Zastanawiacie się, ile czasu piec mięso? Rzućcie okiem na tę rozpiskę
Adobe Stock
Newsy

Ile czasu piec mięso? Wystarczy rzut oka na tę podręczną rozpiskę i wszystko jasne

Zastanawiacie się, jak upiec pieczeń idealną? Wystarczy trzymać się tych kilku prostych zasad!

Przygotowanie mięsa w piekarniku stanowi często wyzwanie dla wielu osób. Jak piec mięso, żeby było soczyste, miękkie i aromatyczne? Często zamiast wymarzonej, pachnącej pieczeni wychodzi nam wysuszone na wiór i nieapetycznie wyglądające mięso, które smakuje jak trociny i pachnie węglem. Poznajcie sekret idealnej pieczeni!

Kotlety mielone

Jak wybrać mięso do pieczenia

Aby potrawa się udała, bardzo ważny jest odpowiedni wybór bazy, czyli samego mięsa! Niestety, kurczak czy indyk może być większym wyzwaniem ze względu na to, że jest bardzo chudym mięsem. A to tłuszcz niesie smak i odpowiada za soczystość pieczeni!

Kolejny warunek to oczywiście świeżość składników. Mięso stare, twarde i pełne wody będzie po prostu niesmaczne. Wybierajmy świeże kawałki i z lekką warstwą tłuszczu. Najlepsze do pieczenia są udka z kurczaka, wieprzowa karkówka i boczek, a w przypadku wołowiny – rostbef. Jeżeli decydujemy się na upieczenie gęsiny lub kaczki, to najlepiej piec je w całości.

Jak prawidłowo określić czas pieczenia mięsa?

Nie wszyscy o tym wiedzą, a to podstawa dobrej pieczeni! Istnieje zasada mówiąca o tym, że mięso piecze się odpowiednio godzinę na każdy jego kilogram. Czyli przykładowo ważącą 4 kilogramy gęś należy piec przez 4 godziny. Prawda, że proste?

Mięso pieczemy w około 180 stopniach, jednak należy pamiętać o tym, że jeżeli mamy naprawdę duży kawał mięsa, to trzeba go piec w niższej temperaturze. W przeciwnym razie wyschnie! Bezpieczny zakres temperatur to 150 – 180 stopni Celsjusza.

Zobacz także
Co sie dzieje z organizmem, gdy przestaniecie jeść mięso? Zwróćcie uwagę na to 1 zagrożenie

Co się dzieje z organizmem, gdy przestaniecie jeść mięso? Zwróćcie uwagę na to 1 zagrożenie

Obsmażacie mięso przed pieczeniem, żeby nie straciło soków? Więcej tego nie róbcie

Obsmażacie mięso przed pieczeniem, żeby nie straciło soków? Więcej tego nie róbcie

Ile piec mięso?

To wbrew pozorom bardzo ważna wskazówka! Rodzaje mięsa mocno różnią się między sobą i każde z nich wymaga innej temperatury i czasu pieczenia. Gdybyśmy ustawili piekarnik tak samo dla kurczaka i gęsi, to skończyłoby się to katastrofą! Poniżej mamy dla was małą ściągawkę pieczenia różnych mięs w 180 stopniach i termoobiegu:

  • Kurczak cały o wadze ok. 1,5 kg – 90 minut
  • Kurczak skrzydełka – 60 minut - 90 minut
  • Piersi z kurczaka – 25 – 35 minut
  • Schab 1 kg – 60 minut
  • Karkówka 1,5 kg – 90 minut
  • Gęś 5 kg – 5 godzin
Macie ochotę na kurczaka na piwie? Żeby wyszedł soczysty z chrupiącą skórką, trzeba zrobić 1 rzecz
Adobe Stock
Newsy
Macie ochotę na kurczaka na piwie? Żeby wyszedł soczysty z chrupiącą skórką, trzeba zrobić 1 rzecz
Pieczenie kurczaka nie jest wcale tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. By zachować jego soczysty smak, warto wykorzystać kilka sztuczek.

