Zbierzcie ten chwast i zróbcie z niego najlepszy nawóz do pomidorów. Rosną zdrowe i soczyste
GettyImages, własne
Newsy

Zbierzcie ten chwast i zróbcie z niego najlepszy nawóz do pomidorów. Rosną zdrowe i soczyste

Już niebawem zacznie się coroczny zbiór pomidorów. Koniecznie trzeba je nawozić, ponieważ dzięki temu rośliny będą obficie kwitnąć, a to da w rezultacie większe zbiory. Wykorzystajcie w tym celu chwast, który latem rośnie praktycznie wszędzie.

W przypadku pomidorów, regularne nawożenie jest bardzo ważne. Rośliny te szczególnie mocno potrzebują dokarmiania i nawożenia, by mogły obrodzić dorodnymi owocami. Fantastycznie sprawdzają się w tym przypadku nawozy organiczne, które możecie zrobić samodzielnie i bardzo niskim kosztem.

W dodatku są naturalne i docenią je wszyscy zwolennicy ekologicznych upraw. Jednym z nich jest nawóz z pokrzywy - pospolitego chwastu, który rośnie w lasach i parkach od późnej wiosny aż do wczesnej jesieni. 

Jak zrobić tani nawóz do pomidorów?

Nawóz z pokrzyw to znana od wieków receptura, dzięki której rośliny bujnie rosną i dają duże, zdrowe warzywa. Zawiera azot, a także potas, żelazo, magnez, krzem, wapń, cynk, mangan i sole mineralne oraz kwasy organiczne. Stosując nawóz z pokrzyw, można się spodziewać większego wzrostu roślin, obfitego kwitnienia i owocowania. 

Z pokrzywy należy wykonać gnojówkę - do jej przygotowania potrzebujecie:

  • 10 litrów wody

  • 1 kg świeżo ściętych pokrzyw

  • pojemnego wiadra

Zanim weźmiecie się za ścinanie pokrzyw, pamiętajcie o grubych rękawicach, by uniknąć poparzeń. Chwasty wrzućcie do wiadra i zalejcie 10 litrami wody. Wiaderko odstawcie w zacienione miejsce na 1-2 tygodnie (jeżeli temperatury na zewnątrz są wysokie, wystarczy 1 tydzień fermentacji) i mieszajcie jego zawartość raz dziennie. 

Zapach gnojówki z pokrzyw jest bardzo nieprzyjemny, dlatego radzimy odstawić wiadro możliwie daleko od domu (pamiętając jednocześnie o sąsiadach).

Zobacz także
Boicie się o zbiory ogórków? Ten nawóz z kuchennego składnika tchnie w nie nowe życie

Boicie się o zbiory ogórków? Ten nawóz z kuchennego składnika tchnie w nie nowe życie

Zamiast wyrzucać do kosza, wysypcie to pod krzaczki pomidorów. Piorunujący efekt

Zamiast wyrzucać do kosza, wysypcie to pod krzaczkami pomidorów. Piorunujący efekt

Jak stosować nawóz z pokrzyw do pomidorów?

Gnojówkę z pokrzyw należy zawsze rozcieńczać przed użyciem jej do podlewania - to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie zaszkodzicie swoim roślinom. Naturalny nawóz rozróbcie z wodą w stosunku 1:10 i co 2 tygodnie podlewajcie nim pomidory. 

Dzięki gnojówce z pokrzyw, pomidory będą mocniejsze i bardziej dorodne, a w dodatku zaczną lepiej kwitnąć.