Zauważyliście na mięsie białe lub szare plamy? Sprawdźcie, co to oznacza
Własne
Newsy

Zauważyliście na mięsie białe lub szare plamy? Sprawdźcie, co to oznacza

Na waszym mięsie widać tego typu jasne wykwity? Wiemy, co one oznaczają.

Mięso kupione w supermarkecie budzi wasze obawy? Dobrze mu się przyjrzyjcie przed zakupem. Jeśli widać na nim dziwnie wyglądające wykwity lub szare bądź białe plamy, nie kupujcie takiego mięsa. Co one mogą oznaczać?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co oznaczają szare lub białe plamy na mięsie?

Wybierając w sklepie mięso pamiętajcie, by było ono ładne, jednolite i gładkie. Jeśli cokolwiek budzi wasze obawy, lepiej tego nie kupujcie. Chodzi m.in. o białe i szare plamy na mięsie. Co one oznaczają?

Na początku warto zaznaczyć jedno – mięso nie zawsze jest idealnie gładkie i jednolite. Paski na mięsie są czymś normalnym - to nic innego jak tłuszcz. Co jeśli jednak na naszym mięsie widać coś jeszcze, a mianowicie dziwne plamy?

Kupiliście mrożone mięso i zauważyliście na nim niewielkie białe plamki? To tzw. oparzelina mrozowa, która powstaje w wyniku nagłej i znacznej utraty wilgoci podczas procesu zamrażania. Warto dodać, że podobne zjawisko występuje nie tylko na mięsie, ale również na innych produktach spożywczych, które poddano zamrożeniu.

Zobacz także
Czy mrożone pieczywo wypiekane w sklepie jest zdrowe?

Czy mrożone pieczywo wypiekane w sklepie jest zdrowe? Niektórzy będą zaskoczeni

Czy trzeba myć mięso przed mrożeniem? Ta 1 rzecz jest kluczowa

Czy trzeba myć mięso przed mrożeniem? Ta 1 rzecz jest kluczowa

Jak powstaje oparzelina mrozowa?

Do powstawania oparzeliny mrozowej dochodzi w momencie, w którym powierzchnia mięsa wysycha i właśnie w tym miejscu pojawiają się białe lub szare plamy.

Mimo iż oparzelina mrozowa nie wygląda zbyt zachęcająco, w rzeczywistości nie niesie ona żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Należy mieć jednak na uwadze to, że mięso lub inne produkty pokryte taką oparzeliną, mogą mieć nieco zmieniony smak i gorszą konsystencję od tej oryginalnej.

Jak uniknąć powstawania oparzeliny mrozowej?

Jeżeli zależy wam na tym, by na waszych produktach nie pojawiała się oparzelina mrozowa, powinniście starać się utrzymać odpowiednio niską temperaturę w zamrażalniku (ok. - 20 st. C). Postarajcie się też nie zaglądać zbyt często do zamrażalnika, ponieważ wahania temperatury w tym urządzeniu, mogą zadziałać na szkodę mięsa. 

Pamiętajcie też o tym, by odpowiednio pakować produkty. W przypadku mięsa, powinno ono być szczelnie zapakowane bez dostępu tlenu lub jedynie z jego niewielką ilością. Nie przetrzymujcie też mrożonek zbyt długo w zamrażalniku i postarajcie się je zjeść w ciągu 2 miesięcy od zamrożenia.

Jeśli nie będziecie przestrzegać tych reguł, będzie istniało większe ryzyko, że na waszych produktach rozwinie się oparzelina mrozowa. Nie jest ona groźna, ale kto chciałby jeść mięso pokryte nieestetycznymi plamami?

Źródło: gotowanie.onet.pl

jak wybrać dobry schab
AdobeStock
Newsy
Jak wybrać najlepsze mięso na schabowe? Zwróćcie uwagę na jeden szczegół. Jest kluczowy
Gwarancją, że kotlety schabowe wyjdą smaczne jest dobre mięso – sprawdźcie, jak rozpoznać smaczny schab!

