Pierogi można zrobić na wiele sposobów, choć zwykle bezpiecznie trzymamy się tylko kilku sprawdzonych wersji. Ruskie, z mięsem, czy też te z kapustą to najbardziej popularne i pewne rodzaje farszu do pierogów. Warto jednak eksperymentować, by odkryć zupełnie nowe smaki.

Ciekawym pomysłem na przyrządzenie farszu jest wykorzystanie w tym celu produktu, którego zwykle używa się do gotowania żurku. Mowa tutaj oczywiście o białej kiełbasie. Dodajcie do niej trochę chrzanu i pyszny farsz do pierogów gotowy! Zobaczcie, jak je zrobić z poniższego przepisu. 

Przepis na pierogi z farszem z białej kiełbasy

Składniki:

  • pół kilograma mąki pszennej

  • 1 szklanka gorącej wody

  • pół łyżeczki soli

  • 4 białe kiełbasy (surowe)

  • 1 cebula

  • 50 g masła

  • 3 łyżki oleju

  • 1 łyżka tartego chrzanu

Przygotowanie:

  1. Obierzcie kiełbasy z osłonki. Przełóżcie do miski, dodajcie chrzan i ręcznie wyróbcie, aż składniki się połączą. Odstawcie. 

  2. Obierzcie cebulę, a następnie pokrójcie ją w kostkę. Na patelni rozgrzejcie masło i gdy będzie już gorące, wrzućcie cebulę. Smażcie, aż się zeszkli i ozłoci.

  3. Na stolnicę wysypcie mąkę, tworząc z niej kopczyk. Na jego środku zróbcie dziurkę i wsypcie do niej sól. Następnie jedną ręką powoli mieszajcie mąkę na stolnicy, a drugą wlewajcie wodę. Możecie też dodać do ciasta olej. 

  4. Ręcznie wyrabiajcie ciasto, aż stanie się elastyczne. W razie, gdyby ciągle kleiło się do rak, dodajcie trochę mąki.

  5. Z gotowego ciasta uformujcie długi rulon. Podzielcie go na kilka kawałków. Każdy z nich rozwałkujcie na stolnicy na średnio cienkie ciasto.

  6. Szklanką wycinajcie kółka. Następnie, na każdym z nich połóżcie farsz z kiełbasy i chrzanu. Złóżcie kółeczka na pół tak, by na krawędzi zostało kilka mm zapasu. 

  7. Palcami zlepcie brzegi ciasta, tworząc falbankę. Nie zapomnijcie zwilżyć palców wodą - dzięki temu łatwiej wam będzie kleić pierogi.

  8. W trakcie lepienia, gotowe pierogi warto przykryć ściereczką. Dzięki temu nie wyschną. 

  9. Zagotujcie w garnku dużo wody i posólcie. Gdy już będzie wrzeć, partiami wrzucajcie do wody pierogi i gotujcie je dość długo (ok. 15 min) - pamiętajmy, że w środku pierogów mamy surowe mięso. Rozpadaniu się pierogów powinno zapobiec stosunkowo grube ciasto - takie jak na rosyjskie pielmieni czy na gruzińskie chinkali.

  10. Ugotowane pierogi wyjmujcie łyżką cedzakową. Podawajcie z cebulką podsmażoną na maśle lub ze skwarkami. Smacznego!