sklep spożywczy
Adobe Stock
Newsy

Z mapy Polski zniknie sporo sklepów znanej sieci. Nie wytrzymują starcia z potężną konkurencją? 

Mniejsza sprzedaż, straty finansowe w okresie zelżenia pandemii koronawirusa – tak wygląda rzeczywistość sklepów własnych należących do marki Delikatesy Centrum. Co jest tego przyczyną i dlaczego sieć zdecydowała się na zamknięcie dużej liczby swoich placówek?

Warto zacząć od krótkiego spojrzenia na sytuację na rynku spożywczym w Polsce. Oto przybliżona liczba sklepów konkretnych marek w naszym kraju:

  • Lidl – ponad 700 marketów
  • Biedronka ok. 3100 marketów
  • Kaufland ok. 225 sklepów
  • Żabka – ponad 7 tys. sklepów
  • Delikatesy Centrum – ok. 1 tys. sklepów
  • Groszek – Ok. 2 tys. sklepów

Z jednej strony podane przez nas szacunkowe liczby mogą robić duże wrażenie. Z drugiej warto jednak dodać, że trudno o rzeczowe porównania liczby placówek marketów-dyskontów takich jak Biedronka ze sklepami typu delikatesowego jak nomen omen Delikatesy Centrum.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego Delikatesy Centrum nie osiągnęły takiego sukcesu jak Żabki?

Należąca do spółki Eurocash marka Delikatesy Centrum w przeciwieństwie do sklepów Biedronka oparta jest w dużej mierze o system franczyzy. W ten sam sposób działają także popularne i niezwykle liczne Żabki. Polega on w skrócie na współpracy lokalnych inwestorów i przedsiębiorców ze spółką-matką.

Sklepy Żabka zanotowały w ostatnich latach niezwykły rozwój. Nie tylko zwiększyła się liczba sklepów tej marki w piorunującym tempie, ale także spółka zanotowała olbrzymie zyski, co zaowocowało chęcią i potrzebą dalszego rozwoju. Na przykład na gruncie nowatorskich sklepów zupełnie samoobsługowych.

Wydaje się, że nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że za sukces Żabek odpowiada w dużej mierze specyfika tych małych sklepów – przed dłuższy czas to właśnie Żabki jako pierwsze „ratowały” Polaków chcących zrobić zakupy w niedziele niehandlowe.

Zobacz także
Biedronka otworzyła w niedzielę sklepy. PiS ostro zareagował

Biedronka otworzyła w niedzielę sklepy. PiS ostro zareagował

Ponad połowa Polaków jest przeciwna zakazowi handlu w niedzielę. Sklepy będą dalej obchodziły przepisy?

Ponad połowa Polaków jest przeciwna zakazowi handlu w niedzielę. Sklepy będą obchodziły przepisy?

Przyszłość sieci Delikatesy Centrum

Patent z placówką pocztową na terenie sklepów po czasie podchwyciły także i inne sieci spożywcze. Wśród nich oprócz Carrefoura, Intermarche i ostatnio Biedronki, znalazła się także grupa Eurocash ze swoją marką Delikatesy Centrum.

Tego typu zabiegi nie pozwoliły jednak uniknąć kryzysu Delikatesów Centrum. Właściciele spółki realizują programy naprawcze, zakładające m.in. walkę o klienta poprzez promocje i rabaty. Nie obędzie się jednak bez bardziej radykalnych kroków.

Chodzi oczywiście o zamknięcia sklepów. Eurocash postanowiło, że zamknie 59 nieprzynoszących zysków sklepów w całej Polsce, którym plan odnowy nie był w stanie pomóc. Czy taka przyszłość czeka kolejne Delikatesy Centrum walczące z mocną konkurencją?

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

4 mln Polaków ma problem z codziennymi zakupami. Jeszcze 30 lat temu nikt się tego nie spodziewał
Flickr
Newsy
4 mln Polaków ma problem z codziennymi zakupami. Jeszcze 30 lat temu nikt się tego nie spodziewał
„Gdzie by tu zrobić codzienne zakupy?” Ten problem dotyka coraz większą liczbę mieszkańców polskich wsi...