Dzisiaj przypomnimy wam stary i popularny patent z pieczeniem kurczaka na butelce z piwem. Niektórzy wybierają do tego celu także i puszkę. Jeśli zdecydujecie się na butelkę, nie zapomnijcie o oczyszczeniu szkła z nalepek i kleju. Musicie zachować szczególną uwagę przy tej czynności, by sztuczne barwniki dostały się do mięsa. Warto dopilnować, by piwo, na którym „posadzicie” swojego kurczaka pozostawało w pokojowej temperaturze. Wyjęte z lodówki chwilę przed pieczeniem długo będzie się nagrzewało w samym piekarniku. A przecież idea pieczenia na piwie polega na tym, by złocisty napój parował i wylewał się w środku na mięso. Ta właśnie sztuczka sprawia, że kurze mięso pozostaje delikatne i soczyste od środka. By nie piec kurczaka za długo i nie wysuszyć piersi, warto pomyśleć o lekkim ponacinaniu udek nożem z zewnątrz. Soczysty kurczak na piwie – przepis Składniki: 1 cały kurczak 2 łyżki masła 2 łyżeczki oregano Szczypta pieprzu cayenne Sól i pieprz 1 łyżeczka przyprawy do kurczaka 1 piwo butelkowane (500 ml) Przygotowanie: Przyprawy pomieszajcie razem z roztopionym masłem. Kurczaka dokładnie oczyśćcie, osuszcie i natrzyjcie przyprawami. Jeśli jest to możliwie, odstawcie natartego przyprawami kurczaka do lodówki przynajmniej na kilka godzin. Osadźcie kurczaka na oczyszczonej i odkapslowanej butelce. By „siedział” na butelce jeszcze stabilniej, możecie podwiązać jego nóżki nicią. Pieczcie w rozgrzanym piekarniku do temp. 180 st. C. Czas pieczenia zależy od wielkości kurczaka. Przyjmuje się, że kilogramowy kurczak powinien piec się ok. godzinę. Jeżeli wasz kurczak waży z kolej 1,5 kg, pieczcie go przez półtorej godziny.

Peklowana karkówka
Gotujmy.pl/lalunia
Newsy
Unikatowy przepis na peklowaną karkówkę. Po 7 dniach, gdy ją upieczecie jej soczystość was zachwyci 
Wyśmienita karkówka idealna na obiad czy na kanapki. Dzięki peklowaniu mięso nabierze niesamowitej soczystości, miękkości i smaku.

Peklowanie to sposób na przedłużenie trwałości mięsa. Nadaje mu wyrazisty aromat i smak. Zapobiega również rozwojowi bakterii - zapeklowane mięso wolniej się psuje. Poprzedzając dalszą obróbkę mięsa jak gotowanie, pieczenie czy grillowanie peklowaniem, mięso w sposób doskonały zyska na soczystości i kruchości. Zabieg ten można wykonać bez problemu w domu. Potrzebne będzie odpowiednie naczynie, woda, sól peklowa oraz przyprawy. Tak przygotowane mięso jest naprawdę kapitalne i wyjątkowe w smaku!  Przepis na peklowaną i zapiekaną karkówkę Składniki na 1.1/2 litra wody: 1.1/2 l wody   90 g soli peklowej (na 1 litr wody dajemy 60 g) 5 ząbków czosnku 5 sztuk ziela angielskiego  3 liście laurowe 2 łyżeczki pieprzu ziołowego Karkówka 1.1/2 kg Dodatkowo: 2 łyżki majeranku 3 ząbki czosnku  1 łyżka czerwonej mielonej papryki  Sposób przygotowania: Krok 1 Do większego garnka wlejcie odmierzoną wodę czyli  1.1/2 litra.  Dodajcie do niej liście laurowe, ziele angielskie oraz pieprz ziołowy. Wodę zagotujcie. Następnie dodajcie do niej pokrojony w plasterki czosnek i sól peklową.  Wymieszajcie wszystko do rozpuszczenia.  Gdy zalewa będzie już chłodna, włóżcie do niej karkówkę. Zalewa musi zakrywać całe mięso, które powinno być dość ciasno włożone do naczynia. Garnek zakryjcie i włóżcie do lodówki na 7 dni.  Codziennie obracajcie mięso, by równomiernie się zapeklowało.  Krok 2 Po siedmiu dniach wyjmijcie karkówkę z zalewy. Doprawcie mięso nacierając je majerankiem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem  i mieloną czerwoną papryką.   Natartą karkówkę...

Wołowina
Pixabay/Free-Photos
Newsy
Czym przyprawiać wołowinę? Te przyprawy wydobędą jej niezwykły smak. Macie je z kuchni
Wołowina to mięso godne najszlachetniejszych stołów. Możecie z niej zrobić nie tylko pyszne dania, ale i zachwycić gości, którzy wpadli do was z wizytą.

