zakaz handlu w niedzielę
AdobeStock
Newsy

Zakaz handlu w niedzielę jest niezgodny z Konstytucją? Sprawą zajmie się Trybunał. Czy zakaz wreszcie zostanie zniesiony?

Niedawno minęły 3 lata od momentu, gdy zaczął obowiązywać w Polsce zakaz handlu w niedzielę. Choć minęło tyle czasu, przepisy wciąż wzbudzają wątpliwości – zwłaszcza wśród przedsiębiorców.
Katarzyna Wyborska
marzec 16, 2021

Do tego dochodzi sytuacja związana z koronawirusem. Ekonomiści apelują do rządu o uwolnienie handlu ze względu na kulejącą gospodarkę. Niewykluczone, że dojdzie do zmiany decyzji w kwestii zakazu handlu w niedzielę! Sprawdźcie szczegóły.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Kontrowersje wokół zakazu

Od samego początku, pomysł zakazania handlu w niedzielę był w Polsce krytykowany. Zwracano uwagę głównie na zasadność wprowadzenia takich ograniczeń – szczególnie w kraju, który nadal się rozwija i nie może sobie pozwolić na ograniczanie handlu. Głównym bowiem argumentem Solidarności, która najmocniej walczyła o wprowadzenie zakazu, było „uwolnienie” pracowników handlu od pracowania w niedzielę. Każdy pewnie słyszał o „niedzieli dla rodziny” i innych hasłach.

Szybko jednak pojawiły się głosy sprzeciwu. Zwracano uwagę na fakt, że jedna grupa zawodowa nie może być uprzywilejowana – a właśnie to robi zakaz handlu w niedzielę. W końcu nie tylko pracownicy sklepów pracują w weekendy. Co więcej, wiele osób pracuje całą dobę, także w święta! Mowa oczywiście o lekarzach, policjantach, strażakach, ale też ludziach pracujących w transporcie publicznym, energetyce czy dużych zakładach przemysłowych, które pracują całą dobę.

Sprzeciw przedsiębiorców wobec handlu w niedzielę

O tych nieprawidłowościach, niesprawiedliwym traktowaniu różnych grup zawodowych oraz niejasnych przepisach od dłuższego czasu mówi Konfederacja Lewiatan, która reprezentuje przedsiębiorców. Dyrektor departamentu prawnego KL Krzysztof Kajda tak wypowiedział się na temat obowiązujących przepisów w jednym z serwisów internetowych:

Zakaz handlu wywołuje skutki, które nie dają się pogodzić z obrazem demokratycznego państwa prawa, czyli prowadzi do grupowych zwolnień w niektórych branżach, powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze, a także wywołuje skutek dyskryminacyjny, tworząc grupę uprzywilejowanych pracodawców i pracowników.

Konfederacja Lewiatan zgłosiła przepisy o zakazie handlu do Trybunału Konstytucyjnego już trzy lata temu. 24 marca TK w końcu rozstrzygnie, czy zakaz handlu w niedzielę jest zgodny z Konstytucją RP.

Argumenty przedsiębiorców

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Konfederacji Lewiatan uważają, że zakaz handlu jest niezgodny z konstytucją. Jakie są ich argumenty?

Niesprawiedliwe traktowanie

Przedsiębiorcy zwrócili uwagę na fakt, że skoro zakaz handlu dotyczy tylko placówek handlowych, to dyskryminuje on pracowników sklepów. Nie mogą oni dorobić sobie w niedzielę tak, jak osoby pracujące np. na stacjach benzynowych, w cukierniach czy kwiaciarniach. To duży problem zwłaszcza dla młodych osób, czyli uczniów i studentów, dla których weekend to jedyny czas, który mogą poświęcić na pracę.

Niejasne przepisy

Przepisy dotyczące zakazu nie są spójne z tym, co jest zawarte w kodeksie pracy. Ustawa mówi, że zakaz handlu obejmuje wszelkie czynności od godziny 24 w sobotę do 24 w niedzielę. Natomiast według kodeksu pracy, czas pracy w niedzielę naliczany jest od godziny 6 rano w niedzielę do 6 rano następnego dnia.

 

Czy zakaz handlu powinien być zniesiony?

 

Komentarze