Za nic w świecie nie możecie naostrzyć noża? Sięgnijcie po ten produkt z łazienki
Adobe Stock
Newsy

Za nic w świecie nie możecie naostrzyć noża? Sięgnijcie po ten produkt z łazienki

Ostrzenie noża sprawia wam nie lada problemy? Próbowaliście już wszystkich możliwych sztuczek, a zwykła osełka nie jest w stanie sprawić, że wasze ostrza rzeczywiście będą ostre jak należy?

To pora na wypróbowanie alternatywnych sposobów ostrzenia noży. Dzisiaj przedstawimy wam taki, który na pozór wydaje się nieco szalony… Niemniej jednak próby wykazały, że rzeczywiście działa!

Nie da się ukryć, że istnieje cała gama sposobów ostrzenia noży za pomocą przeróżnych ostrzałek, osełek i innych specjalistycznych przyrządów. Czasem jednak mogą one zawieść. Innym razem nie udaje się znaleźć w kuchni czegoś do ostrzenia i nagle pojawia się kłopot. Co wtedy czynić? Pora na alternatywne rozwiązania, takie jak choćby ostrzenie za pomocą paska i pasty do zębów.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak naostrzyć nóż za pomocą pasty do zębów i paska skórzanego?

Żeby ten nietypowy sposób  mógł zadziałać, należy upewnić się, że używana pasta do zębów będzie posiadała odpowiednią fakturę. Lepszą ścieralność zapewni wam pasta o niejednorodnej konsystencji, z różnego rodzaju granulkami.

  1. Przygotujcie skórzany pasek i na jego wewnętrzną stronę nałóżcie hojną warstwę pasty do zębów.
  2. Pozwólcie paście wniknąć w jego powierzchnię i nieco oschnąć.
  3. W celu uzyskania lepszych efektów warto powtórzyć ten etap kilkukrotnie.
  4. Przecierajcie ostrzem tępego noża po powierzchni paska w obie strony do uzyskania właściwego efektu.
Zobacz także
Jak naostrzyć nożyk i sitko maszynki do mielenia mięsa? W ten sposób zaoszczędzicie nawet 30 zł

Jak naostrzyć nożyk i sitko maszynki do mielenia mięsa? W ten sposób zaoszczędzicie nawet 30 zł

Tępe nożyki w blenderze? Nie wyrzucajcie go. Weźcie ten produkt, a będą jak nowe

Tępe nożyki w blenderze? Nie wyrzucajcie go. Weźcie ten produkt, a będą jak nowe

Inne sposoby na ostrzenie noża

Jeżeli nie przekonuje was innowacyjny sposób ostrzenia nożem za pomocą skórzanego paska i pasty do zębów, możecie sięgnąć po nieco bardziej „zachowawcze” i tradycyjne metody. Oto kilka z nich:

  • Ostrzenie osełką
  • Ostrzenie o spód ceramicznego kubka
  • Ostrzenie za pomocą pilnika do paznokci
  • Ostrzenie nożem o inny nóż
  • Ostrzenie używając kamienia ceramicznego
  • Ostrzenie o kamienne lub betonowe schody i inne tego typu powierzchnie

Cóż, rzut oka na powyższą listę na pewno nie napawa optymizmem posiadaczy tępych noży. Wypróbujcie zatem jeden z naszych pomysłów – polecamy zwłaszcza ten z pastą do zębów, a w razie niepowodzenia udajcie się do sklepu po prostą, ale skuteczną ostrzałkę!

jak naostrzyć kuchenne noże bez ostrzałki? To prostsze niż myślicie
Adobe Stock/Flickr
Newsy
Jak naostrzyć kuchenne noże bez ostrzałki? To prostsze niż myślicie
Nie ma nic bardziej zniechęcającego do własnoręcznego pichcenia w kuchni jak tępe noże. Co zrobić, gdy pod ręką nie macie ostrzałki?

