Sklep spożywczy
Pixabay/Squirrel_photos
Newsy

Chcecie zrobić zakupy? Zbliża się Święto Trzech Króli. Czy 6 stycznia sklepy będą otwarte? 

Wolne w środku tygodnia? Tak, w 2021 roku Objawienie Pańskie będziecie świętować właśnie w środę.

Przerwa w pracy to sama przyjemność, szczególnie jeśli wypada w środku tygodnia, kiedy człowiek potrzebuje chwili oddechu na półmetku. Zostaje tylko kwestia zakupów. Jeśli zastanawialiście nad zakupami w Święto Trzech Króli, podpowiadamy gdzie dostaniecie najpotrzebniejsze produkty spożywcze.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Święto Trzech Króli w polskiej tradycji

Święto przypadające na 6 stycznia nosi też nazwę Objawienia Pańskiego. To chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi oraz obecność Boga w historii człowieka.

Symbolami tej religijnej okazji jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Ze świętem wiąże się jeszcze chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej.

W kościele rzymskokatolickim jest to święto nakazane. Oznacza to, że w czasie obchodów liturgicznych wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od wszelkich prac.  Tego dnia można odpoczywać i spędzać czas z bliskimi.

Święto Trzech Króli w powojennej Polsce

Święto Objawienia Pańskiego obchodzi się od 16 listopada 1960 roku. Sejm PRL zniósł je ustawą, a dopiero w 2010 r. rozpoczęto prace legislacyjne nad ponownym przywróceniem dnia wolnego. Odpowiednią ustawę uchwalił Sejm RP przy okazji zmiany Kodeksu pracy. 6 stycznia 2011 r. był pierwszym od 1960 r. dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy. Zwolnienia od pracy i szkoły są w tym dniu obligatoryjne.

Czy 6 stycznia 2021 roku zrobicie zakupy?

W razie nagłej potrzeby warto wiedzieć, jakie placówki będą tego dnia otwarte dla klientów. Mimo, że cała katolicka społeczność 6 stycznia świętuje, nie wszyscy, szczególnie niewierzący mogą się zgadzać z ideą tego szczególnego dnia. 

Tradycyjnie, większość sklepów będzie nieczynna. Jeśli jednak zajdzie się taka potrzeba, zrobicie zakupy na stacjach benzynowych i w małych sklepach osiedlowych. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Nadal obowiązują limity osób i środki ochrony osobistej.

Brak zajęć w szkołach i na uczelniach

Ustawa gwarantuje uczniom i kadrze nauczycielskiej 6 stycznia dzień wolny. Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy również w innych krajach. Świętowanie kultywują Austriacy, Cypryjczycy, Grecy, Hiszpanie, Szwajcarzy, Szwedzi, Włosi, Wenezuelczycy i Słowacy. 

Jakie sklepy będą czynne 1 stycznia? Sprawdźcie, gdzie zrobicie zakupy
AdobeStock
Newsy
Jakie sklepy będą czynne 1 stycznia? Sprawdźcie, gdzie zrobicie zakupy
Jutro Sylwester a dzień później powitamy nowy 2022 rok. Pamiętajcie, że w tych dniach sklepy będą czynne inaczej niż zwykle. Sprawdźcie, jak.

