Zerwijcie ten chwast i zróbcie domowy oprysk na ogórki. Obrodzą za parę tygodni aż miło
Getty Images
Newsy

Zerwijcie ten chwast i zróbcie domowy oprysk na ogórki. Obrodzą za parę tygodni aż miło

Sezon ogórkowy za chwilę ruszy pełną parą. Jeśli jesteście szczęściarzami i macie własne poletko z ogórkami, zwiększcie swoje plony. Mamy sposób, który sprawi, że nie będziecie nadążać z robieniem przetworów, a nadmiar ogórków pozostanie wam rozdać rodzinie i znajomym.

Na ogórkową klęskę urodzaju nikt nie powinien się skarżyć. Na szybko zrobicie z nich małosolne do natychmiastowego zjedzenia, a na zimę świetnie sprawdzą się typowe ogórki kiszone, marynowane lub przetwory ogórkowe z nietypowymi zalewami, np. musztardową lub po cygańsku.

Ogórki sprawdzą się też w chłodnikach i surówkach. O przepisy nie musicie więc się martwić. Nasz oprysk z powszechnego chwastu pomoże wam osiągnąć w tym roku rekordowe zbiory. Ale zanim do tego przejdziemy, przyjrzymy się temu, w jakim towarzystwie obracają się ogórki. 

Co posadzić blisko ogórków? 

Ogórki gruntowe potrzebują dobrego towarzystwa. Bliskie sąsiedztwo kilku roślin pomoże wam osiągnąć lepsze plony, a przy tym użyźnić ziemię. Doskonałymi sąsiadami ogórków będą warzywa strączkowe. Groch dostarczy im potrzebnych azotanów i w naturalny sposób je odżywi. 

Dobrym towarzystwem dla ogórków będzie też słonecznik, który osłoni je od słońca i wiatru. Słonecznik też w razie potrzeby będzie ich podporą – nie będą się one płożyć po ziemi – dzięki temu zmniejszycie ryzyko chorób grzybowych.

Kwitnący czosnek, aksamitka, nasturcja czy nagietek, nie dość, że ozdobią grządki, będą chronić ogórki przed atakami mszyc, nicieni i innych szkodników. Będą one również przyciągać pszczoły, które lubią zapylać kwiaty ogórków.
 
Ogórki oprócz przyjaciół, potrzebują również odpowiednich warunków, w tym oprysków. Skuteczny domowy preparat zrobicie sami, z chwastu, który rośnie wszędzie na wyciągnięcie ręki. 

Zobacz także
Weźcie 2 składniki i zróbcie z nich turbo nawóz do ogórków. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości na widok takich plonów

Weźcie 2 składniki i zróbcie z nich nawóz do ogórków. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości na widok takich plonów

Podlejcie ogórki nawozem z kuchni za 1,50 zł. Liście będą mocne i zielone, a zbiory bogate jak nigdy

Podlejcie ogórki nawozem z kuchni za 1,50 zł. Liście będą mocne i zielone, a zbiory bogate jak nigdy

Oprysk z pokrzywy do ogórków – dlaczego działa?

Oprysk może być zarówno środkiem ochronnym, jak i odżywczym nawozem – otrzymujecie więc korzyść dwa w jednym. Preparat jest też całkowicie naturalny i neutralny dla gleby, zwierząt i roślin. Gnojówka z pokrzywy zawiera wiele minerałów i witamin, w tym: 

 • azotu,
 • żelaza
 • magnezu
 • fosforu
 • potasu
 • wapnia
 • witamin A, C i K.

Oprysk nie tylko pobudza wzrost roślin (w tym pędów), ale również wzmacnia ich korzenie i odporność na choroby i szkodniki, w tym popularne mszyce, przędziorki i mączniaka.

Dzięki niemu już wkrótce zwiększycie plony. Gnojówka z pokrzywy użyźnia też ziemię, poprawia przepływ wody, a co za tym idzie, zwiększa dostępność składników odżywczych gleby. Aby go przygotować, potrzebujecie tylko dwóch składników i odrobiny czasu.

Jak zrobić oprysk z pokrzywy do ogórków?

Składniki:

 • 1 kg świeżej pokrzywy
 • 10 l wody (może być deszczówka)

Sposób przygotowania:

 1. Do dużego pojemnika wsypcie pokrzywę.
 2. Zalejcie wodą (najlepiej deszczówką), przykryjcie gazą lub innym przepuszczającym powietrze materiałem i zabezpieczcie otwór pojemnika.
 3. Po 2 tygodniach oprysk będzie gotowy. 

Jak stosować preparat z pokrzywy do ogórków?

Rozcieńczcie gotowy środek przed użyciem w proporcji 1:20. 1 część oprysku wymieszajcie z 20 częściami wody. Pryskajcie warzywa co 3-4 dni, jeśli pojawiły się na nich szkodniki lub choroby. Profilaktycznie możecie to robić rzadziej. 

Jeśli wolicie stosować pokrzywową gnojówkę jako nawóz, możecie podlewać ogórki nierozcieńczonym preparatem lub rozcieńczyć bo w stosunku 1:10 (1 porcja nawozu na 10 porcji wody). Taką odżywką podlewajcie rośliny co 2 tygodnie. 

Preparat lubią nie tylko ogórki. Możecie nim w ten sposób podlewać również cukinie, paprykę, bakłażany i pomidory oraz krzewy owocowe i niektóre kwiaty.