Ostrzałka, osełka – jak zwał tak zwał. Czasami bywa, że jest wam potrzebna w najmniej oczekiwanych momentach, a nie możecie jej odnaleźć. Kłopoty zaczynają się zwłaszcza wtedy, gdy trzeba równo pokrajać schab na kotlety albo wyfiletować rybę. Oczyszczanie ryby z ości za pomocą nienaostrzonego noża to istna mordęga. Warto więc być przygotowanym na awaryjne sytuacje w każdym momencie. Jak naostrzyć nóż bez użycia ostrzałki? Dlatego też przedstawimy wam kilka ciekawych, być może zaskakujących zamienników tradycyjnej ostrzałki. Dzięki nim uda wam się delikatnie podostrzyć wasz nóż bez jego uszkodzenia. Kubek ceramiczny Postawcie kubek do góry nogami i pocierajcie delikatnie ostrzem o niewyszlifowaną podstawę kubka. Czynność należy powtórzyć kilkanaście razy i efekt będzie odczuwalny. Szlifierka To rozwiązanie skierowane bardziej do męskiej części naszych czytelników. Metoda ostrzenia noży w przydomowym warsztacie jest dobrze znana, szybka, ale dość niebezpieczna. Dodatkowo ostrząc nóż w ten sposób, możecie zniszczyć swój sprzęt.  Kamienny parapet Lub inna kamienna krawędź. W tym przypadku ostrzenie będzie przebiegało podobnie jak w przypadku posługiwania się kubkiem. Wystarczy pocierać pod skosem krawędź noża od kilkunastu do kilkudziesięciu razy. Nie zapomnijcie o wysprzątaniu porozrzucanych po pokoju opiłków! Folia aluminiowa Ten niecodzienny sposób być może nie pozwoli wam na poradzenie sobie z naprawdę tępym nożem, ale pozwoli delikatnie zaostrzyć słabo tnące ostrze. Wystarczy, że po prostu zaczniecie kroić arkusz srebrnej folii aluminiowej na kawałki. Brzmi niezwykle, ale powinno działać. Papier ścierny Ustawcie arkusz papieru stabilnie na jakiejś powierzchni i delikatnymi, powolnymi ruchami pocierajcie pod...

Plamy na dłoniach po zbieraniu orzechów włoskich? Ten produkt zmyje zabrudzenia raz-dwa
AdobeStock
Newsy
Plamy na dłoniach po zbieraniu orzechów włoskich? Ten produkt zmyje zabrudzenia raz-dwa
Zebraliście orzechy włoskie i teraz nie możecie się pozbyć nieestetycznych zabrudzeń z dłoni? Mamy na to sposób.

Jeszcze możecie zebrać świeże orzechy włoskie prostu z drzewa (lub zebrać te, które z niego spadły), póki trwa na nie sezon. Część osób może cieszyć się własnymi orzechami z ogródka, a część korzysta z dziko rosnących drzew orzecha włoskiego. Można je często znaleźć w miejscach dawnych sadów czy opuszczonych gospodarstw, a nawet w środku miasta.  Czym łatwo usunąć plamy po orzechach włoskich? Przed zbieraniem orzechów włoskich należy się zaopatrzyć w rękawiczki, ponieważ orzechy te silnie barwią dłonie na ciemny kolor, a plamy są dość trudne do usunięcia. Jednak jeśli chcecie zrobić użytek z owocującego orzecha włoskiego i nie macie ze sobą rękawiczek, to nic straconego. Plamy da się łatwo zmyć z pomocą produktów, które są w waszej kuchni. Najbardziej sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie soku z cytryny - pod warunkiem, że plamy są jeszcze świeże. Wystarczy, że świeżą cytrynę przekroicie na pół, wyciśniecie z niej sok i polejecie nim ręce. Następnie należy energicznie potrzeć o siebie dłonie, by zmyć zabrudzenia. Kwas znajdujący się w cytrynie zadziała jak neutralizator na barwnik z orzechów i sprawi, że pozbycie się go będzie łatwiejsze. Po wszystkim nie zapomnijcie dokładnie umyć rąk wodą i mydłem. Sposoby na usuwanie plam po orzechach włoskich Nie tylko cytryna przyda się wam do usunięcia zabrudzeń na dłoniach po zbieraniu orzechów. Możecie wykorzystać jeszcze dwa domowe produkty: ocet - niezastąpiony w przypadku wszelkich zanieczyszczeń, również tych na rękach. Nie powinno się go jednak stosować bezpośrednio na skórę, a w rozcieńczeniu. Do naczynia wlejcie dwie szklanki wody oraz 4 łyżki octu. Wszystko razem wymieszajcie i do tak przygotowanego roztworu włóżcie dłonie. Moczcie je i pocierajcie o siebie, by usunąć plamy.  pasta do zębów -...

Jak naostrzyć nożyk i sitko maszynki do mielenia mięsa? W ten sposób zaoszczędzicie nawet 30 zł
AdobeStock
Newsy
Jak naostrzyć nożyk i sitko maszynki do mielenia mięsa? W ten sposób zaoszczędzicie nawet 30 zł
Maszynka odmawia współpracy, a jej ostrze jest już stępione i nie mieli mięsa? Nie kupujcie nowego nożyka - łatwo można go naostrzyć samodzielnie.

