Wymieszajcie fusy po porannej kawie i jeszcze 1 rzecz, a otrzymacie turbonawóz do róż. Kwitną jak szalone
Getty/iStock, AdobeStock
Newsy

Wymieszajcie fusy po porannej kawie i jeszcze 1 rzecz, a otrzymacie turbonawóz do róż. Kwitną jak szalone

Róże stanowią piękną dekorację domów i ogrodów. Jeśli chcecie, żeby rozwijały się prawidłowo, warto co jakiś czas podlewać je nawozem. Okazuje się, że z łatwością przygotujecie go w domu na bazie fusów po kawie.

Fusy po kawie oraz woda to fantastyczna kombinacja, która sprawi, że wasze róże będą kwitły do późnej jesieni. Ten domowy nawóz stanowi świetną alternatywę dla gotowych specyfików ze sklepu. Poniżej zdradzamy jak go przygotować krok po kroku.

Fusy i woda – właściwości domowego nawozu do róż

Od dzisiaj, zamiast wyrzucać fusy po kawie, przygotujecie z nich domowy nawóz. Okazuje się, że te odpadki są cennym źródłem takich minerałów jak azot, potas, żelazo, wapń, fosfor i magnez. Po wymieszaniu ich z wodą uzyskamy miksturę, która rewelacyjnie stymuluje wzrost i prawidłowy rozwój róż. Rośliny będą wyjątkowo odporne na skrajne warunki pogodowe. Taki domowy nawóz dodatkowo rewelacyjnie wzbogaci podłoże w składniki odżywcze. 

Nawóz z fusów oraz wody świetnie sprawdzi się również w przypadku innych kwiatów doniczkowych. Ponadto możecie polać nim także rośliny jadalne takie jak pomidory czy marchewki.

Zobacz także
Zamiast do zlewu, wlejcie to do skrzynek z pelargoniami. Będą kwitły bez opamiętania

Zamiast do zlewu, wlejcie to do skrzynek z pelargoniami. Będą kwitły bez opamiętania

Codziennie to wyrzucacie, a to najlepszy nawóz do hortensji. Wystarczy wysuszyć i posypać 

Codziennie to wyrzucacie, a to najlepszy nawóz do hortensji. Wystarczy wysuszyć i posypać 

Fusy i woda – jak przygotować z nich nawóz do róż?

Żeby przygotować domowy nawóz do róż, będziecie potrzebować następujących składników:

  • dwie łyżki fusów po kawie,
  • 250 ml wody.
  1. Do słoika wsypcie dwie łyżki fusów po kawie. Wlejcie 250 ml wody. Wszystko dokładnie wymieszajcie
  2. Odstawcie naczynie z mieszaniną, do momentu, aż fusy napęcznieją.
  3. Nawóz jest gotowy i możecie nim podlać swoje róże. Stosujcie go dwa razy w miesiącu.

Inne pomysły na domowy nawóz do róż

Fantastyczny nawóz do róż przygotujecie również na bazie pokrzywy. W takiej sytuacji należy zebrać pół kilograma roślin, pociąć je na mniejsze kawałki i przenieść do dużego pojemnika. Następnie zalejcie pokrzywę 5 litrami wody. Całość odstawcie w ciemne, ciepłe miejsce. Pamiętajcie, żeby każdego dnia mieszać miksturę. Po dwóch tygodniach należy rozcieńczyć nawóz 5 litrami wody. Tak przygotowany płyn możecie użyć do podlewania róż.

Okazuje się, że domowy nawóz zrobicie także na bazie skórek od bananów. Odpadki te na początku trzeba dokładnie oczyścić. Następnie przełóżcie je do litrowego słoika i zalejcie wodą. Całość wymieszajcie, a na końcu odstawcie w ciemne miejsce. Po dwóch dniach nawóz jest gotowy. Przed użyciem należy go rozcieńczyć wodą. Nawóz rewelacyjnie sprawdzi się zarówno w przypadku roślin doniczkowych, jak i ogrodowych.