Wypluwacie? Lepiej pogryźć i przełknąć. Skóra jest po nich jędrna i lepiej się śpi
Getty/iStock
Newsy

Wypluwacie? Lepiej pogryźć i przełknąć. Skóra jest po nich jędrna i lepiej się śpi

Te niepozorne pestki skrywają w sobie prawdziwe bogactwo witamin, przeciwutleniaczy i innych składników odżywczych. Niestety, większość z nas ani myśli o tym, by je zjeść. A to duży błąd - sprawdźcie, dlaczego te pestki powinny się znaleźć w waszej diecie.

Za tymi pestkami raczej nikt nie przepada. Są twarde, a do tego mają nieprzyjemny, gorzki posmak. Mowa tutaj o pestkach winogron, które są przez konsumentów aż tak nielubiane, że powstała nawet odmiana, która jest ich w ogóle pozbawiona.

Warto jednak przekonać się do pestek, ponieważ skrywają one w sobie cenne składniki odżywcze. Wielokierunkowo oddziałują na wasz organizm i mogą przynieść ulgę na przykład przy bezsenności. Sprawdźcie sami. 

Właściwości pestek winogron

W pestkach winogron znajdziecie oligomeryczne proantocyjanidyny. To cała grupa związków o niezwykle silnym działaniu antyoksydacyjnym - potężniejszym pod tym względem niż witamina C i witamina E. W pestkach znajdziecie szereg witamin, w tym witaminę A, C, witaminy z grupy B, witaminę PP oraz betakaroten, reswaratol i nienasycone kwasy tłuszczowe. Jeżeli będziecie regularnie jeść pestki, skorzystacie z szeregu ich zalet:

  • ułatwiają zasypianie

  • wzmacniają naczynia krwionośne

  • zmniejszają ciśnienie krwi

  • poprawiają wygląd skóry

  • mają działanie odżywcze i natłuszczające na skórę

  • spowalniają procesy starzenia w organizmie

  • wspomagają pracę serca

  • hamują wypadanie włosów i stymulują ich wzrost

  • chronią organizm przed infekcjami

Do tego jedzenie pestek winogron może przyczynić się do spowolnienia rozwoju niektórych chorób oczu, jak jaskra i zaćma. 

Zobacz także
Pijcie 1 szklankę letniej wody z łyżeczką tego produktu przed śniadaniem. Znów bez obaw wejdziecie na wagę

Pijcie 1 szklankę letniej wody z łyżeczką tego produktu przed śniadaniem. Znów bez obaw wejdziecie na wagę

Te maleńkie ziarenka mają wielką moc. Zróbcie z nimi 1 rzecz, a usuną złogi z żył i wzmocnią kości

Te maleńkie ziarenka mają wielką moc. Będą usuwać złogi z żył i wzmocnią kości, jeśli zrobicie z nimi 1 rzecz

Olej zamiast pestek winogron

Jeżeli naprawdę nie przepadacie za pestkami winogron i nie wyobrażacie sobie ich jeść, istnieje alternatywa. Już praktycznie w każdym supermarkecie można kupić olej z pestek winogron, który również zawiera w sobie wiele znajdujących się w nich cennych składników. Używa się go na zimno, do sałatek.

Na oleju z pestek winogron nie można za to smażyć i to pomimo tego, że ma wysoką temperaturę dymienia. Wynika to ze składu kwasów tłuszczowych tego oleju. 

Można go również używać na skórę, dodając odrobinę np. do kremu do twarzy lub balsamu do ciała. Stosuje się go też bezpośrednio na włosy (przed myciem), by je nawilżyć i wzmocnić. 

Kotlety mielone

Maseczka z tego owocu zmniejsza zmarszczki i odświeża cerę. Wystarczą 2 składniki
AdobeStock
Newsy
Maseczka z tego owocu zmniejsza zmarszczki i odświeża cerę. Wystarczą 2 składniki
Marzy wam się świeża i promienna cera? Zróbcie maseczkę z tego owocu. Naprawdę działa cuda.

