Kto z was pamięta stare piece, w których paliło się drewnem? Dawniej stały one w każdym domu! Niektórzy wciąż twierdzą, że tylko z pieca opalanego drewnem wychodzą najlepsze ciasta, które przechodzą jego charakterystycznym zapachem.

Gotowanie na takiej kuchni wymagało nieco wprawy i idealnego wyczucia czasu, jednak przygotowywane na niej potrawy wychodziły po prostu przepyszne. Czy to kwestia rodzaju pieca, czy po prostu nasze babcie tak fantastycznie gotowały? Pewnie jedno i drugie!

By przypomnieć sobie smaki sprzed lat, przygotujcie z poniższego przepisu klasyczne, swojskie przecierane kluski ziemniaczane. 

Przecieraki znane są także w innych częściach naszego kraju jako kluski żelazne, kluski szare, czy kluski czarne. Na Śląsku spotykana także jest ponoć też nazwa kluski polskie.

Zobacz także:

Niezależnie od ich nazwy, warto wiedzieć jak długo je gotować. Dlaczego? Dzisiaj nieco zapomniane kluski przecieraki mogą przysporzyć problemów podczas ich obróbki termicznej. Surowa masa ziemniaczana wymaga odpowiednio długiego gotowania, a jednocześnie bywa kapryśna i czasami ma tendencje do rozgotowywania się. Rozwiązanie? Sprawdźcie w naszym przepisie poniżej.

Przepis na kluski przecieraki

Do przygotowania przepysznych, swojskich kluseczek przecieranych potrzebne wam będą poniższe składniki:

  • Kilogram ziemniaków
  • 150 – 200 g mąki żytniej
  • 1 jajko
  • Sól

Oraz do okrasy:

  • Smalec
  • Boczek
  • Kiszona kapusta
  • Twaróg

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierzcie i wypłuczcie. Następnie zetrzyjcie je na tarce na małych oczkach.
  2. Odciśnijcie ziemniaki z soku i zbierzcie skrobię – dodacie ją później do masy.
  3. Dodajcie łyżeczkę soli oraz jedno jajko.
  4. Wsypcie do ziemniaków około 150 gramów mąki lub więcej. Ciasto powinno wyjść bardzo gęste.
  5. Wstawcie osoloną wodę do gotowania.
  6. W tym czasie przygotujcie okrasę. Pokrójcie drobno boczek i usmażcie na patelni – jeżeli jest chudy, dodajcie do niego smalcu. W drugim garnku podgrzejcie kiszoną kapustę.
  7. Kiedy woda już się zagotuje, wrzucajcie do niej kluski. Najlepiej na deskę do krojenia wyłożyć sobie ciasto i szybkimi, krótkimi ruchami odcinać ciasto łyżką do wody.
  8. Gdy kluski już wypłyną na powierzchnię, odczekajcie około 5 minut, by jeszcze się równomiernie dogotowały.
  9. Za pomocą łyżki cedzakowej wyciągnijcie kluski z wody i przełóżcie na sitko. Przelejcie szybko zimną wodą, aby je nieco zahartować i uniknąć posklejania.

I gotowe! Przecieraki podawajcie z okrasą z usmażonego boczku z dodatkiem podgotowanej, kiszonej kapusty i porcją tłustego twarogu. Smacznego!