Podłogi trzeba regularnie nie tylko odkurzać, ale również myć. Aby nie powstały przy tym smugi, dobrze jest wykorzystać specjalny płyn przeznaczony właśnie do mycia podłóg. Są wówczas idealnie czyste, lśniące i nie musimy się martwić o zacieki.

Jeżeli jednak jesteście zwolennikami naturalnych i ekologicznych rozwiązań, możecie wypróbować sprytny, domowy sposób. Potrzebna wam będzie do tego pewna popularna przyprawa, której często używacie w kuchni. 

Naturalny sposób na mycie podłóg

Część z was pewnie wie, że niektóre produkty, z których korzystamy podczas gotowania, są również nieocenione przy domowych porządkach. To na przykład ocet, sól, soda oczyszczona, a także… liście laurowe. Dodajemy je do zup czy pieczonego mięsa, a przydadzą się także przy sprzątaniu. Mało kto wie zaś, że wywar z liści laurowych to niezły zamiennik typowego płynu do mycia podłóg.

Taki wywar działa antybakteryjnie, dlatego do sprzątania będzie jak znalazł. Po prostu wsypcie kilka liści do wiadra i zalejcie je wrzątkiem. Po 15 minutach liście można już wyjąć, a wy poczekajcie, aż woda ostygnie i będzie zaledwie ciepła. Po tym czasie domowy płyn do mycia podłóg jest już gotowy. 

Zobacz także:

Wykorzystanie liści laurowych w domu

Liście laurowe mają jeszcze kilka ciekawych zastosowań w domowych porządkach. Przydają się na przykład do prania, a konkretnie do wywabiania plam z jasnych ubrań. Należy je zanurzyć w wywarze z liści na kilka godzin, a później wyprać tak, jak zwykle. Liście laurowe są też naturalnym odświeżaczem powietrza. Można rozłożyć je w różnych miejscach w domu, a najlepiej na rozgrzanym kaloryferze - wówczas zapach będzie intensywniejszy.

A jeżeli macie problem z molami spożywczymi, rozłóżcie liście w szafkach kuchennych. Ani się obejrzycie, a po owadach nie będzie śladu. 

Właściwości liści laurowych

Liście laurowe mają także szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Zawdzięczają to szeregowi właściwości. Wawrzyn wykazuje m.in. działanie:

  • przeciwzapalne
  • antybakteryjne
  • przeciwbólowe
  • przeciwgorączkowe
  • wykrztuśne
  • napotne
  • moczopędne
  • uspokajające

Pamiętajmy, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza, a stosowanie domowych sposobów na różne dolegliwości można przeprowadzać tylko na własne ryzyko.