Zamiast do zlewu, wlejcie to do skrzynek z pelargoniami. Będą kwitły bez opamiętania
AdobeStock
Newsy

Zamiast do zlewu, wlejcie to do skrzynek z pelargoniami. Będą kwitły bez opamiętania

Nie ma co się dziwić, że pelargonie to jedne z chętniej wybieranych roślin na balkon. Są odporne na pogodę, szkodniki i kwitną aż do pierwszych przymrozków, stanowiąc wspaniałą ozdobę każdego balkonu, tarasu czy ogródka. Podlejcie je tym domowym nawozem, by dały jeszcze więcej kwiatów.

Od razu po ustaniu majowych przymrozków polskie balkony i ogrody znów nabierają kolorów. To właśnie wtedy można już wystawiać na zewnątrz skrzynki i doniczki z kwiatami, które będą wspaniałą ozdobą przez całe lato, aż do wczesnej jesieni.

Od wyboru kwiatów i roślin w sklepach ogrodniczych może się zakręcić w głowie, jednak od lat nr 1 pozostają pelargonie. To proste w uprawie i bardzo odporne kwiaty, dlatego nic dziwnego, że cieszą się taką popularnością. Sprawdźcie, czym je nawozić, by kwitły obficie. 

Domowy nawóz do pelargonii

Będziecie mieli prawdziwą burzę kwiatów na balkonie, jeżeli odpowiednio zadbacie o swoje pelargonie. Potrzebują słońca, wody oraz nawozu. Odżywienie to podstawa - dzięki niemu pelargonie będą kwitły, aż miło.

Możecie sięgnąć po gotowe produkty ze sklepów ogrodniczych lub zrobić taki nawóz samodzielnie. Jest znacznie tańszy i równie skuteczny. W przypadku pelargonii genialnie sprawdza się zwykła woda po gotowaniu ziemniaków. Jest bogata w:

  • Azot - pobudza pelargonie do wzrostu i dzięki niemu szybciej rosną. 

  • Fosfor - stymuluje rozwój korzeni.

  • Potas - wspomaga kwitnienie i wzmacnia łodygi. 

Co ważne - woda musi być pozbawiona soli. Po ostudzeniu podlejcie nią kwiaty i gotowe. Taki zabieg można powtarzać raz na tydzień. 

Zobacz także
Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni

Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni

Zamiast wyrzucać do śmieci, wysypcie to pod krzaczkami borówek. Będą się aż uginały od owoców

Zamiast wyrzucać do śmieci, wysypcie to pod krzaczkami borówek. Będą się aż uginały od owoców

Co zrobić, by pelargonie pięknie kwitły?

Pelargonie to jedne z częściej wybieranych roślin na balkon z kilku powodów. Są odporne na trudne warunki atmosferyczne - mają na tyle mocne łodygi, że wytrzymają letnie burze i ulewne deszcze. Dają sobie radę zarówno przy lekkim przesuszeniu, jak i przelaniu.

Nie są też bardzo wymagające pod kątem stanowiska - odpowiada im zarówno bardzo słoneczne stanowisko, jak i miejsce w półcieniu. Pelargonie są również dość odporne na szkodniki i choroby, w porównaniu z innymi roślinami balkonowymi. Jeżeli macie na swoim balkonie właśnie pelargonie, trzymajcie się kilku zasad, by kwitły obficie cały sezon:

  • Usuwajcie uschnięte kwiaty, by stymulować rozwój nowych.

  • Podlewajcie dopiero, gdy ziemia w doniczce przeschnie.

  • Sadźcie pelargonie w niewielkich pojemnikach - w takich będą bujnie kwitły. 

  • Używajcie nawozu z azotem, fosforem i potasem (jak woda po ziemniakach), by zapewnić zarówno szybki wzrost rośliny, jak i obfite kwitnienie.