Aromatyczny rosół bez maggi
Newsy

Zamiast Maggi dodajcie do rosołu trochę tego produktu. O wiele bardziej podkreśli smak zupy 

Nie dodawajcie do rosołu Maggi, bo psujecie tym cały smak. Zamiast tego dodajcie podobnego składnika, który da prawie identyczny efekt…
Anna Urbańska
marzec 17, 2021

Rosół to klasyczna zupa, którą każdy z was na pewno zna od podszewki. Wiecie pewnie jakich warzyw użyć do ugotowania wywaru, macie sprawdzony rodzaj mięsa, na którym gotujcie rosół i dodajcie na pewno przyprawy, które dodają rosołowi aromatu i smaku. 

Czy mimo wszystko czujecie, że waszemu rosołowi brakuje trochę do osiągnięcia tego idealnego, głębokiego smaku? Może kładziecie na stole buteleczkę z Maggi, żeby w razie potrzeby każdy mógł dodać trochę tej płynnej przyprawy. Nie róbcie tego, psujecie smak rosołu! Zamiast Maggi, dodajcie do niego innego składnika, który naprawdę podbije smak, w naturalny sposób!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak zrobić aromatyczny rosół?

Oczywiście, żeby rosół był smaczny, musicie dobrać do niego smaczne bazowe składniki. Na pewno wykorzystajcie:

  • Dobrej jakości mięso z kośćmi – drób, wołowe lub miks
  • Marchewkę
  • Seler
  • Por
  • Pietruszkę

Możecie przyprawić też rosół, dodając do niego dodatkowo liść kapusty, koper włoski, plaster imbiru, liście laurowe, ziele angielskie czy rozmiażdżone ziarna pieprzu. Jeśli nigdy tego nie robiliście, dodajcie do rosołu też lubczyku. Te wszystkie elementy nadają rosołowi smaku i głębi, ale czasem możecie czuć, że dalej efekt nie jest zadowalający. Koniecznie dodajcie wtedy do niego tej płynnej, ale naturalnej przyprawy…

Co zamiast Maggi do rosołu?

Zamiast słynnej przyprawy Maggi, którą często podaje się do rosołu, możecie dodać do niego sosu sojowego! Ta przyprawa większości z was kojarzy się pewnie z kuchnią azjatycką, ale naprawdę dobrze sprawdzi się też w rodzimym rosole. Pewnie nie wykorzystywały jej wasze babcie, ale czy one dodawały do rosołu Maggi? Sos sojowy to ciekawa alternatywa smakowa. Nadaje on rosołowi głębszego koloru, sprawia, że jest po prostu smaczniejszy.

Wszystko to osiąga się za sprawą smaku umami, który nazywany jest smakiem „mięsnym”. Sos sojowy to jego prawdziwe bogactwo! Sos sojowy produkuje się z nasion soi, różnych zbóż i wody. Niezwykły smak zawdzięcza on procesom fermentacyjnym, które zmieniają też jego barwę. Mimo że znacznie zdrowszy od przyprawy Maggi, sos sojowy też jest bogaty w sól, nie nadużywajcie więc go. Dwie łyżki spokojnie wystarczą na przyprawienie całego gara rosołu.

 

Komentarze