Zerwaliście zielone pomidory i chcielibyście, by szybko dojrzały w domu? Połóżcie obok nich ten owoc
Adobe Stock
Newsy

Zerwaliście zielone pomidory i chcielibyście, by szybko dojrzały w domu? Połóżcie obok nich ten owoc

Znamy łatwy sposób na przyspieszenie dojrzewania zielonych pomidorów. To naprawdę bułka z masłem!

Każdy doświadczony ogrodnik dobrze wie, że najważniejsza w procesie dojrzewania pomidorów na gałązkach jest pogoda. A właściwie to piękna, słoneczna pogoda i dość wysokie temperatury, które pozwalają warzywom na nabranie pięknego czerwonego koloru.

Tymczasem druga połowa sierpnia często stoi już pod znakiem kaprysów aury, która co chwilę serwuje nam deszcz, ulewy, chłodne dni  i inne okoliczności, niesprzyjające temu, by nasze rodzime polskie pomidory mogły dorównać tym wygrzewającym się choćby w słonecznej Italii.

Jest na to jednak sposób. Wiele osób dokonuje zbioru pomidorów jeszcze zanim w ogóle się zaczerwienią. Zdecydowana mniejszość decyduje się na przygotowanie z nich różnych przetworów, czyli na przykład kiszonych zielonych pomidorów.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego jabłka i banany mogą przydać się przy dojrzewaniu pomidorów?

Większość składuje pomidory w odpowiednim miejscu i cierpliwie czeka, by warzywa dojrzały już poza ogródkiem czy polem. Nieraz zdarza się, że niecierpliwość nie pozwala wam czekać zbyt długo na pomidorowe szaleństwo.

Co w takich wypadkach czynić? Jest sposób na szybsze dojrzenie pomidorów. I wcale nie chodzi tutaj o zwykłe wystawienie zielonych jeszcze warzyw na nasłoneczniony parapet. Pomidorom w dojrzewaniu mogą pomóc inne owoce.

Jak to możliwe? Wszystko ze względu na związek o nazwie etylen, który doprowadza do szybszego dojrzewania pomidorów. Zawarty jest on między innymi w jabłkach czy też w bananach. Jak wykorzystać to w praktyce?

Zobacz także
Z pomidorów zrobicie nie tyko zupę. Placki pomidorowe z Grecji à la placki ziemniaczane

Z pomidorów zrobicie nie tylko zupę. Placki pomidorowe z Grecji à la placki ziemniaczane

Dlaczego nie wolno pakować pomidora w folię aluminiową? Lepiej sprawdźcie

Dlaczego nie wolno pakować pomidora w folię aluminiową? Lepiej sprawdźcie

Jak przyspieszyć dojrzewanie zielonych pomidorów?

Włóżcie pomidory do przewiewnego pudełka, takiego które uniemożliwi ich zgnicie i pojawienie się pleśni. Do zielonych lub lekko „muśniętych słońcem” pomidorem zaaplikujcie kilka jabłek lub bananów. To proste! Wystarczy, że położycie je pośród warzyw, a owoce zrobią swoje.

Takie „zagranie” przyspieszy proces dojrzewania pomidorów i pozwoli wam nacieszyć się ich smakiem jeszcze szybciej niż byście mogli się tego spodziewać.

Pamiętajcie jednak, by nie przeholować z ilością zjedzonych pomidorów. Wszystko przez dużą ilość likopenu – związku zdrowego, ale szkodliwego w większych ilościach. Warto także uważać na wspomniane psujące się pomidory – ich zjedzenie to gwarancja niebezpiecznego zatrucia i problemów żołądkowych.