Już jutro będziemy obchodzić ostatni dzień w roku, czyli Sylwester. Już o północy 31 grudnia powitamy nowy 2022 rok. Jeśli planujecie zrobić w tych dniach zakupy, koniecznie sprawdźcie, do której będą otwarte poszczególne sklepy. Z pomocą przyjdzie wam nasze zestawienie. Jakie sklepy będą czynne w Sylwestra? W Sylwestra zrobicie zakupy we wszystkich sklepach, tyle, że będą one otwarte nieco krócej niż zwykle. Sklepy Auchan będą otwarte do godz. 19:00. Placówki Grupy Chorten będą w większości czynne do godz. 19:00, ale z uwagi na fakt, że są to niezależne podmioty, decyzja o ewentualnym wydłużeniu godzin jest uzależniona od właściciela. Pamiętajcie też, że niektóre sklepy sieci Chorten są całodobowe. Sklepy sieci Kaufland będą czynne w Sylwestra do godz. 18:00. Sklepy sieci Lewiatan Holding to sklepy działające na zasadzie franczyzy, co oznacza, że decyzję o otwarciu danego sklepu podejmuje franczyzobiorca. Szczegółowe informacje o godzinach pracy są dostępne w poszczególnych placówkach. Większość sklepów Żabka będzie czynna w godzinach między 6:00 a 23:00. Placówki Lidl będą otwarte do godz. 19:00. Sklepy Netto będą czynne w godzinach od 6.00 do 18.00. Stokrotki zostaną zamknięte o godz. 18:00. Jakie sklepy będą czynne 1 stycznia? Zanim wybierzecie się na noworoczne zakupy, np. gdy zabraknie wam wody lub innych produktów spożywczych, pamiętajcie, że 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W pierwszy dzień nowego roku większość sklepów pozostanie więc nieczynna. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że zrobicie zakupy w jakiejś Żabce. W tej sieci sklepów 1 i 2 stycznia obowiązują takie same zasady działalności handlowej, jak w niedziele z ograniczeniami handlu. Informacje...

Zakupy
Pixabay
Newsy
Co z zakupami spożywczymi w Sylwestra? Sklepy zmieniają godziny otwarcia swoich placówek 
Jeśli macie coś do kupienia przed Nowym Rokiem, lepiej zapoznajcie się z rozpiską godzin otwarcia popularnych sklepów. Niektóre z nich wprowadziły znaczące zmiany.

Zakupy zostawiane na ostatnią chwilę to nie najlepszy pomysł. Szczególnie, jeśli macie na myśli te noworoczne i planujecie zabrać się za nie dopiero w Sylwestra. Grudniowe zmiany z handlu Za sprawą pandemii doszło w niektórych sektorach gospodarki do nieodwracalnych zmian. Przy publicznych kontaktach z innymi jesteście między innymi zmuszeni do stosowania koniecznego dystansu społecznego. Na chwilę obecną są to 2 metry odstępu. Do zmian doszło również w sferze społecznej. Nadal nie można organizować imprez powyżej 5 osób. Służba zdrowia działa w trybie zdalnym, a także większość pracowników przeszła na pracę zdalną. Takie rozwiązanie wydaje się na ten moment jedynym słusznym, a może wręcz koniecznym. Sylwester pod znakiem zapytania Przywitanie 2021 roku będzie wyglądać zupełnie inaczej niż w roku poprzednim. W życie wraz z dniem 31 grudnia 2021 roku wchodzi rozporządzenie dotyczące konieczności pozostania w domu w sylwestrową noc. Oznacza to, że lepiej się nie przemieszczać.  Zakupy w Sylwestra Druga połowa tego tygodnia nie będzie wcale lepsza niż sam Sylwester. Od 28 do 17 grudnia w Polsce będzie obowiązywać ścisła kwarantanna, która doprowadzi do ponownego zamknięcia obiektów sportowych, galerii handlowych, miejsc noclegowych oraz dalszego wstrzymania ośrodków kultury. O zakupach noworocznych warto zatem pomyśleć znacznie wcześniej. Zrobienie większych zapasów może już za chwilę okazać się trudne. Powodem jest zbliżający się Nowy Rok i niedziela z zakazem handlu. Sieci doszły również do wniosku o zmianie godzin otwarcia placówek w ostatnim dniu 2020 roku. W Sylwestra, który  wypada w czwartek, sklepy będą otwarte krócej niż zazwyczaj. Gdzie zrobicie zakupy? Biedronka: 19.00, Lidl: 19.00,...

Do Polski trafia towar gorszej jakości – różni się smakiem i składem. Szokujące wyniki badań
Pixabay
Newsy
Które sklepy będą otwarte 3 maja? Sprawdźcie
Czy sklepy będą otwarte 3 maja? Dla wielu osób ta kwestia pozostaje niejasna. Rozwiewamy więc wszystkie wątpliwości!

