Za jakość słono się płaci. Tyle kosztują jajka od gospodarza. Kupujecie taniej?
Flickr
Newsy

Tyle średnio kosztują wiejskie jajka od gospodarza. Za jakość trzeba słono zapłacić

Polacy są przyzwyczajeni, że za wysoką jakość płaci się więcej. Co prawda 10 jajek w sklepie można kupić już nawet za ok. 5-6 złotych, jednak trzeba liczyć się z tym, że są to produkty niższej jakości.

Jaja od szczęśliwych kur smakują zupełnie inaczej i inaczej też wyglądają. Takie jajka mają niekiedy po dwa żółtka, a ich kolor jest zazwyczaj bardziej intensywny niż ten sklepowy. Świadomość, że kury które je zniosły, biegały wolno i swobodnie stanowi dużą wartość dodaną do zakupu. 

Gdzie kupić jajka i nabiał od polskich gospodarzy? 

Część z was ma zapewne wypróbowane źródła i zaprzyjaźnionych sprzedawców ekologicznych jajek. Jeżeli jednak nie macie takiego dojścia, warto rozejrzeć się na bazarku lub jarmarku lokalnej żywności.  Albo też poszukać grup na Facebooku, na których rolnicy ogłaszają się ze sprzedażą swoich produktów. 

Warto także odszukać strony promujące lokalną sprzedaż, jak choćby poskiebazarek.pl. Przez takie witryny kupicie nie tylko jajka, ale również nabiał, miody czy wędliny. Po zamówieniu możecie je odebrać osobiście lub poprosić o wysyłkę. 

Zobacz także
Czy stać was na swojskie wędliny? Sprawdzamy ceny szynki od gospodarza i innych wyrobów

Czy stać was na swojskie wędliny? Sprawdzamy ceny szynki od gospodarza i innych wyrobów

Soleier, czyli śląski przepis na jajka w zalewie kminkowej. Zachwyćcie się tym regionalnym przysmakiem 

Soleier, czyli śląski przepis na jajka w zalewie kminkowej. Zachwyćcie się tym regionalnym przysmakiem 

Ile trzeba zapłacić za prawdziwe wiejskie jajka? 

Oto przykładowe ceny jaj w czterech polskich województwach. Kupujecie taniej? 

 • Jaja od szczęśliwych kur można kupić w Wielkopolsce za 80 groszy sztuka, a ekologiczne podobnie jak perlicze za 1,40 zł/szt. 

 • W kujawsko-pomorskim wiejskie kosztują od 50 groszy do 1 zł za sztukę. Jajka od zielononóżek to wydatek 1,10 zł/szt. 

 • W świętokrzyskim te z wolnego wybiegu możecie już kupić za 90 groszy, a wiejskie za złotówkę. 

 • Z kolei na Podlasiu ceny wiejskich jaj rozpoczynają się od 70 groszy, a ekologiczne kosztują ok. 1 zł. 

Nie jest tajemnicą, że wysoka jakość najbardziej kosztuje w sklepach spożywczych. Jeżeli macie możliwość kupujcie jajka u lokalnych sprzedawców, gospodarzy. Jeżeli dobrze poszukacie, znajdziecie produkty wysokiej jakości w cenach sporo niższych niż te w marketach. 

Ile kosztuje mleko, masło i ser od gospodarza? 

Ceny nabiału od polskich gospodarzy są bardzo zróżnicowane. Można tu oczywiście znaleźć prawdziwe okazje, lecz również doświadczyć wysokich opłat za jakość. Oto przykładowe ceny z dwóch województw: podlaskiego i kujawsko-pomorskiego (na podstawie witryny Polski E-bazarek):

 • klasyczny twaróg biały 14 zł/kg,  

 • serek smażony 5 zł/szt.,

 • serwatka mleka koziego 5 zł/l, 

 • masło śmietankowe 10 zł za opakowanie, 

 • ser twarogowy z ziołami 30 zł/kg,  

 • kozi ser dojrzewający 88 zł/kg, 

 • mleko do krowy Jersey 3 zł/l,

 • mleko - 3,50 zł/l,

 • ser kozi podpuszczkowy 30 zł/kg,  

 • ser żółty 35 zł/kg,

 • jogurt kozi 8 zł/szt., 

 • masło klarowane 40 zł/kg,  

 • maślanka naturalna 6 zł/l. 

Źródło: polskiebazarek.pl, stronakuchni.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

jak wybierać jajka w sklepie
Adobe Stock
Newsy
Jak kupować jajka? Ten szczegół powinien zwrócić waszą uwagę
Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Polacy ruszą więc do sklepów i na targowiska po całe wytłaczanki jajek. Jak wybrać dla siebie najlepsze?