Polacy słyną jako naród mięsożerny. Choć tendencja do spożywania mięsa powoli spada, niektórzy fani diety na nim opartej, nie wyobrażają sobie obiadu zrobionego wyłącznie z warzyw. Mięso jako składnik diety bogatej w żelazo Mięso to produkt, dzięki któremu zaopatrzycie swoje ciało w białko i żelazo. Jedzenie mięsa, szczególnie czerwonego, zapobiega anemii. Potrawy oparte na mięsie cieszą się od lat dużym powodzeniem, ale też trudno wyobrazić sobie niektóre z okazji bez pater pełnych soczystych, domowych wędlin. Mięso najlepsze od rzeźnika  Jeśli macie w planach gotowanie mięsa, wybierzcie się do rzeźnika. Jakość mięsa nie tylko poprawi walory smakowe potrawy, ale również będziecie mieli pewność, co jecie. Wołowina nie należy do najtańszych mięs. Doradztwo w jej zakresie będzie bardzo wskazane. Elementy tuszy wołowej Tuszę wołową można podzielić na elementy, pośród których można wyróżnić nazwy: karkówka, mostek, krzyżowa, goleń. Mięso wołowe, w zależności od miejsca pochodzenia, ma określoną przydatność kulinarną. Nie każde nadaje się na pyszną, domową wędlinę, ale również nie wszystkie upieczecie w piekarniku. Karkówka i  żeberko Wołowa karkówka to mięso idealne do duszenia, gulaszu oraz na grilla. Karkówka świetnie sprawdzi się w roli wymyślnej pieczeni na świąteczny obiad. Ładny kawałek o wadze około 1,5 kg należy obsmażyć z niewielką ilością warzyw, podlewając małą ilością wywaru, a następnie piec przez 2 godziny. Żebro dzieli się na rozbratel, antrykot oraz żebra właściwe z chrząstkami. Rozbratel charakteryzuje się kruchym i soczystym mięsem, które obrośnięte jest tłuszczem oraz błonami. Doskonale nadaję się na steki, rumsztyki oraz filety. Za to antrykot można smażyć na patelni...

gęś faszerowana przepis
AdobeStock
Przepisy
Tradycyjna polska gęś, że palce lizać! Ten farsz oczaruje cię swoim smakiem!
Jeżeli lubisz przepisy staropolskiej kuchni, to ten na pewno ci się spodoba! Stara receptura na tradycyjną, faszerowaną gęś po polsku - jest wyśmienita!

Idą święta, a z nimi czas na przygotowywanie wyjątkowych potraw, które gotujemy tylko na wielkie okazje. Jeśli chcesz oczarować swoich gości, to w tym roku przygotuj dla nich polską faszerowaną gęś! Zapomniana gęsina Dziś pewnie coraz mniej osób pamięta, że dawniej gęsina była bardzo często spożywana w Polsce. To tłuste i pożywne mięso, które kiedyś królowało na polskich stołach. Hodowla gęsi była u nas nieprawdopodobnie rozwinięta i w XIX wieku cała Europa jadła gęsi pochodzące z Polski! Potrawy z dorodnej i tłustej gęsi były uznawane za symbol luksusu – każdy porządny gospodarz chcąc zaimponować swoim gościom, na główne danie serwował właśnie gęś. Do dziś zachowały się przepisy na przygotowanie gęsiny na wiele sposobów. Dziś mamy dla was recepturę na tradycyjną, faszerowaną gęś! Przepis na faszerowaną gęś po polsku Aby przyrządzić tę wyjątkową potrawę z gęsiny, przygotujcie: 1 porcję gęsi (około 4 kg) 1 gęsią wątróbkę 3 saszetki kaszy gryczanej 3 plastry boczku 1 dużą cebulę 1 marchew Kilka podgrzybków Natkę pietruszki 1 jajo Liście laurowe Ziele angielskie Sól Pieprz Przygotowanie Z gęsi wyjmij podroby. Mięso osusz, a następnie natrzyj solą i pieprzem. Marchew, cebulę i boczek pokrój dokładnie w kostkę. Plastry boczku smaż na patelni, aż puści tłuszcz. Następnie dodaj cebulę i marchewkę. Gdy składniki się podsmażą, wsyp kaszę, przesmaż i wlej 3 szklanki wody. Gotuj do momentu, aż kasza wchłonie całą wodę. Pokrój drobno wątróbkę, grzyby i pietruszkę, a następnie wsyp do patelni z kaszą. Rozbij jajko, wymieszaj trzepaczką i dodaj do kaszy. Wszystko dokładnie zamieszaj, dodaj liście laurowe, kilka kulek ziela angielskiego oraz dopraw solą i pieprzem. W...