Zapomnijcie o czereśniach za 260 zł. Nie uwierzycie, ile teraz kosztują. A jak jest u was?
AdobeStock
Newsy

Pamiętacie czereśnie za 260 zł? Nie uwierzycie, ile kosztują teraz

„Paragony grozy” to ostatnio codzienność. Czy można się spodziewać pozytywnych zmian jeżeli chodzi o ceny czereśni oraz truskawek?

Pamiętacie szokujące zdjęcie z warszawskiego targowiska z czereśniami za 260 złotych za kilogram? Wokół cen tych owoców rozpętała się prawdziwa burza. A jak jest teraz? Ile trzeba zapłacić za czereśnie, a ile za truskawki? Ceny mogą nieźle zaskoczyć.

Cena pierwszych czereśni

To, ile trzeba było zapłacić za czereśnie jeszcze na początku miesiąca, zaszokowało wszystkich. Internet okrążyło zdjęcie cenówki z targowiska, na której widniała cena 260 zł za kilogram czereśni. Internauci szybko zaczęli sobie robić z tego żarty - i trudno im się dziwić, ponieważ w tej sytuacji pozostaje tylko się śmiać. 

– Poproszę dwie sztuki. Mogą być na jednym ogonku – napisał użytkownik Lucek na Twitterze.

Cena owoców została jednak szybko wyjaśniona przez ekspertów. Podkreślili, że przecież sezon na czereśnie zaczyna się dużo później, więc nie ma co się dziwić, że teraz są drogie. Choć 260 zł za kilogram i tak wydaje się sporą przesadą.

Zobacz także
Czy 260 zł za kg czereśni to przesada? Wyjaśniamy, skąd wzięły się te szokujące ceny

Czy 260 zł za kg czereśni to przesada? Wyjaśniamy, skąd wzięły się te szokujące ceny

Truskawki szklarniowe są znacznie droższe niż przed rokiem. Cena? Lepiej nie pytajcie!

Jak odróżnić polskie truskawki od importowanych? Wystarczy spojrzeć na szypułki

Ile teraz kosztują czereśnie i truskawki?

Minął prawie miesiąc od opublikowania słynnej cenówki czereśni. Jak jest teraz? Ceny tych owoców spadły, jednak zastanawiająca jest ogromna rozpiętość cen w hurcie. Za kilogram polskich czereśni trzeba zapłacić od 18 do aż 70 złotych. Znacznie tańsze są czereśnie importowane, które na rynku hurtowym kosztują od 10 do 12 złotych za kilogram. 

Mamy też dobre wiadomości dla miłośników truskawek, które z dnia na dzień tanieją. Obecnie ich cena w hurcie wynosi od 6 do 11 zł za kilogram, a tych importowanych 8-9 zł/kg. Co ciekawe, czereśnie i truskawki są w tym roku tańsze niż o tej samej porze w 2021 r. 

Portal haps.pl porównał obecne ceny z tymi z zeszłego roku:

  • truskawki polskie: 6-7 zł/ kg dziś, 10-15 zł/kg w 2021 r.

  • czereśnie importowane: 18-70 zł/kg dziś, 20-45 zł/kg w 2021 r.  

Co wpływa na cenę owoców?

Choć ceny truskawek i czereśni są w tym roku dość niskie w porównaniu z poprzednimi latami, to wciąż są to dość wysokie kwoty. Wpływa na to inflacja, rosnące koszty paliwa, transportu owoców, a także nawozów i prądu. Dobra wiadomość jest jednak taka, że z początkiem czerwca ceny mają jeszcze spaść. 

Źródło: next.gazeta.pl, haps.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA