Jajka stanowią składnik wielu przepysznych dań i deserów. Przyrządzając jajecznicę, omleta, naleśniki czy ciasto, zapewne wyrzucacie pozostałe po nich skorupki do kosza. Jak się okazuje, to duży błąd. Bowiem, uznawane przez większość za odpadki, skorupki jaj stanowią źródło wielu cennych wartości odżywczych. 

Wartości odżywcze skorupek jaj

Badania dowodzą, że w skorupkach jaj jest przede wszystkim mnóstwo wapnia (stanowi on aż 98 proc. ich składu) odpowiedzialnego między innymi za mocne kości i zęby. Nie brakuje w nich też miedzi, żelaza, cynku, fluoru czy krzemu. Regularne dostarczanie do organizmu tego ostatniego ma niebagatelny wpływ na wasze włosy, skórę i paznokcie.

Okazuje się również, że skorupki jaj, a właściwie znajdująca się na nich błona, to źródło białka, kolagenu, kwasu hialuronowego czy glukozaminy. Spożywanie tych składników jest szczególnie zalecane osobom chorującym na zwyrodnienia stawów. W Ameryce stosuje się nawet termin skorupkoterapii.

Zapewne zastanawiacie się teraz w jaki sposób mielibyście jeść skorupki. Okazuje się, że najlepszym sposobem jest przyrządzenie z nich specjalnego proszku, który z powodzeniem można dodawać do ulubionych dań – zup, sosów, koktajli, omletów, a nawet kawy.

Zobacz także:

Jak zrobić proszek ze skorupek jaj?

Przede wszystkim zwróćcie uwagę na jakość oraz pochodzenie waszych jaj – muszą być dobrej klasy. Jeśli posiadacie w swojej lodówce produkty ekologiczne, naturalne i ze znanego źródła, śmiało wykorzystajcie je do przyrządzenia prozdrowotnego proszku.

  1. Skorupki z waszych jajek umieśćcie w durszlaku i opłuczcie je pod bieżącą, zimną wodą. Tak przygotowane przełóżcie do dużego garnka i zalejcie wodą, a następnie zagotujcie. W ten sposób pozbędziecie się z ich powierzchni wszelkich bakterii i patogenów.
  2. Przegotowane skorupki odcedźcie z wody, a następnie ułóżcie je w równych odstępach na blaszce do pieczenia. Piekarnik rozgrzejcie do 90 st. C i umieśćcie w nim wasze skorupki na ok. 15 minut.
  3. Po upływie tego czasu wyjmijcie produkt z piekarnika i odstawcie na kilka minut do wystudzenia. Następnie przełóżcie je do blendera lub młynku do kawy i dokładnie zmielcie.
  4. Powstały proszek przesypcie do małego pojemniczka i przechowujcie wraz z przyprawami. Możecie go dodawać do swoich ulubionych potraw lub mieszać z wodą i pić w czystej postaci. Pamiętajcie jednak, by nie spożywać go więcej niż 0,5 łyżeczki dziennie (to jest ok. 400mg wapnia).