Liczba sklepów sieci spożywczej Biedronka sięga już ponad 3000 placówek w Polsce. Biedronce stara się dorównać Lidl, a w peletonie znajdują się kolejne wielkie sieci spożywcze na czele z Kauflandem , Netto czy Auchan. Kto by pomyślał, że przy tak agresywnym wejściu na polski rynek spożywczy zagranicznego kapitału, aż 4 mln Polaków ma utrudniony dostęp do zrobienia zakupów w sklepie spożywczym. Według badań i szacunków grupy Eurocash, aż tyle osób ma w Polsce do najbliższego sklepu więcej niż 10 km. Dlaczego na wsiach jest coraz mniej sklepów? Skąd wzięło się takie zjawisko? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Prapoczątków zmiany sytuacji na rynku spożywczym w kraju należy szukać oczywiście w początkach transformacji ustrojowej, która zaczęła się u nas w 1989 r. Jeszcze 30 lat temu prawdziwym monopolistą jeśli chodzi o handel w mieście była Państwowa Spółdzielnia Spożywców „Społem”. Z kolei na wsi prym wiodły sklepy Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, czyli popularne GS-y. Oba rodzaje sklepów przetrwały zawirowania i przejście z gospodarki centralnie planowanej do kapitalizmu, ale w ostatnim czasie coraz mocniej daje im się we znaki rywalizacja z większymi sieciami z kapitałem zagranicznym. Na wsiach i w mniejszych miejscowościach coraz więcej sklepów działających na zasadzie franczyzy we współpracy z większymi spółkami. Dzięki temu klienci z mniejszych ośrodków mogą robić zakupy w takich sieciach jak np.: Delikatesy Centrum Lewiatan Groszek ABC Prowadzenie tego typu placówek w naprawdę niewielkich wsiach i przysiółkach nie jest jednak zwykle opłacalne. Dlatego też dużą popularność w ostatnich latach zdobyły tak zwane sklepy...

Zakupy
Pexels/Oleg Magni
Newsy
Znana sieć sklepów znika z Polski. Gigantyczne wyprzedaże jedzenia
Lubicie duże obniżki? Lećcie biegiem do sklepów Tesco, zanim te znikną z mapy Polski. W tych supermarketach kupcie jedzenie za grosze. Tylko teraz!

Historia Tesco w Polsce powoli dobiega końca. Ostatnie sklepy brytyjskiej sieci sklepów spożywczych są właśnie opróżniane przez klientów z resztek produktu. Gorączkowa akcja „czyszczenia magazynów” sklepów Tesco to wielka okazja dla łowców dobrych cenowych okazji. Dlaczego w Tesco są teraz tak duże promocje? Dosłownie za grosze dostaniecie w nich towary, które zwykle kosztują znacznie więcej. Obniżki, rabaty, promocje – w ten sposób Tesco zachęca do pomocy w „rozładowaniu” swoich półek sklepowych. Cenowe cięcia sięgają nawet powyżej 70% wartości danego produktu. Dlatego jeżeli w waszym zasięgu znajduje się jeszcze Tesco, polecamy złożyć wam tam niezwłoczną wizytę! W sklepach Tesco znajdziecie nawet o 40% tańszą czekoladę, kawę czy herbatę, a także niezwykle drogie ostatnio słodkie napoje.  Cała akcja wyprzedażowa dotyczy tych nielicznych supermarketów Tesco, które jeszcze nie zostały przekształcone w sklepy innych sieci, m.in. niemiecki Kaufland i duńskie Netto. Puste półki zostaną zapełnione przez towary głównie tych dwóch wspomnianych znanych sieci spożywczych. Jednocześnie obok wyprzedaży produktów, w większości placówek Tesco trwa intensywne sprzątanie i przygotowywanie „gruntu” pod przekazanie sklepów innym przedsiębiorstwom. Zmiana szyldów Tesco na inne marki jest w skali całego kraju długim i skomplikowanym procesem. Ostatecznie ma skończyć się do końca 2021 roku. Co stanie się z pracownikami Tesco? Według zapowiedzi polskiego Tesco, koniec tej sieci w Polsce oznacza niestety spore zwolnienia pracowników. Szacuje się, że pracę straciło lub straci ponad 1 tys. osób. Na pewno jednak części kasjerek, magazynierów i obsługi...

żabka catering dieta pudełkowa
Adobe Stock
Newsy
Żabka idzie „o krok dalej” i wprowadza zupełnie nową usługę. Zdębiejecie, gdy to przeczytacie
Sieć sklepów spożywczych Żabka, wyznacza ogólnopolskie trendy. Zaczęło się od placówek pocztowych, teraz będzie coś jeszcze bardziej innowacyjnego.

