Zauważyliście tęczowe ślady na garnkach? Mało kto wie, co oznaczają
AdobeStock
Newsy

Zauważyliście tęczowe ślady na garnkach? Mało kto wie, co oznaczają

Na dnie garnków pojawiają się tęczowe plamy? Sprawdźcie, czy są szkodliwe i jak można je usunąć.

Osoby, które bardzo dużo gotują, na pewno przynajmniej raz zwróciły uwagę na tajemnicze, tęczowe plamy na dnie garnka. Wyglądają nieco jak plamy oleju, które można czasami zaobserwować pod zaparkowanymi samochodami. Czy gotowanie w takich garnkach jest bezpieczne? Sprawdźcie, skąd biorą się tęczowe plamy w garnkach.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Tęczowe plamy w garnku

By zrozumieć skąd biorą się plamy w garnkach, warto najpierw dowiedzieć się, z czego garnki się składają. Do ich produkcji używa się wysokiej klasy stali nierdzewnej o oznaczeniu 18/10. Z takiej stali wytwarzane są garnki oraz sztućce.

Symbol „18/10” to oznaczenie zawartości stali użytej do produkcji garnków – 18 oznacza 18% zawartości chromu, a 10 to oznaczenie 10% zawartości niklu. Dzięki dodatkowi niklu garnki są błyszczące, a chrom chroni je przed rdzewieniem.

Zobacz także

Skąd biorą się tęczowe plamy w garnku?

Jednak nawet najtrwalsze przedmioty nie są wieczne – dotyczy to także garnków ze stali nierdzewnej. Pod wpływem działania wysokiej temperatury oraz silnych detergentów stosowanych do czyszczenia, w garnku mogą pojawić się tęczowe plamy. Uspokajamy – potrawy gotowane w takim garnku można bezpiecznie spożywać, a samo wyczyszczenie plam jest bardzo proste.

Czy poplamiony garnek można reklamować?

Gdy plamy pojawią się na powierzchni nowych (i często bardzo drogich) garnków, większość osób próbuje je reklamować. Niestety, producenci garnków zastrzegają sobie, że różne odbarwienia, plamy czy biały nalot nie podlegają reklamacji, ponieważ powstają na skutek naturalnego zużycia i w żaden sposób nie uniemożliwiają gotowania w takich garnkach. Zamiast tego przestrzegają przed używaniem żrących substancji do czyszczenia.

Jak wyczyścić garnek?

Tęczowe plamy w garnku są łatwe do usunięcia. Wystarczy, że zastosujecie poniższe metody:

  • Kwasek cytrynowy: na gąbkę wlejcie odrobinę rozpuszczonego kwasku cytrynowego i wyczyśćcie poplamione dno garnka. Po umyciu wypłuczcie i dokładnie wytrzyjcie do sucha. Zamiast kwasku możecie też użyć octu.
  • Specjalne gąbki i płyny: by zapobiec powstawaniu plam, stosujcie do czyszczenia odpowiednie gąbki i płyny przeznaczone do garnków ze stali nierdzewnej.

Czytaj także:

Komentarze