Winogrona są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Owoce te są bogate w kilka ważnych witamin i składników odżywczych, w tym witaminę C (silny przeciwutleniacz) i witaminę K (niezbędną do krzepnięcia krwi i zdrowych kości). Liczne składniki odżywcze zawarte w winogronach, mogą pomóc w ochronie przed wieloma schorzeniami, w tym problemami ze wzrokiem, niektórymi formami raka i chorobami układu krążenia. Winogrona: mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu poprawiają pamięć, uwagę i nastrój mogą pomóc złagodzić przewlekłe zaparcia obniżają poziom cukru Ale czy wiecie, że winogrona możecie również wykorzystać w pielęgnacji? Pielęgnacyjne właściwości winogron Czy wiedzieliście, że winogrona mają silne działanie przeciwstarzeniowe? Oto garść faktów na temat ich zastosowania w pielęgnacji twarzy i ciała. Winogrona zawierają przeciwutleniacze, które sprzyjają utrzymaniu zdrowej, promiennej skóry. Poprawiają elastyczność skóry i poprawiają krążenie krwi, dzięki czemu skóra wygląda zdrowo i młodo. Pomagają zapobiegać oznakom starzenia i innym problemom skórnym. Przeciwutleniacze obecne w winogronach, pomagają zmniejszyć widoczność ciemnych plam, zmarszczek i innych oznak starzenia. Zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV (pamiętajcie jednak, że nie zastępują pełnej ochrony przeciwsłonecznej!) Działają jak peeling. Szczególnie skuteczny jest olej z pestek winogron, który jest bogaty w witaminę E, która pomaga skórze zachować nawilżenie, a także działa łagodnie złuszczająco. Pomagają rozjaśnić blizny, dzięki połączeniu witaminy E i witaminy C.  Wspomagają wzrost włosów i poprawiają ich objętość. Kwas linolowy...

Do soku z marchwi dodajcie....olej. Ta 1 rzecz sprawi, że już zawsze będziecie go tak pić
Adobe Stock
Newsy
Do soku z marchwi dodajcie....olej. Ta 1 rzecz sprawi, że już zawsze będziecie go tak pić
Sok z marchwi zawiera wiele witamin i minerałów, ale to dzięki dodatkowi oleju, są one lepiej wchłaniane. Wyjaśniamy dlaczego tak się dzieje.

Sok z marchwi to jeden z najpopularniejszych soków w naszym kraju. Robi się go błyskawicznie, składnik jest dostępny przez cały rok, a do tego jest stosunkowo tani. Soki marchwiowe dostają dzieci już od 5 miesiąca życia, po czym ludzie piją go zwykle aż do późnej starości. Do wszystkich zalet soku marchewkowego trzeba dodać najważniejszą, dzięki której pijemy go tak chętnie i często. Sok z marchwi jest pyszny. Wyjaśniamy co się stanie gdy do szklanki soku dodacie łyżeczkę oleju. Jak olej poprawia sok z marchwi? Sok z marchwi zawiera wiele witamin i minerałów. Ponieważ część z nich: witamina A, E i K, to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, po dodaniu do soku odrobiny tłuszczu, zwiększycie poziom przyswajania przez organizm tych witamin. Do szklanki soku wystarczy dodać od 1 łyżeczki do 1 łyżki oleju, w zależności od preferencji smakowych. Możecie użyć dowolnego, ulubionego oleju. Może to być olej słonecznikowy, rzepakowy, czy inne, mniej popularne oleje: z pestek winogron, z orzechów włoskich, z awokado, olej kokosowy czy olej lniany. Do soku można także dodać oliwę. Sok z marchwi — wartości odżywcze i działanie To jeden z wartościowszych soków. Przygotowujemy go zawsze na zimno, dzięki czemu napój nie traci swoich wartości. A jest ich naprawdę mnóstwo, sok zawiera: Witaminę C Witaminę E Beta-karoten Kwas foliowy Tiaminę Wapń Magnez Fosfor Żelazo Potas Sód Cynk Sok jest niskokaloryczny: w 100 ml zawartych jest jedynie 41 kcal. Pity regularnie ma następujące działanie: Wspiera wzrok, ponieważ jest bogatym źródłem ważnego dla oczu beta-karotenu, czyli prowitaminy A, która w organizmie człowieka przekształca się w witaminę A Ułatwia leczenie niedokrwistości Obniża poziom cholesterolu we...

Już 2 łyżeczki dziennie pomogą spalić tłuszcz i obniżyć cholesterol. Pijcie na zdrowie
AdobeStock
Newsy
Już 2 łyżeczki dziennie pomogą spalić tłuszcz i udrożnić tętnice. Czarny skarb zamknięty w butelce
Wspaniały smak, aromat i witaminy zamknięte w butelce - tak można opisać ten produkt, który staje się coraz popularniejszy w polskich domach. Dodawajcie go do potraw lub pijcie prosto z butelki, a wasz organizm prędko wam za to podziękuje.

