Zamoczcie w tym grzyby, a będą niezwykle smaczne i ugotują się raz-dwa. Wystarczy 1 rzecz
AdobeStock
Newsy

Zamoczcie w tym grzyby, a będą niezwykle smaczne i ugotują się raz-dwa. Wystarczy 1 rzecz

Jak skrócić czas gotowania suszonych grzybów? Wystarczy zamoczyć je nie w wodzie, a innym składniku - nie dość, że w ten sposób ugotujecie grzyby szybciej, to dodatkowo podkręcicie ich smak.

Po owocnym grzybobraniu zebrane grzyby można od razu zjeść lub je zamarynować albo wysuszyć. Dzięki tej ostatniej metodzie pyszne, pachnące lasem grzybki mogą wzbogacać smak potraw przez wiele miesięcy.

Trzeba jedynie pamiętać o tym, by przed gotowaniem je zamoczyć - w przeciwnym razie będą bardzo twarde i po prostu niesmaczne. Zobaczcie, w czym warto moczyć grzyby, by jeszcze lepiej podkreślić ich smak i sprawić, by szybciej się ugotowały. 

Jak moczyć grzyby?

Grzyby najczęściej moczy się po prostu w wodzie, ale nie jest to jedyna metoda. Sprawdźcie, jak jeszcze można to zrobić:

  • Moczenie grzybów w mleku - suszone grzyby należy zalać ciepłym mlekiem (nie gorącym!) z odrobiną soli i odstawić je na około 5 godzin. Po tym czasie grzyby będą niesamowicie miękkie, a do tego czas gotowania tak namoczonych grzybów znacznie się skróci. To jednak nie wszystko. Tak moczone grzybki zyskają z pewnością na delikatności w swoim smaku. Kiedy wypróbujecie ten babciny trik sami, od razu poczujecie różnicę!

  • Moczenie grzybów w wodzie - to najbardziej klasyczna metoda. Suszone grzyby należy wypłukać, a następnie zalać letnią wodą i odstawić na kilka godzin. Nie wylewajcie wody po moczeniu grzybów - przyda się do gotowania grzybów, a także do zrobienia farszu np. do pierogów. 

  • Moczenie grzybów w słonej wodzie - dodanie soli do wody pomoże nieco skrócić czas potrzebny do tego, by zmiękły. Musicie jednak pamiętać o tym, by tak namoczone grzyby później dokładnie wypłukać i uważać z ilością soli dodanej do potrawy, w której znajdą się grzyby. 

Zobacz także
Gęsty grzybowy sos do placków ziemniaczanych. Proste jak drut składniki i 1 kluczowa przyprawa

Gęsty grzybowy sos do placków ziemniaczanych. Proste jak drut składniki i 1 kluczowa przyprawa

Karp smażony z cebulą i grzybami Jakuba Kuronia. Obowiązkowa ryba na stole Kuroniów

Karp smażony z cebulą i grzybami Jakuba Kuronia. Obowiązkowa ryba na stole Kuroniów

Jak długo gotować grzyby?

Jeżeli moczycie grzyby w sposób tradycyjny, czyli w wodzie, należy je gotować przez około 1,5 godziny. Zupełnie inaczej jest w przypadku tych moczonych w mleku z dodatkiem soli - tak przygotowanym grzybom wystarczy zaledwie 30-45 minut gotowania (maksymalnie godzina).

Przed wrzuceniem do garnka trzeba je najpierw odcedzić i wypłukać, a następnie zalać zimną wodą i zagotować. Podobnie jak w przypadku grzybów moczonych w wodzie z solą, nie przesadzajcie z tą przyprawą podczas gotowania - grzyby mogą być już wystarczająco słone. 

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA