Wypili sok pomarańczowy i… umarli. Nie żyje 10 osób, setki w szpitalach
Adobe Stock
Newsy

Wypili sok pomarańczowy i… umarli. Nie żyje 10 osób, setki w szpitalach

Owoce oraz soki kojarzą się ze zdrowiem, ale nie w tym przypadku. Wśród osób, które wypiły pomarańczowy napój setki trafiło do szpitali, zaś niestety dziesięć z nich zmarło. Władze rozpoczęły śledztwo w tej tragicznej sprawie.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 17, 2021

Jednym z podstawowych produktów odpowiedniej diety są owoce. To one dostarczają organizmowi szereg witamin oraz mikroelementów, które są potrzebne w jego funkcjonowaniu. Poza tym są smacznym urozmaiceniem jadłospisu. Dane składniki świetnie sprawdzają się również w postaci soków. Można przygotować je samodzielnie w domu czy zakupić świeże w sklepach.

Przerażające wieści dochodzą z Nigerii, gdzie setki osób po wypiciu soku pomarańczowego trafiło do szpitali, a dziesięć z nich niestety zmarło. Najwięcej przypadków zachorowań wykryto w północno- zachodniej części kraju, dokładniej w stanie Kano. Władze wszczęły śledztwo odnośnie tej sytuacji.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Niebezpieczny sok pomarańczowy

Produktem, który dokonał zamieszania w całym kraju jest napój o smaku pomarańczowym w proszku. Wszyscy poszkodowani zalali go wodą, a następnie wypili. Po pewnym czasie zaczęli odczuwać nieodpowiednie skutki, takie jak zawroty głowy, biegunkę, wymioty bądź śladowe ilości krwi w oddawanym moczu. Dany produkt ma silne oddziaływanie na nerki oraz inne narządy wewnętrzne w ciele człowieka.

Zobacz także

Trucizna w lokalnym produkcie

Wraz z masowymi zachorowaniami, władze rozpoczęły śledztwo. Początkowo podejrzewano, iż przyczyną takich konsekwencji była zanieczyszczona woda gruntowa, która była używana do przyrządzenia danego napoju z proszku. Po wnikliwych badaniach przyczyna zakażeń okazała się być dosyć zaskakująca i niepokojąca. Krajowa Agencja ds. Żywności i Leków przyznała, iż powodem były sam produkt, a dokładniej szkodliwa substancja znajdująca się w jego składzie. Chodzi o hydroksyloaminę, czyli pochodny składnik amoniaku, który rozpuszcza się w wodzie.

Apel władz w Nigerii

W związku z licznymi zachorowaniami, śmiercią kilku osób po spożyciu danego produktu, a także po przeprowadzonych badaniach, władze wystosowały apel do społeczności. Polecano, aby nie kupować artykułów spożywczych wątpliwego pochodzenia i zachować szczególną czujność. Ponadto podczas badań, wykryto szereg tych produktów w sprzedaży, które były po znacznym przekroczeniu terminu ważności. Niektóre z nich były nie do spożycia od roku. 

Uwaga podczas zakupów

Kwestia odpowiedniego zachowania oraz czujności dotyczy nie tylko mieszkańców Nigerii, ale również ludzi na całym świecie. Podczas zakupów warto zwracać uwagę na takie aspekty jak:

  • data ważności,
  • skład produktu,
  • czy pochodzenie.

Mogą one mieć znaczny wpływ na jakość danego artykułu. Spożycie nieodpowiedniego składnika może być powodem niepożądanych konsekwencji jak w tym przypadku licznych zachorowań i śmierci.

Czytaj także:

Komentarze