Wystarczy 2,50 zł, by zrobić nawóz z drożdży, który czyni cuda. Kwiaty pójdą w górę jak z bicza strzelił
Getty/iStock
Newsy

Wystarczy 2,50 zł, by zrobić nawóz z drożdży, który czyni cuda. Kwiaty pójdą w górę jak z bicza strzelił

Majówka już za nami, a to oznacza, że można już bezpiecznie sadzić kwiaty na balkonie. Właściciele działek z pewnością już wcześniej zrobili rozsady, ale również mogą skorzystać z fantastycznego, taniego nawozu z drożdży. Doda roślinom wigoru i ochroni przed szkodnikami.

Zwykłe świeże drożdże w kostce posłużą i w kuchni, i w ogrodzie. Od wieków stosuje się je w formie nawozu do roślin i nawet dziś, pomimo dużego wyboru nawozów w sklepach, utrzymują swoją popularność.

Nic dziwnego - drożdże piekarskie są tańsze od odżywek do roślin ze sklepów, także o ile nie prowadzicie uprawy na skalę przemysłową, taki nawóz w zupełności wam wystarczy. W dodatku kosztuje grosze i praktycznie robi się sam. Sprawdźcie, jak go przygotować. 

Jak używać drożdży piekarskich jako nawozu?

Do sporządzenia najprostszego nawozu z drożdży wystarczy wam wiadro lub inny, większy pojemnik oraz poniższe składniki:

  • 1 kostka świeżych drożdży (100g)

  • 1 szklanka cukru (200g)

  • 10 l wody

Rozkruszcie drożdże i wsypcie je do wiadra. Dodajcie jeszcze 1 szklankę cukru, przemieszajcie i odstawcie na 2 godziny. Tyle wystarczy, by drożdże się rozpuściły. Teraz wlejcie 10 litrów ciepłej, ale nie gorącej wody.

Zasada jest podobna, jak przy robieniu ciasta drożdżowego - temperatura cieczy nie może być za wysoka, ponieważ w przeciwnym razie dojdzie do zniszczenia drożdży. Po wlaniu wody jeszcze raz starannie wymieszajcie roztwór i odstawcie go na 7 dni.

W tym czasie nawóz będzie fermentował i po tygodniu nadaje się już do użycia. Pamiętajcie, że zanim podlejecie rośliny, nawóz należy rozcieńczyć. Bezpieczna proporcja to 1 szklanka nawozu na 10 litrów wody. 

Zobacz także
Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy

Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Pomoże tani produkt, którego codziennie używacie w kuchni

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Pomoże tani produkt, którego codziennie używacie w kuchni

Jak działa nawóz z drożdży?

Choć drożdże są grzybami, w ogóle nie musicie się ich obawiać - nie spowodują inwazji chorób grzybowych u waszych roślin, a wręcz przeciwnie. Wzmocnione takim nawozem będą bardziej odporne na szkodniki i choroby. W dodatku, gdy drożdże „rozgoszczą” się w glebie, w której rosną wasze rośliny, nie zostawią one wiele miejsca na rozwój innych, szkodliwych grzybów. 

Drożdże piekarnicze pobudzają korzenie roślin do wzrostu, dzięki czemu może ona lepiej pobierać składniki odżywcze z gleby i tym samym zaczyna szybciej i bujniej rosnąć. Do tego same drożdże są jak pokarm dla roślin (zawierają m.in. aminokwasy, węglowodany i witaminy), co potęguje efekty wzrastania.