Kto z was od razu po zakupie świeżych jajek wkłada je prosto do lodówki? Dla większości osób takie zachowania są wręcz czymś automatycznym. Część osób kładzie jajka także w chłodnych spiżarniach czy w piwnicach. Tak czy inaczej – raczej nikomu nie zdarza się zostawiać na dłuższy czas wytłaczanki choćby na blacie kuchni.

Racja, nic w tym odkrywczego. Ale czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego jajka niemal nigdy nie leżą w sklepowych lodówkach? Przyjrzeliście się temu, gdzie leżą jajka w sklepach największych sieci spożywczych w Polsce?

Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan – gdziekolwiek nie spojrzycie i gdziekolwiek się nie udacie, wszędzie tam jajka stoją zwykle na półkach lub na paletach w temperaturze pokojowej. Dlaczego zatem jajka po zakupie zwykle trzyma się w chłodniczych warunkach?

Dlaczego w sklepach jajka przechowuje się poza lodówkami?

To pytanie jest szczególnie żywe w okresie letnim, kiedy za oknem panują nieznośne tropikalne skwary. Tutaj dochodzimy do kluczowego punktu całego wywodu – ile stopni Celsjusza jest zwykle w sklepach wielkopowierzchniowych?

Zobacz także:

Temperatura w takich placówkach zazwyczaj oscyluje wokół 19-20 stopni Celsjusza. Szczególnie odczuwalne jest to latem, kiedy przyjście do sklepu wprost z saharyjskich upałów panujących na ulicy dla niektórych kończy się prawie że szokiem termicznym.

Stosunkowo niska temperatura panująca w supermarketach sprawia, że jajka w nich sprzedawane nie muszą być przechowywane w lodówkach. Wspomniana temperatura chroni jaja przed pleśnią i atakiem niechcianych mikroorganizmów. Jak długo można przechowywać jajka? Naturalna osłona przeciwbakteryjna niemytych jaj spokojnie wystarcza im na takie „leżakowanie” przez ok. 3 tygodnie od zniesienia przez kurę.

Czy jajka trzeba przechowywać w lodówce?

W domach i mieszkaniach z reguły temperatura powietrza jest na wyższym poziomie niż wspominane 19-20 st. C. Z tego też względu najprostszym rozwiązaniem jest wstawienie ich do lodówki. Warto ustawić je na środkowej półce – zbyt niska temperatura może źle wpłynąć na ich stan. Podobnie jest z przechowywaniem jajek na drzwiach lodówki - częste otwieranie lodówki to nieustanne zmiany temperatur jaj i ryzyko ich zepsucia.

Jeśli macie techniczne możliwości do przechowywania jajek poza lodówką, nic nie stoi na przeszkodzie, by tak właśnie czynić. Zwróćcie jednak uwagę, jaka temperatura panuje w waszych spiżarniach i piwnicach (zwłaszcza podczas gorącego lata). W przeciwnym razie termin przydatności jajka do spożycia skurczy się w błyskawicznym tempie.

Źródło: kotlinanatury.pl