Zapomnijcie o wszystkich negatywnych informacjach na temat kawy, jakie słyszeliście. Ekspert przekonuje, że regularne spożywanie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego czy niektóre nowotwory. Z tego względu nazwał ją nawet „wschodzącą gwiazdą prewencji chorób”.

Prozdrowotne właściwości kawy

Profesor Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia Profesora Jarosza uważa, że powinno się włączyć kawę do codziennego sposobu żywienia ze względu na jej szereg prozdrowotnych właściwości. 

– Zaskakujące jest też to, że wykazano związek kawy ze zmniejszonym ryzykiem chorób neurodegeneracyjnych ośrodkowego układu nerwowego, takich jak Alzheimer i choroba Parkinsona – powiedział prof. Jarosz. 

Okazuje się, że picie już 3 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera o 65 procent. Z kolei możliwość wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego spada o 21 procent u osób spożywających kawę regularnie. 

Zobacz także:

Na uwagę zasługuje nie tylko kofeina, ale i polifenole znajdujące się w kawie. O 25 procent zmniejszają ono ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. 

Prof. Jarosz obala mity dotyczące kawy

Profesor Mirosław Jarosz jest wielkim zwolennikiem picia kawy dla zdrowia, dlatego zwraca uwagę na szkodliwe mity krążące wokół tego napoju:

– W społeczeństwie funkcjonują trzy główne mity na temat kawy, które nie mają uzasadnienia. Po pierwsze, mówi się, że kawa powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, że jest odpowiedzialna za nadciśnienie tętnicze. Po drugie, że kawa odwadnia, i trzeci mit – że powoduje utratę magnezu. Nic z tego nie jest prawdą, to zostało już obalone w licznych badaniach naukowych.

Ile kawy dziennie należy pić?

Profesor zaleca, by pić dziennie od 3 do 5 filiżanek kawy dziennie. Wówczas, jak zaznacza, nie doświadcza się negatywnych skutków spożywania kofeiny. 

– Każda ilość wypitej kawy przynosi nam korzyści zdrowotne, ale w opinii ekspertów najlepiej spożywać właśnie od trzech do pięciu filiżanek dziennie. Wówczas nie narażamy się na ryzyko związane z niepożądanym działaniem kofeiny, a z drugiej strony zmniejszamy ryzyko wystąpienia wielu chorób – mówi prof. Mirosław Jarosz. 

Jaka kawa jest najlepsza? 

Wokół właściwości zdrowotnych różnych rodzajów kawy narosło wiele mitów. Profesor Mirosław Jarosz twierdzi jednak, że to, czy kawa jest z ekspresu, mielona czy rozpuszczalna, nie ma większego znaczenia. Za to jej właściwości prozdrowotne zmniejszają różne dodatki do kawy, takie jak mleko i cukier. 

– Zwłaszcza mleko, które poprzez swoje białka wiąże niektóre cenne składniki kawy. Z kolei cukier, jak wiadomo, jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, w tym otyłości i cukrzycy typu 2 – ostrzega prof. Jarosz. 

Źródło: biznes.newseria.pl