Wystarczą 2-3 sztuki dziennie i zmiany będą nieuniknione. Polacy nie mają o tym pojęcia
Getty Images
Newsy

Wystarczy 1 porcja dziennie i zmiany będą nieuniknione. Polacy nie mają o tym pojęcia

Już za chwilę niektórzy z was będą jeść te warzywa praktycznie codziennie. Są składnikiem diety wielu z nas, choć mało kto myśli o tym, jak wpływają na organizm. Sprawdźcie, jakie są możliwe rezultaty jedzenia tych warzyw.

Dziś warzywa te jemy na okrągło, choć w menu Europejczyków znalazły się stosunkowo niedawno. Pomidory pojawiły się bowiem na Starym Kontynencie dopiero w XVI w., a wcześniej uprawiano je w Ameryce Południowej.

Co ciekawe, początkowo hiszpańscy konkwistadorzy nie byli w ogóle zainteresowani pomidorami ze względu na to, że uznali je za marne pożywienie biednych tubylców. W końcu trafiły jednak do Europy, w tym Polski, i od XVII w. uprawiano je już na naszym kontynencie. Obecnie nie wyobrażamy sobie wielu przepisów bez pomidorów, jednak czy zastanawiacie się czasem nad tym, co właściwie daje jedzenie tych warzyw?

Jak jedzenie pomidorów wpływa na organizm?

Cennym składnikiem pomidorów jest likopen. To przeciwutleniacz, któremu zawdzięczają swój charakterystyczny kolor. Do właściwości likopenu zalicza się:

  • obniżanie poziomu „złego” cholesterolu

  • wzmocnienie odporności

  • neutralizowanie wolnych rodników

  • zmniejszenie stanów zapalnych naczyń krwionośnych

  • obniżanie ciśnienia krwi

Pomidory zawierają też witaminy z grupy B, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego. W warzywach tych znajduje się również dużo potasu, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi i działa moczopędnie. A ze względu na sporą zawartość wody i błonnika, pomidory są cennym składnikiem diet odchudzających.  

Zobacz także
Co się stanie z organizmem gdy codziennie będziecie jeść jajka?

Wystarczą 2 dziennie. Tak zmieni się organizm, jeśli będziecie jedli codziennie jajka

2 banany dziennie i się zacznie. Niewielu ma świadomość, co to oznacza dla organizmu

2 banany dziennie i się zacznie. Niewielu ma świadomość, co to oznacza dla organizmu

Ekspert tłumaczy, jak najlepiej jeść pomidory

Regularne jedzenie pomidorów może więc mieć bardzo pozytywne skutki dla organizmu. Jednak dr Marek Skoczylas, specjalista toksykologii żywności i lekarz, w jednym z filmów na swoim kanale na YouTube tłumaczy, jak jeść pomidory, by jeszcze lepiej wykorzystać ich właściwości:

– Aby móc w pełni korzystać z drogocennych właściwości likopenu, należy poddać pomidory obróbce termicznej, gdyż to zwiększa biodostępność tego związku. (...). Podczas obróbki termicznej ściany komórkowe pękają, a związek ten wydostaje się na zewnątrz, dzięki czemu przedostaje się do naszego ciała – tłumaczy dr Skoczylas w swoim filmie. 

Jeżeli więc przepadacie za zupą pomidorową i przecierami, możecie być spokojni - jak widać, jest to jeden z lepszych sposobów na jedzenie pomidorów.