Sklep spożywczy
Pixabay/Squirrel_photos
Newsy

Chcecie zrobić zakupy? Zbliża się Święto Trzech Króli. Czy 6 stycznia sklepy będą otwarte? 

Wolne w środku tygodnia? Tak, w 2021 roku Objawienie Pańskie będziecie świętować właśnie w środę.
Aleksandra Jaworska
styczeń 05, 2021

Przerwa w pracy to sama przyjemność, szczególnie jeśli wypada w środku tygodnia, kiedy człowiek potrzebuje chwili oddechu na półmetku. Zostaje tylko kwestia zakupów. Jeśli zastanawialiście nad zakupami w Święto Trzech Króli, podpowiadamy gdzie dostaniecie najpotrzebniejsze produkty spożywcze.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Święto Trzech Króli w polskiej tradycji

Święto przypadające na 6 stycznia nosi też nazwę Objawienia Pańskiego. To chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi oraz obecność Boga w historii człowieka.

Symbolami tej religijnej okazji jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, według której Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, aby oddać pokłon Jezusowi. Ze świętem wiąże się jeszcze chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej.

W kościele rzymskokatolickim jest to święto nakazane. Oznacza to, że w czasie obchodów liturgicznych wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od wszelkich prac.  Tego dnia można odpoczywać i spędzać czas z bliskimi.

Święto Trzech Króli w powojennej Polsce

Święto Objawienia Pańskiego obchodzi się od 16 listopada 1960 roku. Sejm PRL zniósł je ustawą, a dopiero w 2010 r. rozpoczęto prace legislacyjne nad ponownym przywróceniem dnia wolnego. Odpowiednią ustawę uchwalił Sejm RP przy okazji zmiany Kodeksu pracy. 6 stycznia 2011 r. był pierwszym od 1960 r. dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy. Zwolnienia od pracy i szkoły są w tym dniu obligatoryjne.

Czy 6 stycznia 2021 roku zrobicie zakupy?

W razie nagłej potrzeby warto wiedzieć, jakie placówki będą tego dnia otwarte dla klientów. Mimo, że cała katolicka społeczność 6 stycznia świętuje, nie wszyscy, szczególnie niewierzący mogą się zgadzać z ideą tego szczególnego dnia. 

Tradycyjnie, większość sklepów będzie nieczynna. Jeśli jednak zajdzie się taka potrzeba, zrobicie zakupy na stacjach benzynowych i w małych sklepach osiedlowych. Otwarte mogą być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele. Nadal obowiązują limity osób i środki ochrony osobistej.

Brak zajęć w szkołach i na uczelniach

Ustawa gwarantuje uczniom i kadrze nauczycielskiej 6 stycznia dzień wolny. Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy również w innych krajach. Świętowanie kultywują Austriacy, Cypryjczycy, Grecy, Hiszpanie, Szwajcarzy, Szwedzi, Włosi, Wenezuelczycy i Słowacy. 

Komentarze
woda
Pixabay
Newsy Przez podatek cukrowy zdrożeje nawet… niesłodzona woda? Wiemy o ile procent
Efektem ubocznym obowiązującego od 2021 roku nowego podatku cukrowego, mają być podwyżki cen wody. Na zarządzeniach Ministerstwa Zdrowia ucierpią więc nawet ci, którzy na co dzień stronią od sztucznych dodatków.
Weronika Kępa
styczeń 05, 2021

Podatek początkowo miał dotyczyć tylko napojów, które w swoim składzie zawierają cukier lub inne substancje słodzące. Okazuje się jednak, że nowe zapisy odbiją się również na osobach prowadzących zdrowy tryb życia.  Czym jest podatek cukrowy i ile wynosi? Od początku 2021 roku do cen napojów zawierających cukier, doliczane są opłaty w dwóch kategoriach – stałej i zmiennej. Pierwsza z nich wynosi 50 groszy za każdy litr słodzonego napoju i kolejne 10 groszy za litr, jeśli produkt zawiera kofeinę lub taurynę. Z kolei opłata zmienna wynosi 5 groszy za każdy gram napoju, który zawiera ponad 5 gramów cukru. Mimo iż nowe zasady obowiązują dopiero od 5 dni, wyższe ceny już dały się we znaki wielu fanom kolorowych napojów. Okazuje się bowiem, że stawki za niektóre z nich wzrosły nawet o 4 złote za półlitrową butelkę! To wywołało niemały szok i konsternację wśród kupujących. Niejednoznaczne zapisy ustawy Jak informują polskie portale, zapisy ustawy nie są jednoznaczne i gubią się w nich nawet przedsiębiorcy.  W jednym miejscu w przepisach jest mowa o tym, że podatek ma być naliczany od całego cukru w produkcie, a w innym miejscu, że tylko od dodanego. Pojawia się więc pytanie, jak go ustalić w przypadku piw typu radler – stwierdził w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną" Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Browarów Polskich.  Zaskakującym jest fakt, że podatek cukrowy może również wpłynąć na podwyżki cen... wody mineralnej. Ta, choć nie zawiera w swoim składnie żadnych słodzików, będzie idealnym narzędziem do poprawienia konkurencyjności drożejących napojów.  Podrożeje nawet woda mineralna Powodów takiej sytuacji jest kilka. Po pierwsze - część popularnych marek...

Przeczytaj