Za ciastka w cukierni trzeba już zapłacić nawet 28 zł. Cukiernik wyjaśnia, dlaczego jest tak drogo
AdobeStock
Newsy

Za porcję ciastka w cukierni trzeba już zapłacić nawet 28 zł. Cukiernik wyjaśnia, dlaczego jest aż tak drogo

Czy takie ceny to już przesada? Nie tylko w sklepach, ale także w cukierniach jest coraz drożej.

Rosnące ceny w sklepach coraz rzadziej wywołują zdziwienie. Teraz reakcją jest głównie złość i rozgoryczenie wywołane sytuacją, na którą zwykli ludzie nie mają wpływu. Drożeje wszystko - nie tylko produkty w sklepach, ale także w cukierniach. Już teraz w niektórych z nich trzeba zapłacić nawet 28 złotych za małe łakocie! Dlaczego jest tak drogo?

Drożyzna w cukierniach

O przyczynie wysokich cen mówi Łukasz Smoliński, prezes sieci cukierni DESEO w rozmowie z portalem INNPoland. Jego lokale znacząco się różnią od typowych cukierni - serwuje się w nich wyszukane desery, które siłą rzeczy kosztują więcej, niż zwykłe słodkie przekąski. Ceny ciastek wynoszą 28 złotych za sztukę, a pudełko lodów o wadze 900 g aż 99 zł! Z kolei za tort z tej cukierni trzeba zapłacić od 199 do 290 złotych. 

Jednak nawet w takiej cukierni „z wyższej półki” narzekania klientów na ceny musiały dać się we znaki, ponieważ prezes firmy postanowił zabrać głos w dyskusji na temat drożyzny. 

– Różne osoby oczekują od ciastek i deserów czego innego. Jedni chcą szybko zaspokoić chęć na coś słodkiego, najlepiej dość tanim sumptem. Inni chcą dać samym sobie prezent – nieco się rozpieścić czymś niecodziennym i wyjątkowym. W Polsce mamy wiele cukierni, każdy znajdzie coś dla siebie i na oczekiwanym poziomie cenowym – powiedział Łukasz Smoliński w wywiadzie dla Inn Poland. 

Zobacz także
Stanisław Karczewski nie dostrzegł inflacji? „Masło wcale nie jest tak drogie, widziałem po 6  zł”

Stanisław Karczewski nie odczuł inflacji? „Masło wcale nie jest tak drogie, widziałem po 6 zł”

Sieć Auchan ma kłopoty. Dochody spadają, Polacy nie chcą robić tam zakupów

Sieć Auchan ma kłopoty. Dochody sieci spadają, Polacy nie chcą robić tam zakupów

Koszty prowadzenia lokalu gastronomicznego w Polsce 

Przyczyny wysokich cen zdaniem Łukasza Smolińskiego leżą w wysokich kosztach zatrudnienia oraz… zwyczajach Polaków.

Prezes podaje przykład Japonii, gdzie nierzadko ceny w restauracjach są niższe niż w Polsce. Uważa, że wynika to z tego, iż tam goście takich lokali zjadają obiad w ciągu 15 minut i wychodzą, zostawiając miejsce dla kolejnych klientów, dzięki czemu restauracja może obsłużyć bardzo dużo osób w ciągu dnia.

Z kolei w Polsce wolimy spędzać więcej czasu na obiedzie lub kawie, a same lokale zaczynamy odwiedzać dopiero po południu, więc klientów przez cały dzień jest mniej. 

– Klientów, w porównaniu z rynkiem japońskim jest znacznie mniej, ale czynsz za godzinę pracy lokalu jest stały, podobnie koszt prądu czy innych wydatków. To też ma olbrzymi wpływ na ceny dań w polskiej gastronomii – zaznacza prezes DESEO. 

Źródło. INNPoland 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Magda Gessler sprzedaje sernik za 94 zł za kilogram. Restauratorka pokazała cennik śiwątecznych wypieków
ONS.pl, Adobe Stock
Newsy
Magda Gessler sprzedaje sernik za 94 zł za 1 kg. Restauratorka pokazała cennik świątecznych wypieków
Niedługo staniemy przed corocznym dylematem: gotować i piec samemu czy kupić gotowe? Zawartość naszych portfeli w tym roku pokazuje, że decyzja w tym roku może być trudniejsza niż kiedykolwiek.

