Szare kluski zwane są też przecierakami lub żelaziakami. Nazewnictwo bierze się głównie od ich sinego koloru. Do ich przygotowania potrzebne wam będą tarte, surowe ziemniaki, które w tracie ucierania ciemnieją. Stąd ich szarawy odcień. 

Kuchnia śląska jest tłusta i pożywna. Obok wodzianki, knedli i kompotu z suszonych śliwek znajdziecie w niej również kluski, na które przepis podajemy na końcu artykułu. Szare kluski są tradycyjnym daniem na Śląsku, ale nie tylko. Zajadają się nimi również w Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach.

Z czym podawać szare kluski?

Jako samodzielne danie kluski szare podawane są zawsze z okrasą ze skwarków i zrumienionej cebuli. Na Kujawach często posypane są dodatkowo białym pokruszonym twarogiem. Szare kluski  to wyśmienity dodatek do ciemnych mięs duszonych w zawiesistym sosie. 

Smakują równie świetnie z zasmażaną kiszoną kapustą. W wielu regionach stanowią też tradycyjny dodatek do czerniny. Kluski śląskie możecie także podać do dań bardziej klasycznych, takich jak kotlet schabowy, mielony, czy sos na bazie grzybów.

Zobacz także:

Pomysł na szybkie i łatwe danie obiadowe

Szare kluski można jeść jako pełne danie obiadowe. Jeśli wolicie inne pomysły, nic nie szkodzi. Kluski można podawać na wiele sposobów, okraszone boczkiem i cebulą lub z duszoną kapustą, sosem pieczarkowym lub grzybowym, posypane kruszonym białym serem i boczkiem, a nawet jako zwykły dodatek do gulaszu.

Każdy sposób jest doskonały i zależy jedynie od waszych upodobań. Ciasto na kluski, podobnie jak na naleśniki czy plaski ziemniaczane, jest dość gęste, dlatego każdy z was musi znaleźć idealną dla siebie konsystencję. Może ona zależeć m.in. od stopnia odcedzenia masy ziemniaczanej. 

Przepis na szare kluski

Polacy kochają kluski. Jeśli wy również pałacie do nich szczególną sympatią, przedstawiamy przepis, który na długo zapadnie wam w pamięć. Oto przepisy na tradycyjne kluski z mąką i ziemniakami w roli głównej. 

Składniki:

  • 2 kg ziemniaków

  • 2 duże jajka

  • 10 łyżek mąki

  • 2 średnie cebula

  • 50 g słoniny

  • sól do smaku

Sposób przygotowania

  1. Ziemniaki obieracie, myjecie i trzecie na tarce o małych oczkach.

  2. Powstały z nich sok lekko odcedzacie.

  3. Ziemniaki łączycie z mąką, jajkami. Mieszacie całość i doprawiacie do smaku.

  4. Małe porcje ciasta wrzucacie łyżką do wrzącej, posolonej wody. Gotujecie przez 5 minut.

  5. Drobno pokrojoną słoninę topicie i podsmażacie z posiekaną drobno cebulką.

  6. Ugotowane kluski odcedzacie, układacie na półmisku i polewacie tłuszczem. Podajecie danie z kiszoną kapustą lub gotowaną marchewką. Smacznego!