Zasada 16 sekund nigdy mnie nie zawiodła. Frytki w ogóle nie nasiąkają tłuszczem podczas smażenia
GettyImages
Newsy

Zasada 16 sekund nigdy mnie nie zawiodła. Frytki w ogóle nie nasiąkają tłuszczem podczas smażenia

Domowe frytki smakują najlepiej wtedy, gdy są chrupiące i idealnie wysmażone. Jeśli jednak nadmiernie nasiąkają i ociekają tłuszczem, prawdopodobnie popełniacie 1 drobny błąd, który można łatwo naprawić.

Wiele osób pewnie krzywi się na widok przesolonych frytek z worka, jakie można kupić w barach i budkach z jedzeniem. Ale domowe frytki to już zupełnie inna historia - zrobione z własnoręcznie pokrojonych ziemniaków i smażone w świeżym oleju smakują znacznie lepiej niż te z baru albo mrożone.

Wygodnym narzędziem do smażenia tych pyszności jest frytkownica. Można w niej ustawić odpowiednią temperaturę i potem wrzucać frytki na gorący olej. Nie każdy jednak dysponuje takim urządzeniem i smaży je w garnku lub w głębokiej patelni. Jak to zrobić, by nie nasiąkły tłuszczem? Sprawdźcie. 

Na czym polega zasada 16 sekund?

Idealna temperatura oleju do smażenia frytek wynosi około 180 stopni Celsjusza. Musi to być oczywiście olej o odpowiedniej temperaturze dymienia - o tym przeczytacie w dalszym akapicie. To, na ile olej jest rozgrzany, najwygodniej byłoby sprawdzić specjalnym termometrem spożywczym. Mało kto jednak dysponuje takim gadżetem w domowej kuchni, więc jak poradzić sobie inaczej?

Patent jest prosty. Potrzebujecie jedynie kawałka chleba i zegarka. Rozgrzejcie tłuszcz w garnku i gdy będzie już wydawał się gorący, wrzućcie do niego kromkę chleba bez skórki, a następnie rozpocznijcie odliczanie. Jeżeli policzycie do 16 i chleb do tego czasu ładnie się zarumieni, to znak, że temperatura oleju jest już odpowiednia do smażenia frytek. Będą wówczas idealnie wysmażone i nie nasiąkną tłuszczem.

Jeżeli zaś chleb zacznie się rumienić szybciej, niż przed upływem 16 sekund, oznacza to, że temperatura oleju jest za wysoka. A jeśli po 16 sekundach dalej nie będzie przypieczony, to temperatura jest w nim po prostu za niska. 

Zobacz także
Wystarczy 1 prosty trik, by frytki wyszły ekstra chrupiące i pełne smaku

Wystarczy 1 prosty trik, by frytki wyszły ekstra chrupiące i pełne smaku

Nie spirytus i nie ocet. Ta prosta sztuczka sprawi, że pączki nie będą piły tłuszczu

Nie spirytus i nie ocet. Ta prosta sztuczka sprawi, że pączki nie będą piły tłuszczu

Jaki olej wybrać do smażenia?

To, jakiego oleju używa się do smażenia na głębokim tłuszczu, jest ogromnie ważne. Muszą to być oleje o wysokim punkcie dymienia i najlepiej te rafinowane. Do smażenia w wysokich temperaturach (od 180 do 200 stopni Celsjusza) nadaje się:

  • olej rzepakowy

  • olej arachidowy rafinowany

  • masło klarowane

  • olej słonecznikowy rafinowany

  • olej sojowy