Sezon na bób dopiero się zaczyna, jednak wielu entuzjastów tego warzywa już teraz przygotowuje pierwsze potrawy takie jak kotlety czy zupa z bobu. Wiele osób jednak lubi jeść bób prosto z garnka w formie przekąski. 

Nie da się ukryć, że bób jest niezwykle korzystnym dla zdrowia warzywem. Zawiera duże ilości kwasu foliowego (który jest wyjątkowo ważny dla kobiet planujących ciążę), a także witaminy A, K, C i B6 oraz wiele innych korzystnych składników takich jak ryboflawina, niacyna, fosfor, żelazo czy potas i wapń. Regularne jedzenie bobu może obniżać nadciśnienie i zwalczać anemię.

Pamiętajcie jednak, aby unikać tego warzywa, jeśli cierpicie na niektóre choroby takie jak m.in. cukrzyca. Chociaż surowy bób ma niski indeks glikemiczny (zaledwie 40), ugotowany posiada już dwukrotnie większy wynik. To samo tyczy się liczby kalorii, która rośnie w trakcie gotowania bobu do 110 kcal na 100 g.

Czy można jeść bób ze skórką?

Młody bób ma wyjątkowo cienką skórę, a ten starszy nieco grubszą. Warzywo to może być jedzone zarówno na surowo, jak i w formie ugotowanej. Warto jednak pamiętać, że to właśnie skórka bobu zawiera najwięcej składników odżywczych. Jest ona wyjątkowo bogata m.in. w witaminy A, B6 i C, które mogą zapobiegać wielu chorobom, a także wspomagają leczenie infekcji. To słynne przeciwutleniacze, które neutralizują negatywne działanie wolnych rodników i zatrzymują procesy starzeniowe. 

Zobacz także:

Po miękkości i strukturze skórki rozpoznacie „wiek” bobu, który kupiliście. Ten najmłodszy będzie niemalże sam wychodził z łupinek.

Wysokie ceny bobu

Obecnie ceny bobu na skupie w Broniszach są kosmiczne i dochodzą nawet do 42 zł za kilogram. Chociaż jest to dopiero początek sezonu, nie da się ukryć, że ceny są wyjątkowo wysokie, a to za sprawą przedłużającej się zimy, pandemii koronawirusa oraz podwyżek cen sprzętów rolniczych. 

Źródło: fakt.pl