
Latem, na polskich łąkach zakwitają przeróżne rośliny. Przepięknie wtedy wyglądają i są domem dla wielu stworzeń - owadów, ptaków i gryzoni. Również my możemy skorzystać z tego, co rośnie na łące. Na początku lipca zaczyna kwitnąć dziewanna, roślina o dość charakterystycznym i ciekawym wyglądzie. Cenne są jej kwiaty, które można zebrać właśnie teraz i wykorzystać ich właściwości.
Co to jest dziewanna?
Dziewanna to roślina dwuletnia, która osiąga imponujące rozmiary - nawet 2 metry wysokości. Rośnie w Europie południowej i środkowej, a także w azjatyckiej części Turcji. W Polsce dziewanna rośnie pospolicie na słonecznych łąkach, gdzie ziemia jest przepuszczalna i niezbyt mokra. Dziewannę można również sadzić w ogrodzie jako roślinę ozdobną.
Właściwości dziewanny
Ze względu na swoje działanie, dziewanna jest chętnie wykorzystywana w ziołolecznictwie. Roślina ta zawiera m.in.:
-
flawonoidy
-
saponiny
-
garbniki
-
żywica
-
związki śluzowe
-
kumaryna
-
olejki eteryczne
-
kwasy organiczne
Wymienione wyżej składniki pomagają łagodzić różne dolegliwości, na przykład:
-
kaszel, zarówno suchy jak i mokry
-
ból gardła
-
chrypę
-
kolkę jelitową
-
biegunkę
-
ból menstruacyjny
Na szczególną uwagę zasługuje ostatnia pozycja, czyli łagodzenie bólu związanego z miesiączkowaniem. Dziewanna ma bowiem działanie rozluźniające i zmniejszające ból, dlatego dobrze się sprawdza przy kobiecych dolegliwościach.
Jak stosować dziewannę?
Polecamy wam zrobić prosty napar z dziewanny. Najpierw trzeba zebrać jej kwiaty - koniecznie w suchy, słoneczny dzień. Nie mogą być bowiem mokre i trzeba też uważać, by nie zwiędły szybko. Absolutnie nie powinno też suszyć się ich na słońcu.
Zamiast tego, zebrane kwiaty dziewanny włóżcie do woreczka z lnu i połóżcie na ręczniku papierowym, by wyschły. Następnie 1 łyżeczkę takiego suszu zalejcie gorącą wodą i parzcie przez 10 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do wypicia. Można dodać do niego trochę miodu dla smaku. Herbatkę z dziewanny należy pić maksymalnie po 1 szklance dziennie przez 14 dni.