Zawiera 7 razy więcej wapnia niż twaróg, a wciąż tylu się go boi. Śmiało wrzućcie ten ser na kanapkę
Getty Images
Newsy

Zawiera 7 razy więcej wapnia niż twaróg, a wciąż wielu się go boi. Śmiało wrzućcie ten ser na kanapkę

Część osób, szczególnie dbających o linię, unika tego sera jak ognia. Zupełnie niesłusznie, ponieważ to bardzo bogate źródło wapnia, choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę. Dowiedzcie się, jakie jeszcze zalety ma ten rodzaj sera.

Dietetycy od lat przypominają, żebyśmy zwracali uwagę na to, co jemy. W natłoku informacji trzeba jednak pamiętać też o zdrowym rozsądku. Niekiedy produkty przedstawiane jako niezbyt zdrowe lub wręcz przeciwnie - jako idealne dla każdego, wcale takie nie są. Na przykład żółty ser, którego dziś ze względu na kaloryczność sporo osób unika. Zupełne niesłusznie, ponieważ to świetne źródło witamin i minerałów. 

Wartości odżywcze żółtego sera

Wśród serów prym nieustająco wiedzie twaróg. Jest dość niskokaloryczny, pełen białka, a do tego dostarcza do organizmu (jak reszta produktów mlecznych) wapń, niezbędny m.in. do zachowania prawidłowej kondycji kości i zębów.

Warto jednak zwracać uwagę na zawartość wapnia w produktach spożywczych. Okazuje się bowiem, że dość niedoceniany żółty ser jest znacznie lepszym źródłem wapnia niż twaróg. Zawiera go bowiem aż 7 razy więcej - w 100 g twarogu znajdziecie 90 mg wapnia, a w takiej samej ilości żółtego sera (czyli w 6-7 plasterkach) aż 700 mg.

Dobrze jest wziąć to pod uwagę przy planowaniu posiłków i po prostu racjonalnie dawkować sobie smaczny i wartościowy żółty ser.

Żółty ser zawiera również:

  • witaminę A

  • witaminy z grupy B

  • witaminę D

  • cynk

  • miedź

  • magnez

  • tryptofan

Zobacz także
Jedzcie ten mięciutki ser, a organizm wam podziękuje. To potężne źródło wapnia i białka

Jedzcie ten mięciutki ser, a organizm wam podziękuje. To potężne źródło wapnia i białka

Seniorzy powinni poszukać tego w sklepach. Ma 3 razy więcej białka niż kurczak i jest mięciutki jak gąbka

Seniorzy powinni szukać tego w sklepach. Ma 3 razy więcej białka niż kurczak i jest mięciutki jak gąbka

Czy warto jeść żółty ser?

Odpowiedź brzmi - tak. Zawarte w żółtym serze składniki odżywcze pozytywnie wpływają na układ odpornościowy, układ nerwowy i mięśnie. Z kolei wapń odpowiada za mocne kości, zęby i paznokcie, a regularnie spożywany pomaga zapobiec osteoporozie. 

Tym, co może niektórych niepokoić, jest wysoka zawartość soli w serach żółtych. Składnik ten jest niezbędny w ich produkcji, dlatego osoby cierpiące np. na nadciśnienie rzeczywiście powinny ograniczyć ilość żółtego sera w diecie. Mamy za to dobrą wiadomość dla osób z nietolerancją laktozy - choć żółte sery wytwarza się z mleka, na skutek fermentacji laktoza w nich nie występuje.  

Jak rozpoznać prawdziwy żółty ser?

Choć lodówki w sklepach są wypełnione serami, podczas zakupów warto zwrócić baczną uwagę na opakowania. W Unii Europejskiej, produkty sprzedawane jako ser muszą być wytworzone z mleka. Jeżeli więc na opakowaniu nie ma słowa „ser”, a na przykład „produkt typu”, oznacza to, że macie do czynienia z wyrobem seropodobnym. Wskazówką będzie też cena, ponieważ prawdziwy, dobry ser żółty nigdy nie będzie bardzo tani.