Zanurzcie w tym stopy na 10 min, by usunąć przykry problem. Wystarczy 1 szklanka produktu z kuchni
Getty Images
Newsy

Zanurzcie w tym stopy na 10 min, by usunąć przykry problem. Wystarczy 1 szklanka produktu z kuchni

Sandały i klapki trzymacie schowane głęboko w szafie, bo wstydzicie się odsłonić swoje stopy latem? Jeżeli przyczyną są popękane pięty, wypróbujcie sposób, który opisujemy w poniższym artykule. Już 1 szklanka produktu, który macie w swojej kuchennej szafce, może pomóc uporać się z tą dolegliwością.

Latem, przy wysokich temperaturach na zewnątrz, noszenie pełnych butów jest nie tylko niekomfortowe, ale może być nawet niebezpieczne - zwiększa ryzyko przegrzania organizmu i udaru cieplnego. Niektórzy jednak zakrywają swoje stopy przez cały rok, nawet wtedy, gdy żar leje się z nieba.

Najczęściej powodem nie jest wcale zamiłowanie do konkretnego typu obuwia. Część osób wstydzi się wyglądu swoich stóp i niechętnie pokazuje je całemu światu. Jedną z przyczyn są suche i popękane pięty - poznajcie domowy sposób, który może pomóc wam poradzić sobie z tą dolegliwością. 

Dlaczego skóra na stopach pęka?

Spękane pięty to problem nie tylko natury estetycznej. Gdy skóra pęka, stopy zaczynają boleć, a rany powoli się goją. Często w ruch idzie wtedy tarka lub pumeks do stóp, które mają na celu usunąć twardy naskórek i zminimalizować ryzyko kolejnych pęknięć. Jak się okazuje, takie postępowanie przynosi więcej szkody, niż pożytku.

Ciągłe ścieranie naskórka powoduje bowiem efekt odwrotny do zamierzonego. Skóra staje się wtedy jeszcze grubsza i rogowacieje. Zamiast więc używać tarki, wypróbujcie inny, znacznie łagodniejszy sposób. 

Zobacz także
Moczą stopy w wodzie z płatkami owsianymi codziennie. Jak poznacie efekty, sami zaczniecie to robić

Codziennie moczą stopy w wodzie z płatkami owsianymi. Jak poznacie efekty, sami zaczniecie to robić

Po co moczy się stopy w sodzie oczyszczonej? Sami to zrobicie, gdy poznacie powód

Po co moczy się stopy w sodzie oczyszczonej? Zrobicie to sami, gdy tylko poznacie powód

Domowe remedium na suche stopy

Do zrobienia takiego spa dla stóp w domowym zaciszu będziecie potrzebowali jedynie szklanki zwykłego octu - może być spirytusowy albo jabłkowy. Wlejcie do miski letnią wodę oraz 1 szklankę octu. Wymieszajcie i zanurzcie stopy w roztworze na 10 minut, a po wszystkim osuszcie stopy ręcznikiem i posmarujcie kremem nawilżającym.

Wystarczy, zwykły, łagodny krem, ponieważ zbyt wysokie stężenie mocznika (obecnego w wielu kremach do stóp) może pogłębiać problem suchej i pękającej skóry. Powtarzajcie zabieg codziennie wieczorem przez 7 dni. Uwaga - jeżeli skóra stóp jest podrażniona, skaleczona lub są na niej otwarte rany, nie stosujcie kąpieli w roztworze z octu. 

Co daje moczenie stóp w occie?

Ocet można wykorzystać nie tylko w walce o gładkie stopy. Pomoże też na inne, często wstydliwe dolegliwości. Moczenie stóp w wodzie z octem może przynieść następujące korzyści:

  • łagodzenie grzybicy stóp i paznokci

  • ograniczenie brzydkiego zapachu

  • zmniejszenie potliwości, pieczenia i wysypki, czyli objawów typowych dla stopy sportowca (inaczej stopy atlety)