Zauważyliście, że rzadko używana sól ma tendencję do utraty sypkości? Dzieje się tak za sprawą wilgoci znajdującej się w powietrzu. Sól pochłania ją i rozpuszcza się nieznacznie, sklejając w ten sposób poszczególne ziarenka. Efekt – wielka, trudna do rozdrobnienia bryła. 

Rodzaje soli i ich charakterystyka 

Na sklepowych półkach znajdziecie wiele rodzajów soli. Oto kilka najbardziej popularnych: 

  • sól kuchenna, 

  • sól kamienna, 

  • sól morska,  

  • sól himalajska. 

Sól kuchenna, czyli sól warzona to najbardziej powszechny rodzaj soli. Jest produkowana poprzez odparowanie wody z solanek, czyszczona chemicznie i pozbawiona składników mineralnych. To najmniej zdrowa opcja w solnej rodzinie.

Zobacz także:

Sól kamienna trafia na wasze stoły z naturalnych, podziemnych złóż. Przez to może być nieznacznie zabrudzona. Nie jest to jednak powód do zmartwienia, dzięki temu zawiera więcej cennych składników mineralnych. 

Sól morska pozyskiwana jest w procesie odparowywania wody morskiej. Niesie ze sobą spore bogactwo mikroelementów i pozbawiona jest chemicznych dodatków do żywności, które znajdziecie w soli warzonej. 

Sól himalajska wyróżnia się na tle pozostałych różowym kolorem, który pochodzi z zawartego w niej żelaza. Wydobywa się ją ręcznie u stóp Himalajów. Prawdziwa sól himalajska zawiera dziesiątki minerałów i jest uznawana za najczystszą na świecie. 

[content:0_9979,0_9548:undefined]

Ryż wrzucony do solniczki zapobiega sklejaniu się soli 

Niezależnie od tego, którą sól wrzucicie do swojej solniczki, problem zbrylania będzie się pojawiał. Jak mu zapobiec? Należy wsypać do niej również kilka ziarenek ryżu, oczywiście niegotowanego. Ryż jest higroskopijny – co oznacza, że absorbuje wilgoć. Wchłania ją lepiej od soli, dlatego wilgoć zostaje zamknięta w jego ziarenkach, a sól pozostaje sypka i sucha. 

Co jeszcze dodać do soli, by zachowała sypkość? 

Ryż to nie jedyne rozwiązanie w tej kwestii, chociaż najbardziej oczywiste i znane. Jeżeli nie macie lub nie chcecie wykorzystywać ryżu, możecie użyć innych produktów spożywczych wykazujących działanie absorpcyjne. 

Włóżcie do solniczki lub torebki z przyprawą: suszoną fasolę, suszoną pietruszkę, goździki lub pachnące ziarna kawy. Powinny one skutecznie rozwiązać problem sklejania się soli. 

Źródło: pakden.com