Jajka faszerowane, pisanki, kraszanki, czy też zwykłe jajka do dzielenia się z bliskimi podczas niedzielnego świątecznego śniadania… To nie wszystkie zastosowanie jajek w czasie Wielkanocy. Oprócz tego jajka sa na liście składników całej masy wielkanocnych potraw. Babki, ciasta, mazurki, serniki – niemalże nic ze świątecznego menu nie obędzie się bez dodatku jajek. Czym różnią się dostępne w sprzedaży jajka? Jakie jajka wybrać na świąteczny stół i do przygotowania świątecznych potraw? Postaramy się pomóc wam w tym zakresie. Zacząć trzeba oczywiście od tego, jakim budżetem się dysponuje. Nie sztuką jest bowiem wybierać tylko i wyłącznie najlepsze jajka od wiejskiego gospodarza do pieczenia ciast. Wiele polskich gospodyń domowych w pierwszej kolejności nadal musi kierować się tym, co podpowiada stan domowego budżetu. Postaramy się przybliżyć wam wady i zalety każdego rodzaju jajek, jakie znajdziecie w marketach, a także na bazarach. Jakie są wady i zalety różnych rodzajów jajek? Zacznijmy od wspomnianych jajek wiejskich, zwanych fachowo także jajami z chowu ekologicznego.  W sklepach na takich jajkach znajdziecie cyfrę 0. Zakupione na targu albo w najlepszym wypadku prosto od rolnika są oczywiście najlepszym wyborem. Marzeniem byłoby jedzenie tylko i wyłącznie jaj od „kur szczęśliwych”, którym obce są antybiotyki, a które żywią się jedynie naturalną żywnością. To jednak dla większości Polaków pobożne życzenia. Cena takich jajek oscyluje nawet ponad 1 zł za sztukę. Ponadto sam zakup jaja oznaczonego znacznikiem „wiejskie”, nie daje gwarancji tego, co się kupiło – dobrze jest wiedzieć, od kogo kupuje się jajka i w jaki sposób ten ktoś hoduje swoje nioski. Kolejnym rodzajem jaj z wysokiej...

Czy stać was na swojskie wędliny? Sprawdzamy ceny szynki od gospodarza i innych wyrobów
Adobe Stock
Newsy
Czy stać was na swojskie wędliny? Sprawdzamy ceny szynki od gospodarza i innych wyrobów
Pachnąca szynka, swojska kiełbasa, prawdziwa kaszanka prosto od rolnika - to wyroby wędliniarskie najwyższej klasy. Ich smaku i zapachu nie da się porównać z tymi, które oferują sklepy spożywcze. Ile kosztują obecnie takie rarytasy? 

Jeżeli ktoś ma rodzinę na wsi, to wygrał los na loterii. Raz na jakiś czas może cieszyć się wędliniarskimi efektami świniobicia. A także spożywać pieczone i duszone gęsi i kury, które biegały po podwórku i były karmione jak należy. Większość z was zapewne jednak takiego komfortu nie ma... Co z tym fantem począć?  Gdzie można kupić prawdziwą, wiejską wędlinę?  Swojską wędlinę, a także mięso, można oczywiście nabyć u zaprzyjaźnionego gospodarza. Ale ilu z was może się poszczycić takimi znajomościami? Pozostali smakosze powinni wykorzystać możliwości jakie obecnie daje internet, czyli strony internetowe z zakupami online takie jak choćby witryna polskiebazarek.pl. Znajdziecie tam ogłoszenia lokalnych sprzedawców nie tylko wędlin, ale również innych produktów spożywczych. Warto też odwiedzać lokalne targi i festiwale smaku, na których rolnicy wystawiają swoje artykuły.   W sieci znajdziecie wszystko, poczynając od tłuszczu wołowego i galaretki z nóżek wieprzowych, a kończąc na świeżej wołowinie od rolnika i tuszce gęsi. „Polski e-bazarek" oferuje produkty od gospodarzy z poszczególnych województw. Wystarczy wygrać region, w którym mieszkacie i dokonać zakupu.  Ile kosztują wędliny i mięsa od polskich gospodarzy?  Ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności od gospodarza i regionu. Są często niższe lub porównywalne ze sklepowymi. Po co więc przepłacać? Rzućcie okiem na przykładowe ceny:  galaretka z nóżek wieprzowych - 8 zł/szt.  boczek swojski 32 zł/kg  szponder wołowy 25 zł/kg  żeberka wieprzowe surowe 24 zł/kg  tuszki gęsie 26 zł/kg  tuszki brojlera 12 zł/kg  pasztet z kaczki 25 zł/szt.  smalec gęsi z cebulką 20 zł/szt.  ...