Wiele osób wciąż nie wyobraża sobie codziennej pracy w kuchni bez własnej maszynki do mielenia mięsa. Choć dziś bez problemu można kupić mięso mielone w supermarkecie lub poprosić o zmielenie mięsa w mięsnym sklepie, część ludzi preferuje robienie tego samodzielnie w domu. Niestety, z czasem, tak jak wszystkie inne urządzenia, maszynka do mielenia mięsa w końcu się zużywa. Nożyki tępią się, tracą ostrość i nie tną już mięsa tak, jak wcześniej. Nie trzeba ich jednak wymieniać - da się je naostrzyć. Zobaczcie, jak łatwo można to zrobić samodzielnie w domu.  Jak naostrzyć nożyk i sitko maszynki do mielenia mięsa? Do naostrzenia nożyka oraz sitka nie trzeba wcale specjalistycznego sprzętu. Wystarczą wam narzędzia i materiały, które większość z was trzyma w piwnicy lub garażu. Potrzebne wam będą: osełka do ostrzenia szmatka forma keksówka  grube rękawice Dobrze jest na początku zorientować się, czy sitko i nożyk wymagają w ogóle ostrzenia. Możecie to łatwo sprawdzić, przejeżdżając ostrożnie palcem po ostrzach (najlepiej załóżcie w tym celu rękawice). Najpierw zamoczcie osełkę w wodzie. Włóżcie osełkę do keksówki lub innej, podłużnej formy, zalejcie wodą i odstawcie na pół godziny. Po tym czasie połóżcie osełkę na złożonej, wilgotnej szmatce (dzięki temu nie będzie się przesuwać). Załóżcie grube rękawice, weźcie nożyk od maszynki do ręki i pocierajcie ostrzami po szorstkiej stronie osełki tak, jak byście ostrzyli zwykły nóż. Poświęćcie na tę czynność około 8 minut. Po tym czasie obróćcie osełkę i powtórzcie ten krok. Ostrzenie sitka od maszynki do mielenia mięsa Sitko ostrzy się w bardzo podobny sposób. Załóżcie rękawice i na zamoczonej wcześniej w wodzie osełce zacznijcie ostrzyć sitko na bardziej szorstkiej stronie (czyli...

Poszarzały okap i pożółkłe uchwyty od lodówki? Tak wybielicie plastikowe elementy w kuchni
Flickr
Newsy
Poszarzały okap i pożółkłe uchwyty od lodówki? W ten sposób wybielicie plastikowe elementy w kuchni 
Wasza kuchnia ma już swoje lata? Zapewne wszystkie sprzęty w niej działają i wciąż sprawuje się bez zarzutu. Gdyby tylko jeszcze plastikowe elementy nie pożółkły tak bardzo... Uchwyty lodówki, gniazdka, okapy, parapety - ich wszystkich dotyka ząb czasu w postaci żółtego koloru.

Nie oznacza to jednak oczywiście, że nie dbacie o czystość! Na pojawienie się niektórych zmian nie ma się zwykle wpływu. Powoduje je szereg czynników: promienie słoneczne, inne przedmioty (np. doniczki stojące na parapecie) czy nagłe spadki temperatury. Jeżeli natomiast znajdzie się jakiś element, którego kolor pod wpływem czasu, kurzu i tłuszczu zmienił barwę na szary – z nim również poradzą sobie te sposoby.  Jak wyczyścić plastikowe elementy w kuchni szarym mydłem? Naprawdę warto mieć w domu szare mydło. Nie tylko do mycia, ale również odplamiania. To mydło nie uczula, a dodatkowo może okazać się pomocne w renowacji pożółkłych plastików. Zetrzyjcie część mydła na tarce i zalejcie niewielką ilością gorącej wody, tak by powstała pasta, a nie płyn. Następnie nanieście ją na pożółkłe elementy i pozostawcie przez 15 minut. Po tym czasie wypolerujcie je szmatką i spłuczcie.  Jak czyścić kuchnię pastą do zębów? Wybielająca pasta do zębów może mieć wiele zastosowań. Obok podstawowego, świetnie sprawdza się również w czyszczeniu i wybielaniu gumy. Każdy, kto czyścił nią podeszwy adidasów, docenia tę moc. Możecie też wykorzystać ją do wybielenia np. pożółkłych uchwytów. Wystarczy nanieść pastę na plastik, wypolerować ściereczką i spłukać wodą. To rzeczywiście działa.  Musicie jednak pamiętać, że pasta tego typu zawiera mikrogranulki, które mogą powodować drobne zarysowania. Jeżeli plastik jest matowy, to nie powinny być one widoczne. W przypadku plastiku z połyskiem takie czyszczenie może wpłynąć negatywnie na lśniącą powierzchnię.  Sok z cytryny ma naturalne właściwości wybielające  Cytryna jest znana ze swoich właściwości wybielających. To jeden z naturalnych środków, które prawie zawsze znajdziecie we własnej kuchni. Wystarczy, że...