Trudno wyobrazić sobie polski dom, w którym w ogóle nie przyrządza się kotletów schabowych. To jest jedno z podstawowych polskich dań, zaraz obok rosołu i kotletów mielonych! Każdy ma swój sposób na schabowe, choć podstawowy przepis na to danie cały czas pozostaje taki sam. Sprawdźcie, jak rozpoznać najlepsze mięso na schabowe i jakiego unikać. Jaki schab jest najlepszy? Tylko smaczny schab jest gwarantem dobrych kotletów! Niestety, nawet najlepsza marynata ani dobrze zrobiona panierka nie uratują schabowych, jeśli mięso jest niedobre. A co gorsza – zepsute! Najważniejszy jest kolor mięsa - w ten sposób od razu rozpoznacie, czy schab jest świeży. Koniecznie zwracajcie na to uwagę! Poniżej zebraliśmy dla was więcej porad, dzięki którym nigdy nie zdarzy się wam już kupić nieświeżego schabu. Kupujcie ze sprawdzonego źródła – najlepiej w prawdziwym mięsnym sklepie. Możecie na własne oczy zobaczyć wtedy cały kawałek schabu, a nawet poprosić sprzedawcę, żeby pokazał wam mięso z każdej strony. To bardzo ważne, ponieważ schab sprzedawany w supermarketach albo już jest pokrojony na kotlety, albo tak ułożony na ladzie, że inne kawałki mięsa go przykrywają i nie możecie ocenić jakości schabu. Kolor – dobry i świeży schab powinien mieć ładny, głęboki różowy kolor. To właśnie w ten sposób najłatwiej jest rozpoznać świeży schab – nawet, jeżeli jest już zapakowany! Jeśli mięso jest blade, to kotlety wyjdą suche i twarde, dlatego lepiej nie kupować takiego schabu. Z kolei jeśli jego kolor jest bardzo ciemny albo widać na nim ciemne plamy, absolutnie go nie kupujcie! Takie mięso jest już zepsute. Struktura – świeży i smaczny kawałek schabu będzie lekko wilgotny, zwarty i sprężysty. Z wierzchu powinien się delikatnie błyszczeć. Z kolei...

Piersi z kurczaka mają żółtawy kolor? Wiemy, co to oznacza. Lepiej ich nie kupujcie (są nieświeże, surowe piersi z kurczaka powinny być różowe i nie powinny być zbyt miękkie)
Adobe Stock
Newsy
Piersi z kurczaka mają żółtawy kolor? Wiemy, co to oznacza. Lepiej ich nie kupujcie 
Widzieliście kiedyś żółtawą pierś z kurczaka? Sprawdźcie, czy możecie ją spokojnie zjeść.

Piersi z kurczaka to jedne z częściej kupowanych mięs. Są bardzo łatwe w przygotowaniu, smaczne i niesamowicie uniwersalne. Czasami kupując piersi z kurczaka w sklepie mięsnym lub w supermarkecie, możecie natknąć się na żółtawe kawałki mięsa. Czy to dobrze? Czy taki kolor może naturalnie występować na piersiach z kurczaka? Sprawdziliśmy! Jak wybrać świeżą i smaczną pierś z kurczaka? Wybierając piersi z kurczaka, warto dokładnie im się przyglądnąć. Świeże i dobre piersi z kurczaka powinny być różowe, mieć żywy kolor i nie powinny być zbyt miękkie.  Żółtawy kolor piersi z kurczaka – co oznacza? Żółtawy kolor piersi z kurczaka oznacza, że nie jest ona zbyt świeża. Lepiej omijajcie takie kawałki mięsa i ich nie kupujcie. Czasami kurczaki mają naturalny żółtawy kolor, ale jednak w większości wypadków będzie świadczyło to o tym, że dana pierś nie jest pierwszej świeżości. Test na świeżość piersi z kurczaka Możecie wykonać test na świeżość piersi z kurczaka. Przyciśnijcie kawałek mięsa palcem. Powinno ono wrócić bez problemu do swojego kształtu. Jeśli w mięsie pozostaje wgłębienie, dana pierś z kurczaka może nie być zbyt świeża.  Odpowiednia wielkość piersi z kurczaka Inną ważną cechą, jest obserwacja wielkości piersi z kurczaka. Wybierajcie piersi średniej wielkości. Te duże być może świadczą o tym, że kurczaki nie rosły naturalnie, a były karmione paszą zawierającą czynniki wzrostu. Białe włókna przy piersi z kurczaka Czasami przy piersiach z kurczaka zobaczycie białe włókna. Niektórzy je odkrawają, a innym zupełnie one nie przeszkadzają. W tym artykule znajdziecie odpowiedź na to, czym są białe włókna w piersi z kurczaka i czy możecie je bezpiecznie jeść . Jak przygotować piersi z kurczaka? –...

Pixabay
Newsy
Imbir zrobił się szary i ma plamy? Sprawdźcie czy można go jeszcze jeść
Wasz imbir ma taki kolor i pojawiły się na nim plamki? Przeczytajcie, czy można go zachować, czy lepiej go jednak wyrzucić.

