ugotowany ryż
AdobeStock
Newsy

Wystarczy 1 prosty trik, a ryż przestanie się kleić po odgrzaniu. Już zawsze będziecie tak robić

Ryż po odgrzaniu w mikrofali klei się, jest zbity, a swoim wyglądem przypomina nieapetyczną breję? Wcale nie musi tak być. Jeden prosty trik sprawi, że zjecie go ze smakiem.

Ryż jest bazą wielu potraw, stanowi też świetny dodatek do nich. Niektórzy nie wyobrażają sobie wręcz obiadu lub kolacji bez niego. Świetnie sprawdzi się też jako składnik sałatek lub deserów. Możecie przyrządzić wiele dań „na szybko”, gdzie to właśnie ryż odgrywa główną rolę. Problem pojawia się jednak podczas jego odgrzewania.

Kotlety mielone

Co zrobić, żeby ryż nie kleił się po odgrzaniu?

Ryż długoziarnisty po ugotowaniu jest sypki, a jego ziarna nie sklejają się ze sobą. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej po wyjęciu go z mikrofali. A to właśnie ten sposób jest najlepszy na jego odgrzanie.

Co zrobić, żeby ryż znowu miał pożądaną konsystencję? Najpierw włóżcie go do miski, a następnie połóżcie na nim kostkę lodu i przykryjcie papierem do pieczenia. Miskę włóżcie do mikrofali i włączcie podgrzewanie. Topniejąca kostka lodu zacznie parować, a to z kolei rozluźni strukturę ryżu, dzięki czemu znowu stanie się idealnie sypki.

Zobacz także
Idealnie przyprawiony i sypki ryż? Zróbcie to, a rodzina będzie bić się o dokładkę

Idealnie doprawiony i sypki ryż? Zróbcie go tak, a rodzina będzie bić się o dokładkę

Ryż się klei po ugotowaniu? Wszystko przez to, że nie zrobiliście 1 rzeczy

Ryż klei się po ugotowaniu? Wszystko przez to, że nie zrobiliście 1 rzeczy

Jak odpowiednio ugotować ryż?

W polskich sklepach najbardziej popularny jest ryż w torebkach. Nic dziwnego, ponieważ bardzo łatwo go przygotować. Wystarczy zanurzyć woreczek w gotującej się wodzie z dodatkiem soli. Należy gotować go pod przykryciem przez ok. 15-20 minut.

Ryż można przygotować także na sypko. Według wielu osób w takiej wersji jest znacznie smaczniejszy. Jego przyrządzenie jest jednak nieco bardziej skomplikowane. Najpierw musicie dokładnie opłukać ryż pod bieżącą wodą. 

Następnie wlejcie wodę do garnka, dodajcie szczyptę soli i zagotujcie. Do gotującej się wody wrzućcie przepłukany ryż i od czasu do czasu mieszajcie. Bardzo ważne są również proporcje – jedną szklankę ryżu zalejcie dwiema szklankami wody – uzyskacie wtedy bardziej zwartą konsystencję. Gdy zacznie się gotować – zmniejszcie gaz i przykryjcie garnek pokrywką. Ryż trzymajcie na gazie przez ok. 12-15 minut. Po tym czasie zdejmijcie go z ognia i nakryjcie na moment ściereczką.

Jak przechowywać ugotowany ryż?

Jeśli zdecydujecie się ugotować więcej ryżu, musicie pamiętać, żeby przechowywać go w odpowiedni sposób. Przede wszystkim, nie możecie zostawić go na długi czas w temperaturze pokojowej – będzie wtedy idealnym siedliskiem dla namnażających się bakterii. 

Nadmiar ryżu należy ostudzić i przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Najlepiej będzie, jeśli umieścicie go w plastikowym pojemniczku lub misce nakrytej folią spożywczą.

Tylko tak ugotowany ryż to gwarancja smacznych gołąbków. Stara babcina metoda nie ma sobie równych
Gotujmy.pl
Newsy
Tylko tak ugotowany ryż to gwarancja smacznych gołąbków. Stara babcina metoda nie ma sobie równych
Mięso, kapusta i ryż – długość listy podstawowych składników na gołąbki nie powala na kolana. Jak sprawić, by wszystkie, na czele z ryżem, były odpowiednio miękkie po upieczeniu?

