
Na ogórkową klęskę urodzaju nikt nie powinien się skarżyć. Na szybko zrobicie z nich małosolne do natychmiastowego zjedzenia, a na zimę świetnie sprawdzą się typowe ogórki kiszone, marynowane lub przetwory ogórkowe z nietypowymi zalewami, np. musztardową lub po cygańsku.
Ogórki sprawdzą się też w chłodnikach i surówkach. O przepisy nie musicie więc się martwić. Nasz oprysk z powszechnego chwastu pomoże wam osiągnąć w tym roku rekordowe zbiory. Ale zanim do tego przejdziemy, przyjrzymy się temu, w jakim towarzystwie obracają się ogórki.
Co posadzić blisko ogórków?
Ogórki gruntowe potrzebują dobrego towarzystwa. Bliskie sąsiedztwo kilku roślin pomoże wam osiągnąć lepsze plony, a przy tym użyźnić ziemię. Doskonałymi sąsiadami ogórków będą warzywa strączkowe. Groch dostarczy im potrzebnych azotanów i w naturalny sposób je odżywi.
Dobrym towarzystwem dla ogórków będzie też słonecznik, który osłoni je od słońca i wiatru. Słonecznik też w razie potrzeby będzie ich podporą – nie będą się one płożyć po ziemi – dzięki temu zmniejszycie ryzyko chorób grzybowych.
Kwitnący czosnek, aksamitka, nasturcja czy nagietek, nie dość, że ozdobią grządki, będą chronić ogórki przed atakami mszyc, nicieni i innych szkodników. Będą one również przyciągać pszczoły, które lubią zapylać kwiaty ogórków.
Ogórki oprócz przyjaciół, potrzebują również odpowiednich warunków, w tym oprysków. Skuteczny domowy preparat zrobicie sami, z chwastu, który rośnie wszędzie na wyciągnięcie ręki.
Oprysk z pokrzywy do ogórków – dlaczego działa?
Oprysk może być zarówno środkiem ochronnym, jak i odżywczym nawozem – otrzymujecie więc korzyść dwa w jednym. Preparat jest też całkowicie naturalny i neutralny dla gleby, zwierząt i roślin. Gnojówka z pokrzywy zawiera wiele minerałów i witamin, w tym:
- azotu,
- żelaza
- magnezu
- fosforu
- potasu
- wapnia
- witamin A, C i K.
Oprysk nie tylko pobudza wzrost roślin (w tym pędów), ale również wzmacnia ich korzenie i odporność na choroby i szkodniki, w tym popularne mszyce, przędziorki i mączniaka.
Dzięki niemu już wkrótce zwiększycie plony. Gnojówka z pokrzywy użyźnia też ziemię, poprawia przepływ wody, a co za tym idzie, zwiększa dostępność składników odżywczych gleby. Aby go przygotować, potrzebujecie tylko dwóch składników i odrobiny czasu.
Jak zrobić oprysk z pokrzywy do ogórków?
Składniki:
- 1 kg świeżej pokrzywy
- 10 l wody (może być deszczówka)
Sposób przygotowania:
- Do dużego pojemnika wsypcie pokrzywę.
- Zalejcie wodą (najlepiej deszczówką), przykryjcie gazą lub innym przepuszczającym powietrze materiałem i zabezpieczcie otwór pojemnika.
- Po 2 tygodniach oprysk będzie gotowy.
Jak stosować preparat z pokrzywy do ogórków?
Rozcieńczcie gotowy środek przed użyciem w proporcji 1:20. 1 część oprysku wymieszajcie z 20 częściami wody. Pryskajcie warzywa co 3-4 dni, jeśli pojawiły się na nich szkodniki lub choroby. Profilaktycznie możecie to robić rzadziej.
Jeśli wolicie stosować pokrzywową gnojówkę jako nawóz, możecie podlewać ogórki nierozcieńczonym preparatem lub rozcieńczyć bo w stosunku 1:10 (1 porcja nawozu na 10 porcji wody). Taką odżywką podlewajcie rośliny co 2 tygodnie.
Preparat lubią nie tylko ogórki. Możecie nim w ten sposób podlewać również cukinie, paprykę, bakłażany i pomidory oraz krzewy owocowe i niektóre kwiaty.