Zadławienie to bardzo niebezpieczne zdarzenie. Dochodzi do niego wtedy, gdy kęs jedzenia zamiast do przełyku, trafia do krtani lub tchawicy. Taki wypadek może się zdarzyć podczas jedzenia, a nawet picia. Bywa, że powodem zadławienia jest pośpiech, jedzenie „na stojąco”, niedokładne gryzienie i połykanie, a także mówienie podczas jedzenia. Czasem jednak to zwykły przypadek.

Tragiczny wypadek podczas jedzenia cukierków

Zdarzenie miało miejsce w podkarpackiej wsi Lubenia. 15-letnia dziewczyna zadławiła się jedząc cukierki. Pomoc nie dotarła na czas i 15-latka zmarła. Nastolatkę znalazła w domu rodzina. W czasie zdarzenia nie było koło niej nikogo, kto mógłby udzielić pomocy. Lekarz, który przybył na miejsce mógł jedynie stwierdzić zgon.

Nadkomisarz Adam Szeląg z KMP w Rzeszowie udzielił portalowi nowiny24.pl informacji, że zdarzenie zostało uznane za tragiczny wypadek:

— Na miejscu policjanci nie stwierdzili działań osób trzecich.

Takie wypadki się zdarzają. Jednym z bardziej znanych, który także zakończył się tragicznie, choć wcale nie śmiercią, jest przypadek córki aktorki, Ewy Błaszczyk. Dziewczynka zakrztusiła się tabletką, w wyniku czego dostała obrzęku mózgu i zapadła w śpiączkę. Od 22 lat utrzymywana jest w śpiączce farmakologicznej. To właśnie dla niej i takich ludzi jak ona Ewa Błaszczyk założyła fundację oraz wybudowała klinikę „Budzik”.

Zobacz także:

Objawy zadławienia

Kiedy kęs jedzenia czy łyk picia dostaje się do dróg oddechowych, osoba dotknięta zadławieniem dusi się i gwałtownie próbuje wciągnąć powietrze. O tym, że dzieje się coś niebezpiecznego świadczą poniższe objawy:

  • Siniejąca skóra twarzy
  • Poszkodowany jest niespokojny, przerażony
  • Twarz pokrywa się potem
  • Pojawia się przyspieszona akcja serca

Gdy widzicie, że ktoś się zakrztusił, nie ma czasu, żeby szukać pomocy na zewnątrz czy czekać na karetkę. Pomocy należy udzielić samemu i to niezwłocznie.

Pomoc przy zadławieniu to jeden z podstawowych tematów kursów niesienia pierwszej pomocy. Uczą się tego także przyszłe mamy żeby wiedzieć, jak błyskawicznie reagować, gdy małe dziecko zakrztusi się jedzeniem. Każdy powinien wiedzieć, jak udzielić pomocy w takiej sytuacji.

Jak udzielić pomocy przy zadławieniu?

W pierwszym momencie zadławienie wywołuje odruch kaszlu, który często umożliwia wykrztuszenie ciała obcego. Poszkodowany zaczyna więc kaszleć i jest to moment, w którym należy silnie uderzać go w plecy pomiędzy łopatkami. Takich uderzeń można wykonać 5.

Jeśli kaszel i uderzanie nie przynoszą skutku, trzeba zastosować uciśnięcia nadbrzusza. Jak to zrobić, tłumaczy na swojej stronie portal Centralnego instytutu Ochrony Pracy:

  • Ratujący staje z tyłu za poszkodowanym
  • Obejmuje go oburącz za brzuch, w okolicy między pępkiem i wyrostkiem mieczykowatym
  • Nagłym, mocnym ruchem przyciska poszkodowanego kilka razy do siebie, powodując gwałtowne uciśnięcie przepony
  • W czasie uścisku dodatkowo umieszcza zwinięte pięści w dołku podsercowym poszkodowanego

Źródło: radiozet.pl, ciop.pl, viva.pl