Jedna z największych firm cateringowych działających na polu tzw. diet pudełkowych, właśnie przechodzi pod kontrolę sieci sklepów Żabka. Odpowiedź na potrzeby milionów klientów – taki komunikat płynie z centrali Żabki w kontekście przejęcia przez sieć spółki cateringowej. Czy rzeczywiście Żabka spełnia tym ruchem najskrytsze marzenia i oczekiwania polskich konsumentów – nie nam to oceniać. W jaki sposób sieć sklepów Żabka osiągnęła swój sukces? Tak czy siak, z punktu widzenia biznesowego, to duży i odważny krok naprzód. Nie pierwszy w historii sieci. Żabka zyskała sporą popularność wśród Polaków za sprawą wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę. Sieci udało się ominąć ten zakaz. Żabki pozostają otwarte we wszystkie niedziele niehandlowe dzięki jednemu sprytnemu trikowi. Chodzi oczywiście o obecność tzw. placówek pocztowych na terenie wszystkich otwartych w niedziele sklepów sieci. W ten sposób Żabka stała się punktem zaopatrzeniowym milionów Polaków w niedziele i święta. Szczególnie bogatą ofertą sklepy mogą pochwalić się, jeśli chodzi o napoje wysokoprocentowe. Czy w Żabce będą do kupienia obiady w pudełkach? Po sukcesie Żabki w tym obszarze, sklep postawiła na rozwój w jeszcze innej płaszczyźnie. W Żabkach oprócz ekspresów do kawy, pojawiły się opiekacze, grille i inne piekarniki. Dzięki temu w niemal każdym sklepie oznaczonym charakterystycznym zielonym szyldem, możecie zakupić ciepłego hamburgera, hot-doga czy inne tego typu danie. Co zmieni przejęcie przez sieć Żabka spółki Maczfit? Z ust szefostwa Żabki dosięgają nas zapewnienia o tym, że sieć sklepów zadba o prozdrowotne wybory Polaków. Aż chciałoby się rzec: wreszcie. Na razie jednak...

Wszystkie sklepy Kaufland będą czynne w niedziele. Zakaz handlu martwym przepisem?
Adobe Stock
Newsy
Wszystkie sklepy Kaufland będą czynne w niedziele. Zakaz handlu martwym przepisem?
Kolejna sieć zdecydowała się na wykorzystanie luki w prawie, by obejść zakaz handlu w niedzielę. Tym razem sprawa jest o tyle poważna, że chodzi o prawdziwą „grubą rybę”. Czy po Kauflandzie przyjdzie czas na Biedronkę i Lidla?

Tego można było się spodziewać. Tym razem to Kaufland zdecydował się na formalne przekształcenie swoich sklepów w „placówki pocztowe”. Co to oznacza? Dzięki temu trikowi, Kaufland jako kolejna sieć obchodzi zakaz handlu w niedzielę. Władze sieci argumentują swoją decyzję wzrostem zapotrzebowania klientów na usługi pocztowe. Ma o według nich związek z pandemią koronawirusa... Zostawmy już przyczyny tej decyzji – skutek jest taki, że w Kafulandzie będzie można zrobić duże zakupy w każdą niedzielę. Które sklepy są otwarte w niedziele mimo zakazu handlu? Wszystko zaczęło się od sieci sklepów Żabka. Potem ruszyła już cała lawina. Obecnie zakupy w niedzielę można zrobić także w sklepach następujących sieci: Delikatesy Centrum Lewiatan ABC Stokrotka Intermarché Carrefour Express Polomarket Czy w końcu listę sklepów otwartych w niedziele jako placówki pocztowe oprócz Kauflandu zasilą także inne wielkie sieci, czyli Biedronka i Lidl? Warto dodać, że sieć sklepów Lidl należy do tego samego właściciela co Kaufland. Jest nim Dieter Schwarz. 81-latek od lat wygrywa w rankingach na najbogatszego Niemca z majątkiem wartym ok. 42 mld euro. Czy prawo zakazujące handlu w niedzielę ma jeszcze sens? Jeżeli spełniłby się ten scenariusz, bardzo szybko okazałoby się, że wprowadzony w 2017 roku przepis o zakazie handlu w niedzielę stanie się w zupełności jedynie martwą literą prawa. Już teraz między bajki można włożyć zapewnienia władzy i związków zawodowych o tym, że przepis o zakazie handlu w niedzielę służy przede wszystkim pracownikom marketów i ich rodzinom. W teorii miał to być dzień należytego obowiązku dla pracowników handlu. Rzeczywistość okazuje się jednak brutalna. Źródło: money.pl...