Tegoroczne święta nie będą należały do najtańszych. Sami widzicie, że w sklepach ceny rosną szybkiej niż kiedykolwiek. Dalsze wzrosty zapowiadają politycy partii rządzącej, a za nimi producenci żywności, restauratorzy i handlowcy. Pierwsze publikowane cenniki świątecznych cateringów pokazują, że gotowa żywność kupowana na święta będzie droższa niż sądziliśmy. Kupować na święta gotowe czy piec samemu? Ceny wypieków w cukierniach szokują. Te u Magdy Gessler w kawiarni „Słodko słony” przebijają jednak większość stołecznych stawek. Za 1 kilogram sernika trzeba w jej cukierni zapłacić aż 94 zł. Restauratorka opublikowała na stronie cukierni tegoroczny cennik świątecznych ciast. Menu jest krótsze niż w poprzednich latach, za to ceny zdecydowanie wyższe. Wzrosty cen znacznie przewyższają liczby, które publikuje Główny Urząd Statystyczny komunikując średni poziom inflacji. Czy to oznacza, że cukiernicy podnoszą ceny bardziej niż muszą? Być może poziom cen gotowych wypieków zmusi część organizatorek rodzinnych wigilii do samodzielnego pieczenia świątecznych ciast. Ceny pozostałych wypieków Magdy Gessler Oto dokładne ceny niektórych smakołyków z cukierni „Słodko Słony” ze znakiem jakości Magdy Gessler. Zwróćcie uwagę, że ceny nie wszystkich wypieków odnoszą się do 1 kilograma... Baba drożdżowa 0,7 kg - 60 zł Strudel malinowy 0,6 kg- 60 zł Piernik świąteczny 0,85 kg - 80 zł Makowiec 1 kg - 130 zł Tort Piernikowy 2,5 kg - 350 zł Tort Makowy 3 kg - 350 zł Przed świętami zeszłego roku, w środku pandemii, jeden z warszawskich lokali Magdy Gessler, „Słodko Słony”, z kawiarni i cukierni przekształcił się w sklep. Restauratorka zwracała wówczas uwagę, że...

Ile kosztują jagodzianki u Magdy Gessler? Mało kto może sobie na nie pozwolić
ONS.pl
Newsy
Ile kosztują jagodzianki u Magdy Gessler? Mało kto może sobie na nie pozwolić
Magda Gessler ceni swoją pracę, dlatego taka cena jagodzianek nie powinna nikogo dziwić!

Kto ogląda „Kuchenne rewolucje” ten dobrze wie, że Magda Gessler stawia na jakość składników. U niej nie można gotować byle czego! Właścicielom ratowanych restauracji zawsze każe wyrzucić mrożone produkty, mieszanki przypraw pełne chemii oraz tanie sosy. Wszystko musi być naturalne i dobrej jakości. Dokładnie tak samo jest w restauracjach Magdy Gessler, która nie wyobraża sobie gotowania na tanich zamiennikach. Ale w końcu jakość musi iść w parze z ceną ! Drogocenne jagodzianki Magdy Gessler Bardzo krótki sezon na jagody nie może się obyć bez smacznych jagodzianek! Latem znajdziecie te pyszne bułeczki w każdej cukierni i możecie też przygotować je sami. Nie każdy jest mistrzem wypieków lub po prostu nie ma na to czasu, więc część ludzi decyduje się na kupno gotowych jagodzianek. Jeśli wybieracie się w tym celu do cukierni Magdy Gessler „Słodki Słony”, to lepiej przygotujcie się na większe wydatki! Cena jednej jagodzianki u Magdy Gessler wynosi bowiem aż 18 złotych! Trudno poprzestać na jednej, więc łatwo można sobie policzyć, że taki deser dla całej rodziny będzie kosztował ponad 100 złotych. Czy rzeczywiście jagodzianki Gessler są warte takiej ceny?         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Słodki Słony (@slodki_slony) Klienci kupujący w cukierni „Słodki Słony” zauważają, że słodkie bułki pełne są pysznego nadzienia i raczej nie żałują wydanych pieniędzy. Zresztą wysokie ceny w cukierniach na Mokotowie to norma – w innych miejscach za jagodzianki trzeba zapłacić niewiele mniej, bo 14 złotych. 10...

Tyle za kilogram ziemniaków? Ceny w sklepach szaleją
Pixabay
Newsy
Tyle za kilogram ziemniaków?! Ceny w sklepach oszalały
Drogie truskawki i czereśnie, a teraz ziemniaki. Dlaczego wszystko drożeje?