Pamiętacie smak gołąbków swojej babci? Starsze i doświadczone panie domu od zawsze dysponowały jedną cechą, której brakuje tym młodszym. Chodzi oczywiście o cierpliwość podczas gotowania różnych potraw. Nie inaczej jest w trakcie przyrządzania gołąbków. Ba, mało powiedziane. Stoicki spokój jest wręcz wskazany przy długim gotowaniu kapuścianych liści czy przy pieczeniu gołąbków (lub ich powolnym gotowaniu). Jak miękki powinien być ryż do farszu na gołąbki? Oprócz tego, czasu potrzebuje także ryż , który stanowi obok mięsa kluczowy składnik gołąbkowego farszu. Widzieliśmy już na własne oczy przepisy, w których mowa była o gotowaniu ryżu do gołąbków na włoski sposób al dente, czyli na ząb. Uważamy, że nie tędy droga. Ryż na ząb wcale nie daje gwarancji na zmięknięcie podczas pieczenia lub gotowania w naczyniu żaroodpornym. Lepiej więc zadbać, by ryż na gołąbki był mięciutki już po wstępnym jego ugotowaniu. Razem z nami, krok po kroku, uda wam się perfekcyjnie go przyrządzić. Jaki ryż do gołąbków wybrać? Zapomnijcie o ryżu w torebkach. Taki ryż, niezależnie od rodzaju, po ugotowaniu będzie zbyt sypki. Farsz z gołąbków natychmiast się wam porozlatuje. Dlatego też wybierzcie zwykły ryż  biały, pakowany w klasycznych 1-kilogramowych torbach, który jest dostępny w każdym sklepie. Dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie ryżu o krótszych ziarenkach, przypominający nieco ryż stosowany przez Japończyków do sushi. Taki właśnie ryż klei się po ugotowaniu jeszcze lepiej. Jeśli jednak nie znajdziecie ryżu krótkoziarnistego, wybierzcie normalny. Jak ugotować ryż na gołąbki? Metoda krok po kroku Ważniejsze jest gotowanie ryżu. Oto prosta, niezawodna metoda, która pomoże wam uzyskać idealny ryż do gołąbków. Przygotujcie ryż. Na jedną część białego ziarna, weźcie dwie części...

Jak ugotować ryż w mikrofalówce? Łatwiej chyba się nie da
Flickr
Newsy
Jak ugotować ryż w mikrofalówce? Łatwiej chyba się nie da
Gotowanie ryżu w kuchence mikrofalowej to rozwiązanie nie tylko dla zabieganych, ale także dla kulinarnych debiutantów. Wystarczy włączyć mikrofalówkę i od czasu do czasu sprawdzać gotowość produktu!

Wielu Polaków, a zwłaszcza tych nieco młodszych, nie ma cierpliwości do gotowania ryżu w garnku bez woreczków. Porcjowany ryż jest wygodny w użyciu, ale na tym właściwie kończą się jego zalety. Ryż gotowany w woreczkach, w garnku czy w mikrofali? Niektórzy nie ufają do końca plastikowym woreczkom, które pozostają we wrzątku przez dłuższy czas. Wiele do życzenia pozostawia także znacznie wyższa cena ryżu w woreczkach od tego sprzedawanego w 1-kilogramowych opakowaniach. Jeśli nie lubicie gotować ryżu w garnku lub chcecie zrobić to jeszcze wygodniej i łatwiej, wypróbujcie trzecią metodę gotowania tego białego ziarna – chodzi tutaj mianowicie o gotowanie ryżu w kuchence mikrofalowej. Jak ugotować ryż w mikrofalówce? Przygotujcie szklane naczynie żaroodporne z pokrywką lub specjalne naczynie plastikowe z możliwością używania w kuchence mikrofalowej (nie wszystkie się do tego nadają). Przygotujcie porcję ryżu – wsypcie ją do szklanki. W ten sposób najłatwiej odmierzycie później odpowiednią ilość wody do ugotowania ryżu. Przepłuczcie porcję ryżu w wodzie ze skrobi i odsączcie go dokładnie. Wsypcie ryż do naczynia i zalejcie wodą w proporcji 1:2. Jeżeli chcecie ugotować mniej kleisty, bardziej sypki ryż, użyjcie odrobinę mniej wody. Posólcie wodę. Wstawcie naczynie z ryżem pod przykryciem do mikrofalówki i ustawcie największą moc kuchenki. Pozwólcie, by woda w naczyniu się zagotowała – powinny wystarczyć ok. 3-4 minuty na największej mocy. Po tym czasie zmniejszcie odrobinę moc mikrofalówki i gotujcie przez kolejne 6-8 minut. Ryżu nie należy mieszać podczas gotowania w mikrofali. Po upływie określonego przez nas czasu ostrożnie podnieście pokrywkę i sprawdźcie ryż – jeżeli jest jeszcze w stanie al dente, możecie...

Jak ugotować ryż na sypko? Zróbcie tak, a wyjdzie idealnie
AdobeStock
Newsy
Jak ugotować ryż na sypko? Zróbcie tak, a wyjdzie idealnie
Ryż ciągle wam się skleja? Wykorzystajcie jedną z tych metod, żeby był sypki.

