Jak obrać paprykę? To chyba jasne - należy usunąć trzon wraz z nasionami, które następnie zwykle lądują w koszu z resztą odpadków. Ale czy na pewno dobrze robimy pozbywając się nasion papryki? Można je sprytnie wykorzystać, co pozwoli wam później zaoszczędzić trochę pieniędzy na zakupach. 

Czy nasiona papryki można jeść?

Pierwszym, co przychodzi do głowy w kontekście nasion papryki i ich wykorzystania, jest oczywiście zjedzenie ich. Jednak w przeciwieństwie do wielu innych pestek (np. papryczek ostrych) i nasion, nieszczególnie nadają się do roli dodatku do potraw.

Nic się nie stanie, jeśli je zjecie, ale są po prostu niesmaczne, gorzkie, a zjedzone w nadmiarze mogą spowodować ból brzucha. Jeżeli chcecie skorzystać z zawartych w nich składnikach odżywczych, możecie kupić olej z nasion papryki. Natomiast zamiast zjadać nasiona papryki, możecie je po prostu… posadzić. To prostsze, niż się wydaje. 

Zobacz także:

Jak sadzić paprykę?

Jeżeli macie ogródek lub nasłoneczniony balkon, koniecznie posadźcie własną paprykę - nie jest to trudne, a do tego sporo zaoszczędzicie na zakupach spożywczych.

Paprykę z nasion sadzi się w marcu, więc macie jeszcze trochę czasu na przygotowania i uzbieranie nasionek. Cały proces wymaga to poświęcenia i uwagi, ale uwierzcie, że warto. 

Zacznijmy od czasu - paprykę sadzi się na samym początku marca. Nie wolno przeciągać tego procesu aż do kwietnia, ponieważ z waszej papryki nic nie będzie.

  1. Nasypcie ziemi do doniczek, nie zapominając o wykonaniu drenażu. Umieśćcie w nich nasionka i przysypcie ziemią. Jeśli sadzicie je w skrzynkach, pamiętajcie o zachowaniu odstępów między nasionami, z których wyrośnie papryka. Głębokość otworów nie powinna przekroczyć 1 centymetra. 

  2. Po wsadzeniu nasion do ziemi, ustawcie skrzynki lub doniczki na nasłonecznionym parapecie lub innym miejscu, w którym światło będzie obecne przez większość dnia. Już po tygodniu zobaczycie, jak wasze rośliny kiełkują.

  3. W połowie maja papryki będą już na tyle duże, że będzie można je wynieść na dwór. Ten termin jest bardzo ważny, ponieważ wtedy mamy gwarancję, że nie nadejdą już przymrozki. Oczywiście nie wolno od razu wsadzać papryki do ziemi! To roślina ciepłolubna, którą trzeba najpierw zahartować. Zajmuje to około 10 dni - przez ten czas codziennie wynoście sadzonki na zewnątrz, by przyzwyczaiły się do nowych warunków. 

Teraz wystarczy wsadzić sadzonki do ziemi, podlewać i patrzeć z dumą na paprykę z własnej uprawy.