Ryż jest bazą wielu potraw, stanowi też świetny dodatek do nich. Niektórzy nie wyobrażają sobie wręcz obiadu lub kolacji bez niego. Świetnie sprawdzi się też jako składnik sałatek lub deserów. Możecie przyrządzić wiele dań „na szybko”, gdzie to właśnie ryż odgrywa główną rolę. Problem pojawia się jednak podczas jego odgrzewania.

Co zrobić, żeby ryż nie kleił się po odgrzaniu?

Ryż długoziarnisty po ugotowaniu jest sypki, a jego ziarna nie sklejają się ze sobą. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej po wyjęciu go z mikrofali. A to właśnie ten sposób jest najlepszy na jego odgrzanie.

Co zrobić, żeby ryż znowu miał pożądaną konsystencję? Najpierw włóżcie go do miski, a następnie połóżcie na nim kostkę lodu i przykryjcie papierem do pieczenia. Miskę włóżcie do mikrofali i włączcie podgrzewanie. Topniejąca kostka lodu zacznie parować, a to z kolei rozluźni strukturę ryżu, dzięki czemu znowu stanie się idealnie sypki.

Jak odpowiednio ugotować ryż?

W polskich sklepach najbardziej popularny jest ryż w torebkach. Nic dziwnego, ponieważ bardzo łatwo go przygotować. Wystarczy zanurzyć woreczek w gotującej się wodzie z dodatkiem soli. Należy gotować go pod przykryciem przez ok. 15-20 minut.

Zobacz także:

Ryż można przygotować także na sypko. Według wielu osób w takiej wersji jest znacznie smaczniejszy. Jego przyrządzenie jest jednak nieco bardziej skomplikowane. Najpierw musicie dokładnie opłukać ryż pod bieżącą wodą. 

Następnie wlejcie wodę do garnka, dodajcie szczyptę soli i zagotujcie. Do gotującej się wody wrzućcie przepłukany ryż i od czasu do czasu mieszajcie. Bardzo ważne są również proporcje – jedną szklankę ryżu zalejcie dwiema szklankami wody – uzyskacie wtedy bardziej zwartą konsystencję. Gdy zacznie się gotować – zmniejszcie gaz i przykryjcie garnek pokrywką. Ryż trzymajcie na gazie przez ok. 12-15 minut. Po tym czasie zdejmijcie go z ognia i nakryjcie na moment ściereczką.

Jak przechowywać ugotowany ryż?

Jeśli zdecydujecie się ugotować więcej ryżu, musicie pamiętać, żeby przechowywać go w odpowiedni sposób. Przede wszystkim, nie możecie zostawić go na długi czas w temperaturze pokojowej – będzie wtedy idealnym siedliskiem dla namnażających się bakterii. 

Nadmiar ryżu należy ostudzić i przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Najlepiej będzie, jeśli umieścicie go w plastikowym pojemniczku lub misce nakrytej folią spożywczą.