Wigilijny stół często wręcz ugina się od ciężkich, tłustych sałatek śledziowych. Śledź w śmietanie, śledź w oleju – tak prezentują się świąteczne standardy.

Czasami nachodzi nas ochota na zmiany. Także w kwestii śledzi. Zamiast ładować do półmiska wiele przeróżnych dodatków, polecamy wam wypróbować śledzia w towarzystwie śliwki.

Takie proste połączenie tych dwóch wyśmienitych produktów to gwarancja sukcesu. Słony śledź świetnie będzie komponował się ze słodyczą suszonej śliwki.

Jakich śliwek użyć do tego rodzaju świątecznej przekąski? Idealne będą oczywiście własne, suszone i wędzone polskie śliwki. Jeśli jednak takimi nie dysponujemy, bez problemu możemy wybrać śliwki kalifornijskie.

Zobacz także:

Jeżeli chcemy przygotować idealnie smaczną przekąskę, musimy dysponować doskonałej jakości śledziem. Jego smak będzie w tym przypadku mocno wyczuwalny, nie uda się go ukryć jak to ma nieraz miejsce wtedy, gdy przygotowujemy śledzia choćby w przyprawach korzennych.

Dlatego też ideałem byłoby użycie matiasów. O te jednak może być trudno. Sklepy sprzedają bowiem dorosłe śledzie często właśnie jako matiasy. Problem w tym, że sprzedawane ryby nie mają nic wspólnego z tym młodym mięsem samca śledzia.

Ale to nic straconego. Zwykłe śledzie także mogą świetnie sprawdzić się w połączeniu ze śliwką. Warunkiem będzie odpowiednie ich wymoczenie w wodzie. Warto moczyć je ok. 2 godziny i dwukrotnie zmieniać wodę.

W prostych, dwuskładnikowych daniach niezwykle ważny jest także sposób podania. Postarajmy się więc elegancko zawinąć śliwki w śledziu i przyozdobić je np. cieniutkim paseczkiem z marchewki.

Śledzik zawijany w śliwce

Składniki:

  • Kilka płatów fileta śledziowego
  • Ok. pół szklanki suszonych i wędzonych śliwek
  • 3 łyżki oleju z pestek winogron
  • 1 ząbek czosnku
  • Łyżeczka soku z cytryny

Przygotowanie:

  • Czosnek przeciskamy przez praskę, łączymy z olejem i sokiem z cytryny. Taką mieszankę użyjemy potem jako zalewę dla naszych śledzików.
  • Płaty śledziowe kroimy wzdłuż na pół, tak by śledziowe „zawijasy” nie wyszły za grube. Następnie dzielimy płaty na 2-3 mniejsze kawałki.
  • Zawijamy cząstki śliwek w paski śledzia i ustawiamy na półmisku w zwarty sposób, jeden obok drugiego. Zalewamy śledzie mieszanką olejową.