Czy jedzenie zielonych pomidorów jest bezpieczne? Tego nikt się nie spodziewał
Pixabay
Newsy
Czy jedzenie zielonych pomidorów jest bezpieczne? Tego nikt się nie spodziewał
Niektórzy nie jedzą zielonych pomidorów w obawie przed zatruciem. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Od dziecka powtarza się nam, że owoce i warzywa są bardzo zdrowe i powinny stanowić podstawę zbilansowanej diety. Mało kto jednak mówi o tym, że nie wszystkie te produkty są zdrowe – co więcej, niektóre mogą nawet powodować groźne zatrucia! Sprawdźcie, jak się uchronić przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jedzenie zielonych pomidorów Zielone pomidory to po prostu klasyczne odmiany pomidorów, które nie zdążyły jeszcze dojrzeć. Jada się je od dosyć dawna – kiedyś jadano je ze zwykłej oszczędności, ponieważ rolnicy nie chcieli wyrzucać pod koniec sezonu tych pomidorów, które jeszcze nie dojrzały i decydowali się zjadać je jeszcze zielone. Dużą popularność zielone pomidory zawdzięczają książce „Smażone zielone pomidory” wydanej w 1987 roku i filmowi o tym samym tytule. Jeśli chcielibyście spróbować, jak smakują, wypróbujcie nasz przepis na smażone zielone pomidory . Choć wiele osób robi  sałatki z zielonych pomidorów  lub marynuje zielone pomidory w słoikach z zalewą , niektórzy boją się jeść zielone pomidory w obawie, że mogą być trujące. Jak jest naprawdę? Właściwości zielonych pomidorów W zielonych pomidorach znajdują się dokładnie te same witaminy i minerały, co w czerwonych, dojrzałych okazach – po prostu jest ich nieco mniej. W pomidorach znajdziecie zatem: Witaminę A Witaminę C Witaminę K Błonnik Potas Flawonoidy Karetonoidy Dzięki tym składnikom pomidory wspaniale podnoszą odporność organizmu, oczyszczają z toksyn i pomagają zmniejszyć poziom stresu. Ponadto wspomagają koncentrację i spowalniają procesy starzenia się. Czy zielone pomidory są trujące? Od pewnego czasu zielone pomidory mają złą sławę ze względu na znajdującą się w nich tomatynę –...

Boicie się, że pomidory na działce nie zdążą dojrzeć? Wypróbujcie trik mistrzów ogrodnictwa
Pixabay
Newsy
Boicie się, że pomidory na działce nie zdążą dojrzeć? Wypróbujcie ten trik mistrzów ogrodnictwa
Późne lato oznacza zimne noce, jak również niepewną temperaturę w ciągu dnia. Pojawia się wówczas obawa, czy późne gatunki pomidorów zdążą ładnie wybarwić się na krzakach. Zobaczcie jakie rozwiązanie proponują wówczas doświadczeni ogrodnicy. 

Pięknie zaczerwienione pomidory, soczyste i słodkie to cel każdego działkowicza. W dojrzewaniu ważną rolę odgrywa pogoda i słońce. Co jednak, gdy nie można już na nią liczyć, a jednocześnie nie chcecie się zrywać zielonych egzemplarzy, by dojrzewały powoli w domu? Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów na krzakach?  Wilgoć i zimno schyłku lata nie przerażają wytrawnych ogrodników. Mają swoje sposoby, by zabezpieczać niedokończone uprawy przed niepogodą, a jednocześnie przyspieszyć proces dojrzewania owoców na krzakach.  Tę sztuczkę z powodzeniem wykorzystują hodowcy późnych odmian pomidorów, gdy nadciągają jesienne chłody. By przenieść ją na własną działkę wystarczy zaopatrzyć się w foliowe, przezroczyste torebki lub worki.  Jeżeli wasze pomidory osiągnęły już odpowiedni rozmiar, lecz jeszcze nie pokryły się rumieńcem, zabezpieczcie je foliowym okryciem, które niczym szklarnia zapewni im optymalne warunki do szybkiego wybarwienia.  W jaki sposób użyć foliowych torebek na krzakach pomidorów?  Policzcie, ile gron pomidorów jeszcze nie dojrzało i przygotujcie odpowiednią ilość zwykłych worków do pakowania.   Torebki umieśćcie bezpośrednio na gronach owoców i zawiążcie delikatnie na łodygach nad pomidorami.  Już po 5 dniach zobaczycie różnicę. Pomidory w torebkach nabiorą koloru, wyprzedzając niezakryte egzemplarze.  Po około 10 dniach pomidory powinny się ładnie zaczerwienić i być gotowe do zbioru.  Teraz możecie je zebrać i przełożyć do skrzynek w spiżarni.  W jaki jeszcze sposób można sprawić, by pomidory szybko nabrały koloru?  Torebki umieszczone na gronach pomidorów zadziałają lepiej, gdy w gronie będzie znajdował się chociaż jeden dojrzały pomidor. Jeżeli takiego nie ma, możecie...

Chcecie wydłużyć świeżość pomidorów? Połóżcie je w ten sposób
Flickr
Newsy
Chcecie wydłużyć świeżość pomidorów? Połóżcie je w ten sposób
Chcecie, żeby wasze pomidory były dłużej świeże? Zawsze trzymajcie je w ten sposób.