Kupiliście jakiś czas temu imbir i zastanawiacie się, czy jest on jeszcze dobry do spożycia? Przyjrzyjcie się dobrze jego korzeniowi. Jeśli tak wygląda to lepiej jego nie jedzcie. Jak wybrać dobry imbir? Imbir zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków. Zwykle dodajemy go do herbaty z miodem, potraw z mięsem i ryżem, a także do różnych koktajli, nalewek czy dżemów. Jak wybrać dobry gatunkowo imbir i na co należy zwrócić największą uwagę? Wybierając imbir zwróćcie uwagę na to, aby był on: twardy jędrny pełny (pękaty) miał jasną, lśniącą skórkę w jasnoszarym lub jasnobrązowym kolorze jego skórka powinna być też cienka — nigdy gruba i włóknista (powinniśmy być w stanie łatwo naciąć skórę paznokciem) w środku powinien być żółty powinien mieć delikatny, imbirowy zapach imbir powinien łatwo pęknąć - jeśli tak nie jest, to prawdopodobnie nie jest świeży Jakiego imbiru lepiej nie kupować? Nie kupujcie imbiru, jeśli ma on: oznaki pleśni zgniliznę jest zwiędły lub wyschnięty pomarszczony ma ciemne plamki ma ciemny kolor ma miękkie plamki — to znak, że zbyt długo leżał na stoisku Czy można jeść imbir z sinymi plamami? Dostrzegliście na imbirze szare lub sine plamy? Lepiej go nie kupujcie, ponieważ oznacza to, że warzywo to było nieodpowiednio przechowywane. A może imbir, który macie już w swojej kuchni, z czasem poszarzał? Nie wyrzucajcie go. Wciąż możecie przygotowywać z niego potrawy, ale zarówno smak, jak i aromat waszych dań, będzie o wiele łagodniejszy. Jak przechowywać imbir? Jeśli często używacie w kuchni imbiru (dwa do trzech razy w tygodniu), tuż po kupieniu, warto zawinąć go w ręcznik papierowy po czym...

jak sprawdzić czy wątróbka jest świeża
cukiereczek13 / gotujmy.pl
Newsy
Podroby psują się szybciej niż inne mięso. Jak kupić najlepszą i najświeższą wątróbkę?
Każdy miłośnik wątróbki musi pamiętać o tym, że niestety szybko traci ona świeżość. Sprawdźcie, jak rozpoznać świeżą wątróbkę.

Większość z was na pewno wie, że wątróbka stanowi doskonałe źródło witamin. Z tego powodu zaleca się podawanie jej dzieciom, które zwykle nie są zachwycone taką propozycją na obiad. Z wiekiem jednak smaki się zmieniają i to, co dawniej było nie do przełknięcia, później chętnie przyrządza się samemu. Jeżeli wy także lubicie wątróbkę, to przyda się wam garść porad na temat tego, jak uniknąć kupienia niezbyt świeżych podrobów w sklepie. Zachęcamy do przeczytania poniższych wskazówek! Zapach Gdy tylko macie wątpliwości co do świeżości jedzenia (a zwłaszcza mięsa), to najlepiej je od razu powąchać – oczywiście o ile macie taką możliwość. Odrzucający, kwaśno-gorzki zapach to znak, że mięso już się psuje i absolutnie nie nadaje się do zjedzenia. Świeża wątróbka ma bardzo delikatny zapach, natomiast zepsuta będzie nieprzyjemnie pachnieć kwasem. Kolor świeżej wątróbki Smaczna i świeża wątróbka będzie miała kolor jednolity, najlepiej ciemnokrwisty. Powinna być lśniąca i śliska w dotyku. Stara wątróbka jest szara, a nawet lekko czerniejąca. Natomiast plamy na mięsie i przebarwienia to znak, że jest zepsute. Kolejny sposób to przyjrzenie się wątróbce już po obróbce cieplnej. Jeżeli mięso będzie szare albo nawet czarne, to niestety jest nieświeże. Jak długo można przechowywać wątróbkę? Nie zapominajcie, że wątróbka należy do podrobów, a te psują się bardzo szybko. Aby zagwarantować, że będzie bezpieczna do spożycia, pamiętajcie o tych zasadach: Po przyniesieniu ze sklepu owińcie wątróbkę w papier do kanapek, by powietrze miało swobodny dostęp do mięsa. Nie używajcie plastikowych opakowań! Jeśli użyjecie folii spożywczej lub zamkniecie wątróbkę w plastikowym pojemniku, to szybko się...