3 maja to dzień wolny, podczas którego wszelkie lokale usługowe, a także większość sklepów pozostaje zamknięta. Wielu klientów zastanawia się więc gdzie zrobimy zakupy w majówkę . Dni wolne dotyczą z pewnością wszystkich fryzjerów, kosmetyczek, sklepów w galeriach handlowych, a także supermarketów. Jako że święto to wypada w tym roku i tak w niedzielę, większość konsumentów nie odczuje różnicy pomiędzy tradycyjną niedzielą niehandlową, a tą świąteczną. Które sklepy będą zamknięte 3 maja? Zdecydowana większość sklepów będzie zamknięta 3 maja – w Święto Konstytucji. Duże sieci takie jak Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, L. Eclerc czy Kaufland, pozostaną zamknięte.  Święto Narodowe Trzeciego Maja to polskie święto państwowe obchodzone 3 maja. W 2021 roku wypada ono w niedzielę. Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u zostało zniesione i następnie, w 1990 roku, przywrócone. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. 3 maja - jak już wspominaliśmy powyżej - jest dniem wolnym od pracy.   Które sklepy będą otwarte 3 maja? Na szczęście dla wszystkich zapominalskich, którzy nie zrobili zrobić zakupów albo zabrakło im niektórych produktów, na pewno znajdą się także otwarte sklepy. Największe szanse na zrobienie zakupów macie w sklepach osiedlowych, Żabkach, Lewiatanach, Freshmarketach czy Globi. Chociaż duża ilość tych placówek z pewnością będzie otwarta, ostateczna decyzja dotycząca godzin i dni otwarcia zależy od właściciela konkretnego sklepu, czyli franczyzobiorcy.  Czytaj też: Otwarte sklepy, czynne restauracje. Gowin: „Obostrzenia powinny całkowicie zniknąć” Sprytna sztuczka...

Andrzej Duda chce ustanowić kolejny dzień wolny od handlu. Czy 27 grudnia nie zrobimy zakupów?
ONS
Newsy
Andrzej Duda chce ustanowić kolejny dzień wolny od pracy. Czy 27 grudnia nie zrobimy też zakupów?
W planach Andrzeja Dudy jest ustanowienie 27 grudnia dniem narodowym. Skąd wziął się ten pomysł? Prezydent postanowił uczcić w ten sposób jedno z polskich powstań.

Czy 27 grudnia będzie kolejnym dniem wolnym od pracy, a tym samym od handlu? Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby właśnie tak się stało. Czy to oznacza, że w tym dniu nie zrobimy zakupów ? 27 grudnia będzie dniem wolnym od handlu? Wszystko na to wskazuje, że jeszcze w tym roku zostanie wprowadzony kolejny dzień wolny od handlu. Chodzi o 27 grudnia, który ma być ustanowiony dniem narodowym wolnym od pracy. Prezydent RP Andrzej Duda zapewnił, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby tak się właśnie stało. Taka inicjatywa miałaby być hołdem dla jedynego polskiego, w pełni udanego powstania zbrojnego przeciwko zaborcom - a więc Powstania Wielkopolskiego. Podpisany przez niego projekt ustawy ma niezwłocznie trafić do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Skąd wziął się pomysł Andrzeja Dudy? Pomysł ustanowienia 27 grudnia dniem wolnym od pracy, a co za tym idzie również od handlu, to inicjatywa kilku grup. Wśród nich możemy wyróżnić takie podmioty jak: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości Fundacja Zakłady Kórnickie Muzeum Narodowe w Poznaniu Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski Prezydent powiedział, że zrobi wszystko, aby projekt doszedł do skutku: - 27 grudnia miałby być ustanowiony dniem narodowym, aby upamiętnić rocznicę powstania wielkopolskiego. Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali. Mam nadzieję, że będziecie państwo - a my razem z państwem - mogli obchodzić narodowe święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego 27 grudnia już tego, 2021 roku. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby tak...