Nie ma nic lepszego, niż delikatne i sypkie ziarenka ryżu z sosem i warzywami. Jak ugotować ryż, by wyszedł sypki? Można to zrobić na dwa bardzo proste sposoby – przekonajcie się sami! Co zrobić, by ryż wyszedł sypki? Metody na ugotowanie ryżu na sypko są dwie. Pierwsza polega po prostu na wypłukaniu ryżu i ugotowaniu go w bardzo dużej ilości osolonej wody, przez około 15 minut. Druga metoda wymaga nieco więcej wysiłku – należy również wypłukać ryż, a później włożyć go do garnka z zimną wodą pamiętając o tym, że na każdą szklankę ryżu przypada 1,5 szklanki wody. Zagotujcie, a gdy woda zacznie wrzeć zmniejszcie ogień, przykryjcie i gotujcie na małym ogniu przez kwadrans. Po tym czasie odstawcie ryż na kilka minut by odpoczął i wchłonął całą wodę, a następnie delikatnie wymieszajcie go widelcem. Przepis na ryż z warzywami Do przygotowania lekkiego ryżu z warzywami potrzebne wam będą składniki z poniższej listy: Składniki: 1 szklanka ryżu 1 papryka czerwona 1 papryka żółta 1 papryka zielona 1 cebula 1 cukinia 1 pomidor 1 duża marchewka 6 ząbków czosnku 6 łyżek oleju Świeża natka pietruszki Oregano Sól Pieprz Przygotowanie: Wypłuczcie ryż i ugotujcie go z pomocą jednej z opisanych wyżej metod, dzięki czemu będzie idealnie sypki, a ziarenka nie będą się sklejały! Po ugotowaniu przełóżcie go do miski i przykryjcie talerzem. Papryki umyjcie i usuńcie gniazda nasienne. Pokrójcie warzywa w drobną kostkę. Umyte marchewki obierzcie i pokrójcie w plastry, natomiast cukinię pokrójcie w półplasterki bez obierania. Cebulę pokrójcie w kostkę, a obrany czosnek w plasterki. Na dużą patelnię wlejcie 6 łyżek oleju i rozgrzejcie. Gdy tłuszcz będzie już gorący, wrzućcie na...

Gotowanie ryżu
Adobe Stock
Triki kulinarne
Jak prawidłowo ugotować ryż? Niby proste, niby oczywiste, ale większość Polaków ma z tym problem
Za twardy albo sklejony – wydawać by się mogło, że bardzo trudno trafić w punkt jeśli chodzi o gotowanie ryżu. By wyszedł idealny wystarczy jednak zastosować kilka prostych zasad.

Ryż to wspaniały, smaczny i zdrowy dodatek do wielu dań na ciepło, ale również na zimno. Jego prawidłowe przyrządzenie od lat spędza sen z powiek niejednej pani domu. Bowiem, między za twardym, a rozgotowanym ryżem istnieje bardzo cienka granica. Odmiany ryżu Na rynku mamy do dyspozycji ogrom odmian ryżu. Ze względu na samą długość jego ziaren wyróżniamy aż trzy rodzaje: ryż krótkoziarnisty , który świetnie nadaje się chociażby do risotto, średnioziarnisty pasujący do sałatek i deserów oraz długoziarnisty - najbardziej popularny w Polsce. Jak nietrudno się domyślić każdy z nich ma inne właściwości, a co za tym idzie inny sposób i długość gotowania. Na tym jednak nie koniec. Sklepowe półki pękają w szwach również od gatunków ryżu. Możemy na nich znaleźć chociażby ryż basmati, arborio czy jaśminowy. Nie można też zapomnieć o mnogości jego barw – biały, brązowy, czarny, czerwony, a nawet żółty – do wyboru, do koloru! Trzeba jednak przyznać, że taki stan rzeczy niczego nie ułatwia. Ale nie załamujcie się! W końcu praktyka czyni mistrza! Dlaczego sypki ryż jest lepszy? Gotowanie ryżu w woreczkach jest o wiele prostsze niż gotowanie ryżu sypkiego. Warto jednak pamiętać, że drugi sposób jest o wiele zdrowszy. Bowiem zboża pakowane luzem potrzebują znacznie mniej wody do gotowania, dzięki czemu zachowują swoje wartości odżywcze. W przypadku woreczków wszystko co cenne zostaje w wodzie, którą następnie wylewamy do zlewu. Jak prawidłowo ugotować sypki ryż? Przede wszystkim pamiętaj, że przed gotowaniem należy go dokładnie wypłukać , nawet kilkukrotnie, pod bieżącą zimną wodą. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru skrobi, która jest odpowiedzialna za sklejanie. Najpopularniejsza metoda gotowania sypkiego ryżu...