Zamiast wyrzucać do śmieci, wysypcie to pod krzaczkami borówek. Będą się aż uginały od owoców
Getty/iStock
Newsy

Zamiast wyrzucać do śmieci, wysypcie to pod krzaczkami borówek. Będą się aż uginały od owoców

Borówki obrodzą w tym roku aż miło pod warunkiem, że dobrze o nie zadbacie. Konieczny będzie nawóz, który dostarczy im niezbędnych składników odżywczych. A te znajdują się w produkcie, którego używacie praktycznie codziennie i później wyrzucacie.

Jeżeli uwielbiacie borówki, macie dwa wyjścia. Możecie kupować je w sklepie, ale wiąże się to ze sporymi wydatkami - w końcu borówki do tanich nie należą.

Ale możecie też uprawiać je sami na działce. Nie jest to trudne, a jeżeli dobrze zadbacie o swoje krzewy, te odwdzięczą wam się pysznymi owocami. Ważna jest odpowiednia ziemia, dobrze nasłonecznione stanowisko oraz oczywiście nawóz. Zanim kupicie go w sklepie, sięgnijcie po sprawdzony sposób, który praktycznie nic was nie kosztuje. 

Tani nawóz do borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska, a właściwie borówka wysoka, będzie dobrze rosła i rozwijała się w glebie o kwaśnym odczynie, czyli o pH 3,5-5,0. Z tego względu nawóz, którego użyjecie, powinien być dopasowany do tych potrzeb.

W tej roli doskonale sprawdzają się zwykłe fusy po kawie. Mogą to być fusy z ekspresu lub filiżanki po kawie mielonej - ważne tylko, byście nie dodawali do niej mleka ani cukru. Wystarczy więc podsypać krzew borówki fusami i wymieszać je delikatnie z ziemią. Ten naturalny nawóz dostarczy roślinie potrzebnego jej azotu, a także minerałów w postaci fosforu, magnezu, wapnia, chromu, potasu i żelaza. 

Zobacz także
Sok z tych drobnych owoców to naturalne paliwo dla mózgu. Wspiera pamięć, koncentrację i spowalnia starzenie

Sok z tych drobnych owoców to paliwo dla mózgu. Spowalnia starzenie, wspiera pamięć i koncentrację

Te owoce wyglądają jak jagody, choć nimi nie są. Mogą zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona

Te owoce wyglądają jak jagody, choć nimi nie są. Mogą zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona

Uprawa i pielęgnacja borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska da sobie radę przy polskiej pogodzie, ale pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, miejsce, w którym posadzicie krzew borówki, powinno być osłonięte od wiatru i nasłonecznione. Gleba z kolei, jak już wspomnieliśmy, musi mieć kwaśny odczyn i dużo próchnicy.

Borówka nie cierpi przesuszenia, dlatego latem trzeba pilnować, by ziemia była stale lekko wilgotna. Krzewy sadzi się zwykle wiosną i latem, ale można to też robić jesienią. Wówczas należy podsypać je warstwą liści lub torfu, by ochronić je przed mrozem. 

Co można zrobić z borówek?

Owoce borówki amerykańskiej są najsmaczniejsze na świeżo, dlatego polecamy jedzenie ich prosto z krzaczka. Posłużą wam też do zrobienia pysznych ciast i dżemu, a także można je dodać do owsianki czy jogurtu. Zajrzyjcie do poniższych przepisów i wybierzcie coś dla siebie: