Zapomnijcie o odchodach gołębi na parapecie. Składniki na tę miksturę są w kuchni
AdobeStock
Newsy

Jak usunąć odchody gołębi z parapetu? Składniki na tę prostą i skuteczną miksturę macie w kuchni

Jeżeli kolejny sezon walczycie z gołębiami na balkonie, to czas zacząć działać. Dowiedzcie się, jak usunąć odchody tych ptaków.

Gołębie spędzają wam sen z powiek? Te ptaki są stałym elementem krajobrazu w dużych miastach, jednak mało kto zachwyca się ich upierzeniem lub śpiewem. Gołębie wygląd mają przeciętny, wydawane przez nie odgłosy nie są zbyt przyjemne dla ucha, jednak najgorsze są ich odchody, które pojawiają się wszędzie tam, gdzie gołębie - czyli na miejskich placach, w parkach, a także, niestety, na balkonach, tarasach i parapetach...

Gołębi nie pozbędziecie się tak łatwo, ale możecie usunąć ślady ich bytowania za pomocą prostej mikstury, którą przygotujecie z kuchennych produktów. Sprawdźcie, jak ją zrobić. 

Jak usunąć odchody gołębi domowym sposobem?

Czyszczenie należy rozpocząć od usunięcia odchodów szpachelką lub innym ostrym narzędziem. To, co zostanie usuniecie z pomocą produktów, które znajdziecie w kuchennej szafce. Kluczowe są te, które mają kwaśne pH, czyli ocet, sok z cytryny czy, w ostateczności, roztwór z kwasku cytrynowego.

Należy je wymieszać z wodą, wlać do butelki ze spryskiwaczem i popsikać zabrudzone odchodami powierzchnie. Po kilkunastu minutach mikstura zacznie działać i będziecie mogli bez trudu usunąć ślady bytowania nieproszonych gości. Jeśli ilość odchodów jest duża, proces trzeba powtórzyć.

Pamiętajcie, że gołębie przenoszą różne niebezpieczne choroby, dlatego zawsze przed przystąpieniem do czyszczenia powierzchni z odchodów tych ptaków należy koniecznie założyć rękawiczki ochronne. Może się wam przydać także maseczka. Warto również zabezpieczyć buty np. zwykłymi foliowymi workami, które po wszystkim należy wyrzucić do śmieci. 

Zobacz także
Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Kluczowy składnik jest w lodówce

Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Na bank macie to w lodówce

Skuteczny i naturalny płyn przeciw komarom. Nie mają z nim szans. Składniki są w waszej kuchni

Skuteczny i naturalny płyn przeciw komarom. Nie mają z nim szans. Składniki są w waszej kuchni

Jak odstraszać gołębie?

By zniechęcić gołębie do przebywania na balkonie lub parapecie, możecie zastosować proste, domowe sposoby na odstraszenie tych ptaków. Na przykład:

  • kolorowe wiatraczki wetknięte w skrzynki z kwiatami

  • paski z pociętych worków foliowych podwieszone pod sufitem balkonu

  • dzwonki wiatrowe

Pomocne może się okazać również zamontowanie na balkonie figurki kruka, a nawet odtwarzanie nagrań odgłosów ptaków drapieżnych. Najskuteczniejsze jest jednak osiatkowanie balkonu, który stanowi najlepszą barierę przed gołębiami.

Źródło: homebook.pl, deccoria.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Grill na balkonie. Czy można grillować w bloku?
Flickr
Newsy
Grill na balkonie. Czy można grillować w bloku?
Choć w przepisach prawa nie ma wyraźnego zakazu tradycyjnego grillowania na balkonie w bloku, tego typu praktyki mogą grozić mandatem. Lepiej więc robić to z użyciem bezpieczniejszego grilla elektrycznego.

Zbliża się majówka, a grillowanie na początku maja jest dla większości Polaków swojego rodzaju rytuałem i tradycją. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa rząd zakazał spotkań w większym gronie. Dotyczy to także grillowania na wolnym powietrzu w miejscach publicznych. Pozostaje więc przydomowe podwórko. Co jednak zrobić, jeśli nie macie ogrodu? Czy możecie zrobić grilla na balkonie lub tarasie? Wielu pomysłowych Polaków już zaczęło planować grillowanie na swoim balkonie w bloku czy w innym domu wielorodzinnymi. Prawie poczuli już zapach dymu, unoszący się na nad przyblokowym podwórzem. Musimy jednak zmącić ten błogi nastrój niektórych z was.   Czy można grillować na balkonie? Wolnoć Tomku w swoim domku? Okazuje się, że niekoniecznie - przynajmniej, jeśli chodzi o balkony. Być może niektórzy z was nawet nie zastanawiali się nad tym, czy grillowanie na balkonach domów jednorodzinnych może być w ogóle zabronione przez prawo. Tymczasem jego litera będzie dla niektórych przykrą  niespodzianką. Co prawda w kodeksie wykroczeń nie ma bezpośrednio mowy o tym, że na balkonie nie można rozpalać grilla i piec kiełbasek, ale taki zakaz wynika z innych przepisów prawa. Chodzi tutaj o możliwość spowodowania zagrożenia pożarowego, które wynika z rozporządzenia MSWiA z 7 czerwca 2010, Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719: - Zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów. Na bazie tego rozporządzenia ministerialnego, odpowiednie zapisy w swoich regulaminach wprowadziły spółdzielnie mieszkaniowe. Oznacza to jedno – za rozpalenie grilla na swoim balkonie można dostać mandat w wysokości 500 zł lub w najlepszym przypadku upomnienie od spółdzielni mieszkaniowej....

Ten popularny napój pomoże wam zwalczyć mszyce. Pamiętajcie tylko o właściwej proporcji
Adobe Stock
Newsy
Ten popularny napój pomoże wam zwalczyć mszyce. Pamiętajcie tylko o właściwych proporcjach
Przykra niespodzianka w postaci całej eskadry mszyc na drzewkach owocowych i innych roślinach to ostatnia rzecz, jaką ktokolwiek chciałby zobaczyć w swoim ogrodzie.

Jeśli nie macie już cierpliwości do nieznośnych insektów niszczących całą waszą pracę, wypróbujcie domowych, skutecznych sposobów. Takich jak np. oprysk w postaci rozcieńczonej coli . Zanim jednak wybierzecie tego typu środki, zastanówcie się, czy nie udałoby się wytępić owadów w inny, mniej inwazyjny sposób. W jaki sposób wytępić mszyce w ogrodzie? Kiedy za oknem piękna pogoda, mszyce nie próżnują.  Owady atakują szereg różnych roślin w momencie, kiedy są one jeszcze młode, mają w sobie dużo wilgoci – krótko mówiąc, mszyce żerują na soczystych roślinach. Owady „spacerują” po liściach, wpijają się w nie i czerpią niezbędny dla ich rozwoju sok. Co ciekawe, ślady „niechcianej wizyty” mszyc na roślinach można spostrzec po obecności  mrówek  na roślinach. Pracowite owady zbierają bowiem… słodkie odchody mszyc. Decis, Karate, Mospilan – tych wszystkich środków owadobójczych używają na swoich ogrodach sadownicy. Niestety skuteczność pestycydów często bywa zawodna, a dodatkowo ich nadmierne użycie przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. W ten sposób niszczy się także szereg pożytecznych owadów, które zajmują się naturalnym zwalczaniem mszyc w ramach funkcjonowania zwykłego łańcucha pokarmowego. Jak wykorzystać colę jako oprysk na mszyce? Ciekawym środkiem na poradzenie sobie z mszycami jest wabik na biedronki. To nie żart. Żółta tasiemka, którą owija się roślinę, przyciąga do niej biedronki, które z kolei rozprawiają się z mszycami bez litości. Czasem jednak tego typu sprytne środki zaradcze nie przynoszą również odpowiednich skutków. W takich wypadkach polecamy wam wypróbowanie środka, który...

Uprawa truskawek na balkonie skończyła się tragedią. Interweniowali strażacy
AdobeStock
Newsy
Uprawa truskawek na balkonie skończyła się tragedią. Interweniowali strażacy
Nierozważne działania jednego z mieszkańców bloku doprowadziły do poważnego wypadku. Sprawdźcie szczegóły.

