Sezon na śliwki oznacza tylko jedno - to czas na upieczenie placka z tymi pysznymi owocami. Owoce te smakują w cieście najlepiej właśnie teraz, gdy są świeże. Mogą jednak sprawiać nieco kłopotu w kuchni i nie raz są powodem porażki przy pieczeniu. Dlaczego zamiast smacznego placka czasami wychodzi zakalec? Sprawdźcie. 

Dlaczego placek ze śliwkami nie wychodzi?

Najczęstszą przyczyną niepowodzeń przy pieczeniu ciasta ze śliwkami jest użycie zbyt dużej ilości owoców. Śliwki są ciężkie, dlatego jeżeli wyłożycie ich na cieście za dużo, to mogą sprawić, że środek placka pozostanie surowy i będzie się nadawał tylko do wyrzucenia.

By tego uniknąć, uważajcie na ilość użytych owoców oraz zwróćcie uwagę na ich konsystencję - bardzo wodniste śliwki również mogą zepsuć ciasto. Powinny być zwarte i jędrne. Rozwiązaniem nieraz bywa także pozbycie się nadmiaru wody z owoców poprzez krótkie blanszowanie owoców na patelni bądź w garnku. Taka decyzja może wpłynąć jednak dość mocno na ostateczny smak i wygląd wypieku. 

Zobacz także:

Przepis na ucierany placek ze śliwkami

Do przygotowania ciasta ze śliwkami potrzebne wam będą poniższe składniki:

Składniki:

  • pół kilograma śliwek

  • 1,5 szklanki mąki pszennej

  • 1 szklanka oleju

  • pół szklanki cukru pudru

  • 4 jajka

  • 3 łyżki jogurtu greckiego

  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

  • skórka z 1 cytryny

Przygotowanie:

  1. Do miski wbijcie jajka i wsypcie cukier. Następnie, za pomocą miksera ubijcie jajka z cukrem na wysokich obrotach. Składniki należy mieszać od 5 do 10 minut - tak długo, aż masa będzie puszysta, a cukier się rozpuści. W trakcie ubijania, wlewajcie powoli do masy olej.

  2. Do drugiej miski przesiejcie mąkę z proszkiem do pieczenia. Następnie wsypcie ją do jajek, dodajcie 3 łyżki jogurtu greckiego i skórkę z cytryny. Całość wymieszajcie delikatnie szpatułką tak, by ciasto nie straciło na puszystości. 

  3. Formę o wymiarach 24x24 wyłóżcie papierem do pieczenia, a boki posmarujcie masłem i posypcie bułką tartą. Wylejcie ciasto do formy.

  4. Następnie umyjcie i osuszcie śliwki. Przekrójcie każdą na pół, usuńcie pestki i połóżcie śliwki na cieście. W trakcie pieczenia mogą puścić sok, dlatego warto wcześniej obtoczyć je w mące ziemniaczanej.

  5. Tak przygotowane ciasto włóżcie do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika, w ustawieniu góra-dół. Pieczcie przez 40 minut.

  6. Około 5 minut przed końcem pieczenia za pomocą długiego, drewnianego patyczka sprawdźcie, czy ciasto jest już upieczone. Jeśli patyczek pozostanie suchy, możecie po kilku minutach wyjąć ciasto z piekarnika. Jeżeli jednak zostaną na nim kawałki ciasta, pieczcie je jeszcze parę minut. 

I gotowe! Po upieczeniu posypcie ciasto cukrem pudrem. Smacznego!

Źródło: aniagotuje.pl