Zbrylony cukier puder to zmora niejednej gospodyni domowej. Na ten stan ma wpływ kilka czynników, a między innymi sposób jego przechowywania. Choć często również można się spotkać z taką postacią cukru już w sklepie. By uporać się z niepraktycznymi grudkami, warto zastosować jeden prosty patent.

Z czego powstaje cukier?

Cukier to substancja słodząca najczęściej pochodząca z trzciny cukrowej oraz buraków cukrowych. Mimo iż od wielu lat jest sporną kwestią wśród dietetyków, to jednak gości w każdym domu i stanowi dodatek do wielu potraw czy wypieków. 

Drogi cukier

Cukier pojawił się już wiele tysięcy lat temu, jednak przez cały ten czas był różnie postrzegany i wykorzystywany. Niegdyś był dość drogim produktem, co uniemożliwiało go nabycie przez każdego człowieka. Wówczas był zarezerwowany dla bogatszych ludzi z wyższych sfer. Początkowo był wykorzystywany jako lekarstwo i przyprawa.  Z czasem stał się jednak dobrem luksusowym, a jego spożycie z roku na rok coraz szybciej rosło. Obecnie jest jednym z najbardziej pożądanych produktów na rynku. Jest wykorzystywany niemal do wszystkiego, co też spowodowało znaczny wzrost jego spożywania. 

Rodzaje cukru na rynku

W sprzedaży można się spotkać z wieloma rodzajami cukru. Każdy z nich czymś się różni. Wśród dostępnych produktów należy wyróżnić, takie jak:

  • biały cukier rafinowany - jest produkowany z buraków cukrowych, to oczyszczona wersja produktu pozbawiona melasy, dzięki czemu ma postać krystaliczną,
  • cukier trzcinowy - wytwarzany z trzciny cukrowej, zawiera melasę, która nadaje mu charakterystyczny, delikatny, bursztynowy kolor,
  • biały cukier z aromatem z wanilii, nazywany również po prostu cukrem wanilinowym.

Ze względu na wielkość ziaren, cukier rafinowany dzieli się na:

  • kryształ,
  • puder,
  • radinafę,
  • czy drobny.

Sposób przechowywania cukru

Cukier, jak i inne produkty powinien być przechowywany w odpowiedni sposób. Dzięki temu nie tylko zachowa swoją formę bez zbrylenia się, ale również swoje składniki i nie będą miały do niego dostępu domowe insekty jak mole spożywcze. Po powrocie z zakupów warto przesypać biały proszek do szczelnego opakowania, a najlepiej do słoika. Taki cukier należy przechowywać w zacienionym miejscu bez dostępu do promieni słonecznych i wysokich temperatur.

Zobacz także:

Patent na grudki w cukrze pudrze

Jeśli macie zbrylony cukier puder to przesypcie go do foliowej bądź papierowej torebki, a następnie delikatnie rozwałkujcie go wałkiem do ciasta. Później przesiejcie go przez sito do miski i gotowe. Prawda, że proste?