Trudno wyobrazić sobie polską kuchnię bez jajek. Szczególnie że stale towarzyszą w przyrządzaniu wielu potraw. Jajka to element nie tylko codziennych śniadań, ale i świątecznych biesiad wielkanocnych.

Ile jajek można zjeść codziennie?

Wokół jajek urosło do tej pory wiele legend. Jedni twierdzą, że jajka wcale nie są takie zdrowe, inni wręcz przeciwnie. Namawiają do regularnego spożywania jajek. Ich ilość ma jednak znacznie. Jakkolwiek świeże by nie były, wystarczy wam 6 sztuk na dobę.

Przekroczenie tej liczby może się przyczynić do zwiększenia chorób serca, a nawet wczesnej śmierci. Cholesterol zawarty w jajkach jest bowiem dla organizmu konieczny, ale w nadmiarze, może szkodzić. Warto mieć to na uwadze głównie przez fakt, że z jajek do gotowania korzysta się prawie codziennie.

Zawartość cholesterolu w jajkach

U osób z problemami z kontrolą stężenia cholesterolu, cukrzycą lub cukrzycą i chorobą serca, rozsądne wydaje się wybieranie białek jajka niż bogatych w cholesterol żółtek czy ograniczenie spożycia żółtek, np. do 3 dobrej jakości jajek w ciągu tygodnia. Pamiętajcie, że pomiary cukru i cholesterolu można kontrolować na wizycie lekarskiej lub przy użyciu dostępnych na rynku urządzeń. 

Zobacz także:

Z czym łączyć jajka 

Jajka z dużą ilością pieczywa i bekonu mogą być prawdziwie zabójczym połączeniem. Mimo że wydaje się ono smaczne, zawiera dużo tłuszczu i może obciążyć wasz system trawienny. Najważniejsze, by wiedzieć, w jakim towarzystwie je podawać. Zamiast bekonu sięgnijcie po warzywa i siekane zioła. Pycha!

Wartości odżywcze jajek

Jajka są bogatym źródłem witaminy A, B2, B5, B12 oraz kwasu foliowego, fosforu, miedzi, selenu i manganu. Zawarte w nich luteina działała korzystnie w prewencji zaćmy i zwyrodnienia dotyczących ostrości widzenia. Jajko wpłynie pozytywnie także na wasze mózgi. 

Jak ugotować jajko?

Najczęściej spożywamy jajka po ugotowaniu, na gorąco. Mimo tego, że często je przygotowujecie to możecie mieć sporo problemów z odpowiednim ugotowaniem jajek. Pękająca w trakcie gotowania skorupka i wylewające się białko potrafią zepsuć humor do końca dnia. Na szczęście, mamy na to sprawdzone sposoby: 

  • do gotującej się wody dodajcie odrobinę soku z cytryny lub octu. Zakwaszona woda zapobiega pękaniu skorupki jajka.

  • nakłujcie czubek jajka igłą. Ciśnienie zgromadzone w jajku może w ten sposób ulecieć.

  • do garnka z wodą, w której zamierzacie gotować jajka, wsypcie szczyptę soli. Powinna zaradzić problemowi pękających skorupek.

Jajka na twardo gotuje się 8-10 minut od momentu zagotowania wody, a to na miękko potrzebuje jedynie 2 minut.