Każdej jesieni można zaobserwować duży wzrost zainteresowania dynią. To warzywo obecne w naszej kuchni od wielu lat znów stało się bardzo popularne - z dyni przyrządza się smaczne zupy, zapiekanki, a nawet ciasta. Równie wartościowe są jej pestki, a także olej, jaki się z nich pozyskuje. Wykazuje on wiele prozdrowotnych właściwości - sprawdźcie, jak go stosować.   Właściwości oleju z pestek dyni Olej ten wytwarza się z prażonych pestek dyni, które następnie są mielone. Olej ma intensywnie orzechowy smak i zapach oraz ciemnozielony kolor. Z tego względu wspaniale komponuje się z sałatkami, nadając im wyjątkowego aromatu. Ponadto, olej dyniowy zawiera w sobie witaminy i składniki odżywcze, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, tak potrzebne każdemu z nas. Znajdziecie w nim m.in.: witaminę A, C, D, E oraz K i witaminy z grupy B nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6 i Omega-9 cenne aminokwasy cynk, selen, miedź, jod, skwalen, żelazo, mangan, potas, wapń, fosfor i magnez  fitosterole  Działanie oleju z pestek dyni Poza bogactwem witamin i minerałów, olej z pestek dyni wykazuje dobroczynne działanie na cały organizm. Osoby, które borykają się z nadwagą, docenią go ze względu na błonnik - składnik ten, znajdujący się w oleju z dyni, pomaga wyregulować metabolizm, zapewnia uczucie sytości i w rezultacie ułatwia zrzucanie nadprogramowych kilogramów.  Spożywanie oleju z pestek dyni pomaga również obniżyć „zły” cholesterol LDL i poziom trójglicerydów we krwi. Na skutek picia oleju można natomiast zaobserwować wzrost HDL, czyli „dobrego” cholesterolu. Ponadto, regularne picie oleju wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, przyśpiesza gojenie się ran, a także poprawia koncentrację i pamięć.  Jak pić olej z pestek dyni?...

Dokuczają wam nerki i problemy skórne? Herbatka z tych liści przyniesie ukojenie
AdobeStock
Newsy
Dokucza wam ból nerek i problemy skórne? Herbatka z tych liści przyniesie ukojenie
Lubicie domowe herbatki na różne dolegliwości? Zerwijcie liście tej rośliny, która właśnie owocuje i zróbcie z niej zdrową herbatę.

Gdy różne dolegliwości dają o sobie znać, warto zastosować właściwe remedium, które sobie z nimi poradzi. Jeśli preferujecie naturalne, ludowe metody, wypróbujcie herbatkę z liści winogron - pomoże na problemy z nadciśnieniem, nerkami, ale nie tylko. Sprawdźcie, jak ją zrobić.  Właściwości zdrowotne winogron  Winogrona oraz ich liście są pełne witamin, składników odżywczych i substancji, które mają dobroczynny wpływ na zdrowie. W winogronach znajdziecie przede wszystkim polifenole - antyoksydanty, które spowalniają starzenie się, a także mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Ponadto, znajdują się w nich: pektyny garbniki zdrowe cukry witamina A witamina B1 witamina B2 witamina C Winogrona posiadają też zdolność do przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.  Z kolei liście winogron znajdują zastosowanie zarówno w kuchni, jak i domowym leczeniu. Na południu Europy liście te (często ukiszone) wykorzystuje się do robienia niewielkich gołąbków. A jakie jest ich działanie lecznicze?  Liście winogron działają łagodząco w przypadku problemów z nerkami (działają moczopędnie), wątrobą, a także sercem - mogą zapobiegać miażdżycy czy zakrzepom. Ponadto, liście winogron wykazują działanie przeciwzapalne. Z tego względu herbatka z liści przynosi ukojenie przy bólu gardła, a także wspomaga gojenie się ran. Stosowana bezpośrednio na skórę pomoże zmniejszyć objawy trądziku.  Przepis na herbatkę z liści winogron Do przygotowania herbatki potrzebnych wam będzie kilka świeżych liści winogron. Najlepsze są wtedy, gdy roślina kwitnie i owocuje. Teraz, gdy winogrona są dojrzałe jest ostatni dzwonek na zebranie liści i wykorzystanie ich do zrobienia herbaty - późną jesienią będzie już...