Ludzka fantazja nie zna granic! Mieszkańcy bloków, którzy nie posiadają ogródka, a chcieliby cieszyć oczy roślinami, chętnie obsadzają balkony kwiatami w doniczkach. Popularne jest również sadzenie truskawek do skrzynek , dzięki czemu nawet w bloku można mieć własne, samodzielnie wyhodowane truskawki . Jednak pewien mieszkaniec Kijowa poszedł o krok dalej i postanowił uprawiać truskawki na całym balkonie. Dosłownie! Niebezpieczna uprawa na balkonie 10 czerwca strażacy w Kijowie zostali wezwani do naprawdę nietypowego wypadku. Okazało się, że runął dach balkonu w mieszkaniu na piątym piętrze, znajdującym się w ośmiopiętrowym bloku. Można było podejrzewać, że balkon zawalił się przez błędy konstrukcyjne bloku lub po prostu z powodu zużycia, ponieważ budynek jest dość stary. Okazało się jednak, że dach zawalił się, ponieważ nie wytrzymał ciężaru… jednej tony ziemi znajdującej się na balkonie! Właściciel mieszkania, do którego przynależy balkon, postanowił hodować truskawki. Ale nie w doniczkach, lecz bezpośrednio na balkonie – był on w całości wypełniony ziemią, która łącznie ważyła około tony. Balkon nieprzystosowany do takiego ciężaru w końcu zawalił się. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Strażacy szybko przybyli na miejsce i zajęli się demontażem resztek zawalonej konstrukcji. Apel do mieszkańców Kijowa Okazuje się, że taki pomysł jak uprawa truskawek w tonie ziemi na balkonie nie jest odosobnionym przypadkiem. Roman Tkaczuk, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Miejskiego Administracji Miejskiej Kijowa, zaapelował do mieszkańców miasta o rozwagę: Niestety, po raz kolejny byliśmy świadkami, że nagłe wypadki i sytuacje w naszym mieście mają miejsce z powodu czynnika ludzkiego. Przeprowadza się niebezpieczne naprawy w swoich domach lub urządza...

Ułóżcie sztućce w zmywarce w ten sposób, a będą idealnie czyste i lśniące. Super patent
Adobe Stock
Newsy
Ułóżcie sztućce w zmywarce w ten sposób, a będą idealnie czyste i lśniące. Super patent
Zdarza się wam wyciągnąć brudne naczynia ze zmywarki, która skończyła mycie? To zmora wielu gospodyń domowych. By uniknąć takich wpadek, wystarczy zastosować jeden patent. Sztućce jeszcze nigdy nie były tak lśniące i czyste!

Po zakończeniu pracy zmywarki zdarza się, że naczynia czy sztućce nie do końca są czyste. Czasami dzieje się tak przez nieodpowiedni dobór środków myjących, ale też przez niewłaściwe rozmieszczenie brudnych naczyń i sztućców. Ten sposób na lśniące łyżki, noże i widelce rozwiąże wasz problem przynajmniej z tymi ostatnimi. Patent na lśniące i czyste sztućce Aby widelce, łyżki oraz noże były idealnie czyste po każdym myciu w zmywarce, należy zastosować prosty trik. Nic was nie będzie to kosztować, a gwarantuje idealnie umyte sztućce! Wystarczy układać brudne sztućce w odpowiedni sposób (czyli nie tak, jak na naszym zdjęciu!): wkładajcie je do koszyczka naprzemiennie uchwytem w górę i w dół. To pozwoli cieszyć się wam lśniącymi sztućcami po każdym myciu.   Wsad na sztućce Opisany sposób na mycie sztućców w zmywarce sprawdzi się w przypadku koszyczków. Na rynku dostępne są również zmywarki z szufladami na sztućce. Oba te rozwiązania mają swoich przeciwników i zwolenników. Przy wyborze zmywarki najlepiej więc byłoby przetestować oba rozwiązania i wybrać najlepsze dla siebie. Jakie sztućce do zmywarki? Nie wszystkie sztućce nadają się do mycia w zmywarce. Srebrne trzeba myć ręcznie, a na tych stalowych może pojawić się rdza. Najlepsze do zmywarek są sztućce ze stali nierdzewnej z 18-proc. zawartością chromu. Jeśli na waszych sztućcach już pojawiły się ślady korozji, możecie pozbyć się rdzy za pomocą kwasku cytrynowego. Odpowiedni wybór tabletek do zmywarki  Nie wszystkie tabletki do zmywarki są tak samo skuteczne. Przy podejmowaniu decyzji zakupowej należy wziąć pod uwagę: skuteczność mycia rozpuszczalność tabletek połysk i brak smug liczbę tabletek w opakowaniu oraz...