Tegoroczne ceny warzyw i owoców naprawdę zwalają z nóg. Trudno uwierzyć, że trzeba aż tyle zapłacić za, wydawałoby się, podstawowe produkty, jak na przykład papryka . Wszystkich zaskoczyły także bardzo drogie w tym roku truskawki – ich ceny w niektórych miejscach Polski dochodzą do 40 zł za kilogram . Okazuje się, że trudny rok nie oszczędził także ziemniaków, które są przecież podstawą diety wielu Polaków. Jak to wpłynie na domowy budżet? Ceny ziemniaków wzrastają Jeśli w ostatnim czasie zwróciliście uwagę na cenę ziemniaków , mogliście zauważyć, że nieco wzrosła – nawet o 40 procent. Czym to jest spowodowane? Okazuje się, że na szczęście powodem nie są marne zbiory czy wyjątkowo chłodna pogoda jak na tę porę roku (co jest przyczyną wysokich cen truskawek). Po prostu część sklepów wyprzedała już zapasy ziemniaków z zeszłego roku i ma obecnie w ofercie młode ziemniaki, które są importowane najczęściej z zagranicy, ponieważ krajowe ziemniaki są obecnie bardzo drogie. O tym, jakie kartofle są obecnie sprzedawane w sklepach, mówi Maciej Kmera z rynku hurtowego Bronisze w rozmowie z fakt.pl: W tej chwili mamy na rynku dostępne cztery grupy ziemniaków: ubiegłoroczne lub młode ziemniaki z importu i tak samo tegoroczne, lub starsze ziemniaki z Polski. A ile trzeba zapłacić za poszczególne rodzaje ziemniaków? Najtańsze są ubiegłoroczne ziemniaki krajowe, których ceny w hurcie w przypadku odmiany z miąższem żółtym zaczynają się już od 50 gr za kilogram. Białe odmiany krajowe potrafią kosztować około złotówki za kilogram. W podobnej cenie 80 gr do 1 zł za kilogram są ubiegłoroczne ziemniaki importowane z Beneluksu, ale ten import już się powoli kończy. Drogie ziemniaki z importu i tanie...

Chleb drożeje
Pixabay
Newsy
Mąki i chleby coraz droższe. Skąd takie kosmiczne ceny? 
Życie w Polsce staje się coraz droższe. Podrożeje nawet najbardziej podstawowy produkt spożywczy, czyli chleb.

Wszechobecna drożyzna opanowuje praktycznie wszystkie gałęzie przemysłu spożywczego. Teraz eksperci rynku przestrzegają przed rosnącymi cenami… zbóż! Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego nie ma wątpliwości: chleb w Polsce drożeje. To efekt bardzo wysokich cen zbóż na rynkach światowych. W połowie sierpnia br. pszenica jest o 30-35% droższa niż rok temu. Historycznie to najwyższy poziom cen na polskim rynku notowany w okresie żniw. Ale na cenę mąki znaczący wpływ ma również aktualna sytuacja gospodarcza w kraju i za granicą. Jest ona też zależna od wzrostów kosztów niemal w każdej branży – informują związkowcy. Dlaczego chleb tak bardzo drożeje? Jak w wielu branżach, na wzrost kosztów utrzymania przedsiębiorstw wpływają także zaostrzone wymogi co do zachowania reżimu sanitarnego. Mają miejsce jednak również braki surowców, zwiększone koszty transportu, a także osłabienie złotówki i znaczący wzrost cen prądu. To wszystko przekłada się na podwyżki cen produktów w sklepach. Energia elektryczna w Polsce notuje niesłabnące wzrosty cenowe. Stawki na nowych umowach z dostawcami są już znacząco droższe niż jeszcze 2-3 lata temu. Bieżący rok przyniósł także kolejną podwyżkę nazywaną „opłatą mocową”. Dlaczego wzrost kosztów energii tak bardzo wpływa na branżę? Piece piekarnicze zużywają gigantyczne ilości energii, dlatego każda podwyżka cen prądu wpływa na koszty przedsiębiorcy. Ci jednak muszą ponieść także znacząco wyższe w tym roku koszty opakowań, folii oraz palet drewnianych. Te koszty również przyczyniają się do drożyzny w sklepach . Zboża drożeją na całym świecie Jak się okazuje, z podwyżkami nie zmagają się wyłącznie Polacy. Ceny pszenicy, żyta oraz innych...