AdobeStock
Newsy

Taki grzyb został sprzedany na licytacji za ponad 100 tys. euro. Dlaczego uznaje się go za przysmak?

W trakcie międzynarodowej aukcji zorganizowanej na zamku we włoskiej miejscowości Grinzane Cavour sprzedano bardzo unikalnego grzyba. Zobaczcie sami.

Podczas niedawnej aukcji we włoskim Piemoncie sprzedano za 103 tysiące euro bardzo rzadkiego grzyba. Chodzi o unikatową białą truflę. Grzyb został zakupiony przez nabywcę z Hongkongu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Trufla sprzedana za 103 tysiące euro

Międzynarodowa aukcja, podczas której sprzedawano m.in. trufle, odbyła się na zamku w miejscowości Grinzane Cavour na północy Włoch. Jak podaje agencja Reuters, brali w niej również udział miłośnicy trufli z Rosji, Dubaju czy Singapuru. Całkowity dochód ze sprzedaży został przekazany na cele charytatywne.

Największą atrakcją aukcji była ważąca 830 gramów biała trufla, która została sprzedana za ponad 100 tys. euro (dokładnie za 103 tys. euro, czyli ok. 477 tys. zł). Jej nabywcą był pewien przedsiębiorca z Hongkongu. Na aukcji wystawiono też mniejsze okazy białych trufli, które zostały kupione przez dwóch Włochów i biznesmena z Dubaju. Okazy te ważyły odpowiednio 230, 250 i 400 gramów.

Skąd bierze się takie zainteresowanie białymi truflami?

Białe trufle to niezwykle rzadka odmiana trufli, która budzi ogromne zainteresowanie wśród jej pasjonatów. Są uważane za najszlachetniejsze spośród tej odmiany grzybów. Można na nie natrafić głównie w lasach Piemontu (to dlatego noszą one też nazwę trufla piemoncka).

Zobacz także
Nastolatka znalazła napompowanego chrupka i wystawiła go na aukcję. Zarobi fortunę?

Nastolatka znalazła napompowanego chrupka i wystawiła go na aukcję. Zarobi fortunę?

Nie uwierzycie, ile warte były dwa japońskie melony! Można za to kupić luksusowy samochód

Nie uwierzycie, ile warte były dwa japońskie melony! Można za to kupić luksusowy samochód!

Jakie właściwości zdrowotne mają białe trufle?

Trufle z roku na rok zyskują coraz większą popularność. To rodzaj grzyba, który rośnie w pobliżu korzeni niektórych drzew. Tylko w samej Europie istnieje ponad 25 różnych rodzajów trufli — od czarnych, przez białe trufle, po trufle czosnkowe, letnie i zimowe. Oprócz unikatowego smaku i ostrego aromatu, trufle są również bardzo pożywne i mają wiele właściwości zdrowotnych.

  • trufle stanowią bogate źródło białka
  • są bogate w węglowodany, błonnik i kilka mikroelementów
  • są też bogate w kilka ważnych przeciwutleniaczy, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, zmniejszyć wzrost komórek rakowych i zmniejszyć stan zapalny
  • badania wykazały, że trufle mogą zmniejszać wzrost kilku szczepów bakterii
  • biała trufla ma działanie antyoksydacyjne i spowalnia starzenie się organizmu

Jak smakują białe trufle?

Trufle były kiedyś uważane za drogi przysmak zarezerwowany tylko dla bogaczy. Dziś istnieje na rynku wiele produktów na bazie trufli.

W sklepach internetowych oraz w dużych supermarketach, możecie dostać np. oliwę truflową, trufle w zalewie, a nawet całe, surowe okazy trufli. Czarne trufle są jedną z najpopularniejszych odmian i są znacznie tańsze niż inne rodzaje, takie jak np. odmiana biała.

Dobrą wiadomością jest to, że wystarczy niewielka ilość trufli, aby całkowicie odmienić swoje danie. Spróbujcie ją zetrzeć i dodać do ulubionej sałatki, zupy lub dania głównego, aby nadać mu ciekawego smaku i aromatu. Przysmak ten świetnie sprawdza się również w sosach, makaronach, risotto oraz daniach mięsnych lub owocach morza.

Jak smakują trufle? Biała trufla ma smak przypominający nieco czosnek z nutą serową. Czarna odmiana tego grzyba przypomina w smaku orzech laskowy z lekko korzennym posmakiem i ma zapach mokrego lasu.

Źródło: Twitter

Rumuńscy grzybiarze wywożą z Polski grzyby warte 800 euro za kilogram. Nie każdy potrafi je znaleźć
Adobe Stock
Newsy
Rumuńscy grzybiarze wywożą z Polski grzyby warte 800 euro za kilogram. Nie każdy potrafi je znaleźć
Pierwsze wzmianki o tych grzybach pochodzą z XVII wieku. Zbieraliśmy je jeszcze w lat 40-stych, potem o nich zapomnieliśmy. Dziś znów stają się popularne.

Od tygodni media informowały, że w tym roku w Polskich lasach pojawiło się dużo grzybiarzy z Rumunii. Prof. dr hab. Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa przypuszcza,  w rozmowie z Wyborcza.pl, że mogą przyjeżdżać nie po borowiki czy podgrzybki, tylko po mniej popularne, ale za to dużo cenniejsze grzyby, zwane „czosnkiem milionerów”.  Za naszą zachodnią granicą osiągają gigantyczne ceny. Nie tylko rosną w polskich lasach, powstały nawet ich hodowle, których miejsca utrzymywane są w tajemnicy. Czym jest czosnek milionerów? Trufla, nazywana „czosnkiem milionerów”, to nietypowy rodzaj grzyba, rosnący pod ziemią. Tworzy bulwiaste owocniki, które po przekrojeniu ukazują labiryntowy wzór. W europejskich lasach rośnie kilka gatunków trufli. Ich ceny dochodzą do 6 tysięcy euro za kilogram. Najdroższe są trufle białe, nieco tańsze – czarnozarodnikowe, które kosztują w tym sezonie około 2 tysięcy euro. Oba gatunki wymagają jednak nieco cieplejszego klimatu niż ten, który mamy w Polsce. Grzyby, które można znaleźć w naszych lasach, to trufla letnia. Jej cena w tym roku osiąga 800 euro za kilogram. W przeszłości trufle były bardzo cenione także w Polsce. Pierwsze zapisy o daniach przygotowywanych z dodatkiem tego grzyba pochodzą z XVII wieku. Książka kucharska napisana przez kuchmistrza Wojewody Lubomirskiego z 1682 roku, przedstawia 2 szczególne przysmaki: trufle w popiele i rybę w truflach. Wzmianki o czosnku milionerów można też znaleźć w książkach kucharskich wydawanych w czasach dwudziestolecia międzywojennego. Były wtedy popularnym grzybem, podawanym  w mieszczańskich domach. Z czasem popularność trufli w Polsce zmalała. Dziś, tylko nieliczni potrafią je wytropić w lasach. ...