Pomidor to jedno z najbardziej ulubionych warzyw w Polsce. Robimy z niego sałatki, sosy, koktajle oraz mnóstwo innych dań. Niestety, pomidor ma to do siebie, że po zerwaniu szybko traci swoją świeżość. Na szczęście, możecie ją znacznie wydłużyć poprzez odpowiednie przechowywanie tego warzywa. Czy słyszeliście kiedyś o tym triku? Trzymajcie tak pomidora, a będzie dłużej świeży Skórka pomidora utrzymuje miąższ i sok wewnątrz pomidora, ale ma ona jedną wadę: bardzo łatwo wydostaje się z niej wilgoć, co prowadzi do psucia się pomidora. Wilgoć ta może też uciec z wierzchołków pomidora, czyli z miejsca, w którym pomidory były przyczepione do gałązki. Ta utrata wilgoci może sprawić, że świeży i dorodny pomidor szybko stanie się miękki i pomarszczony. Na szczęście, istnieje prosty sposób na rozwiązanie tego problemu. Wszystko, co musicie zrobić, to przechowywać pomidora na płaskiej powierzchni, na przykład na talerzu, „do góry nogami", czyli stroną z szypułkami do dołu. To skutecznie „uszczelni" pomidora, pomagając mu zachować soczystość. O ile dłużej świeże będą pomidory dzięki właściwemu przechowywaniu? Podczas jednego z eksperymentów wykorzystano pomidory, które zostały zebrane w tym samym czasie i przechowywano je w tych samych warunkach przez trzy dni. Różniło się tylko ułożenie pomidorów. Jeden pomidor był przechowywany łodygą do dołu, a drugi był przechowywany łodygą do góry. Pierwszy pomidor z szypułką umieszczoną w dół, pozostał pulchny i soczysty, podczas gdy pomidor z szypułką umieszczoną w górze, zaczął się marszczyć i psuć. Eksperyment ten powtórzono z dziesiątkami pomidorów, przechowywanych zarówno w temperaturze pokojowej, jak i w...

Przez całe życie źle jedliście pomidory. Tylko ten sposób wydobędzie z nich 100% właściwości zdrowotnych
Flickr
Newsy
Przez całe życie źle jedliście pomidory. Tylko ten sposób wydobędzie z nich 100% właściwości zdrowotnych
Najwięcej skorzystacie z witamin i minerałów zawartych w pomidorach, gdy będziecie wiedzieli jak je przyrządzić. Sposób przygotowania jest bardzo ważny!

Ach, pomidory! Soczyste i pachnące, stanowią doskonały dodatek do sałatek, kanapek i sosów. Nie zapominajmy też o fantastycznej zupie pomidorowej ! Te warzywa (lub owoce – swego czasu trwały zażarte dyskusje na temat tego, czy pomidory są warzywami, czy owocami) są uwielbiane za ich wspaniały smak. Czy wiecie, jak należy je przyrządzać by wydobyć z nich jak najwięcej witamin i składników odżywczych? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule! Skąd pochodzą pomidory? Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale pomidory wcale nie rosły w naszym kraju od zawsze. W polskiej kuchni używa się ich stosunkowo od niedawna! Pomidory są bowiem w Europie gatunkiem obcym – przybyły tutaj z Ameryki Południowej (lub Środkowej) po odkryciu tego kontynentu przez Kolumba. Bardzo ciekawa jest historia nazwy tego warzywa. Ponieważ dla odkrywców pomidory były czymś nowym, opisywali je oni za pomocą skojarzeń z innymi znanymi wówczas ludziom warzywami i owocami. I tak, najpierw pomidor został nazwany „wilczą brzoskwinią”. Później Włosi nazywali je „pomi d'oro”, czyli złote jabłka. Ta nazwa szybko się przyjęła i w Polsce zaadaptowano nazwę „pomidor”, choć wcześniej także w naszym kraju posługiwano się takimi określeniami na to warzywo jak „jabłka miłości” lub, podobnie jak we Włoszech, „złote jabłko”. Właściwości zdrowotne pomidorów Pomidory są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Znajduje się w nich między innymi: Witamina C Witamina A Witamina D Witamina E Witaminy z grupy B Fosfor Wapń Magnez Cynk Żelazo Są także doskonałym źródłem potasu. To właśnie dlatego osobom cierpiącym na „syndrom dnia poprzedniego” (czyli kaca ) zaleca się wypić rano sok pomidorowy, który pomoże szybko uzupełnić...