Powstał pierwszy w Polsce jajomat. Czy ten pomysł się przyjmie?
AdobeStock
Newsy
Powstał pierwszy w Polsce jajomat. Czy chcielibyście kupować wiejskie jajka prosto z automatu?
Były już mlekomaty i automaty ze świeżymi wiejskimi warzywami i owocami. Teraz przyszła pora na jajomaty. Co to takiego?

Grupa Producentów Rolnych Suflidowo ruszyła z zupełnie nowym projektem, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Umożliwiła sprzedaż jaj w jajomacie w gminie Drużbice. To właśnie w niej prowadzona jest produkcja. Jak skorzystać z takiego jajomatu? Na czym polega obsługa jajomatu? Pamiętacie automaty na mleko i wiejskie warzywa i owoce? Ostatnio pojawił się pomysł, by w ten sam sposób sprzedawać smaczne wiejskie jajka. Jak można je kupić? Obsługa takiego jajomatu jest banalnie prosta. Wystarczy podejść do maszyny, wybrać produkt, który chcemy kupić, a następnie wcisnąć odpowiedni numer skrytki i zapłacić gotówką lub kartą. Jajomat jest czynny przez całą dobę. Mamy do wyboru nie tylko różną ilość jaj, ale także różne rodzaje, w zależności od chowu. Jaja już tam są! Od dziś ruszamy ze sprzedażą jaj w jajomacie! Jak to działa? Wybierasz produkt, wciskasz odpowiedni numer skrytki i płacisz gotówką lub kartą? Bez stania w kolejce, o dowolnej porze, z gwarancją najwyższej jakości! Podoba wam się takie rozwiązanie? Zapraszamy do Teresina! - piszą na Facebooku pomysłodawcy projektu. Czym się różnią poszczególne rodzaje jajek? Wiejskie jajka, kupione na targu lub prosto od rolnika, to najlepszy możliwy wybór. Jajka wiejskie, zwane także jajami z chowu ekologicznego, mają na opakowaniu cyfrę 0. Cena takich jajek wynosi nawet ponad 1 zł za sztukę. Jajka pochodzące z kur z wolnego wybiegu są oznaczone numerem partii zaczynającym się od 1. Jajka te są wprawdzie produkowane w wielkich fermach, ale panują na nich o wiele bardziej znośne warunki niż chociażby w przypadku jaj oznakowanych cyferkami 2 i 3. Cyferką 2 oznacza się jaja z chowu ściółkowego. Kury, które znoszą takie jajka, żyją w fermach, w których nie mają dla siebie zbyt dużo miejsca....

jajko zarodek czerwona plamka
Flickr
Newsy
Czerwona plamka w jajku obrzydza wielu. Czy jest bezpieczne do zjedzenia?
Fuj! Ohyda! Część z nas reaguje właśnie w ten sposób, gdy po rozbiciu skorupki jajka naszym oczom ukaże się czerwona plamka pływająca w żółtku. Czy to zarodek? Czy możemy to zjeść?

Jajka to codzienny pokarm większości z nas. Jemy je na śniadanie w postaci jajecznicy, czasem smażymy jajka sadzone na obiad, niekiedy jemy gotowane na twardo jaja na kanapkach w czasie podwieczorku. Jajka je się na całym świecie. Produkcja w fermach na całym świecie liczona jest w tysiącach miliardów! Suche liczby mogą robić wrażenie. W samej Polsce rocznie kury wysiadują około 10 miliardów jaj. Sklepowe wytłaczanki już dawno wyparły w większości polskich domów tradycyjne jajka od zielononóżek. Te wciąż możemy kupić na targowiskach i jarmarkach. Często niestety jaja z marketu pozostawiają wiele do życzenia. Głównie w kontekście ich świeżości. Gdy tylko rozbijemy jajko o kant blatu, zaraz sprawdzamy czy wszystko z nim w porządku. I słusznie. Jaja czasem mogą wydzielać nieprzyjemny zapach – wtedy są zepsute i nie nadają się do spożycia pod żadną postacią. Nieapetyczna niespodzianka Część z nas jest nieufna także wobec czerwonych plamek w jajkach. Osoby o delikatnym usposobieniu ciężko znoszą nieco makabryczny widok dziwnego elementu na żółtku. Zobaczcie sami:         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Danesa Robles_Brisbin (@danesabris) O co chodzi? Utarło się wytłumaczenie, że jest to zarodek kury, który po prostu nie zdążył się rozwinąć. Nic bardziej mylnego. Kury znoszą jajka w fermach bez zapłodnienia przez koguta. Czym jest więc wspomniana, niezbyt apetyczna, czerwona plamka? Jest to niewielka ilość kurzej krwi, która znalazła się w jajniku lub w jajowodach kury po pęknięciu naczyń...