Każdego dnia do kuchennego zlewu trafia tyle odpadków, że aż włos się jeży na głowie. To jedno z brudniejszych miejsc w każdym domu, dlatego tak ważne jest regularnie czyszczenie zlewu i pilnowanie tego, co ląduje w odpływie. Niektóre rodzaje resztek tego, co zjadamy mogą bowiem narobić niezłego bałaganu, który w najgorszym razie będzie wymagał interwencji hydraulika. 

Nigdy nie wylewajcie tego do zlewu

Jednym z produktów, które bardzo często wylewa się do zlewu, jest mleko. Gdy chlupoczące w kartonie resztki tego płynu wydzielają już nieprzyjemny zapach, odruchowo wylewamy całą zawartość do odpływu. A to błąd - i nie chodzi tu bynajmniej o ryzyko uszkodzenia rur. Powinniśmy tego unikać ze względu na troskę o środowisko. 

Gdy zepsute mleko zaczyna się rozkładać, zużywa się przy tym bardzo dużo tlenu. Zostaje go mniej dla wszystkich żywych istot w wodzie, w związku z czym takie wylewanie mleka do zlewu może praktycznie „udusić” całe wodne ekosystemy. Problem jest na tyle poważny, że w Wielkiej Brytanii firmy, które w procesie produkcji wylewają znaczne ilości mleka, mogą zostać ukarane grzywną.  

Zobacz także:

Co nie powinno trafić do odpływu?

Zwróćcie uwagę jeszcze na poniższe odpadki, które powinny się znaleźć w koszu na śmieci, a nie w odpływie:

  • Obierki ziemniaków - wystarczy zaledwie kilka większych kawałków, by skutecznie zatkać zlew. Do tego skrobia zawarta w skórkach może po dłuższej chwili sprawić, że te skleją się. Gdy zastygną, zator w zlewie macie jak w banku.

  • Mąka - na pewno dobrze wiecie, co się dzieje gdy do wody doda się trochę mąki. Dokładnie taki sam proces zachodzi w rurach, dlatego absolutnie nie wysypujcie mąki do odpływu. 

  • Kości - miejsce wszystkich, nawet najmniejszych kosteczek, jest w śmietniku. Jedyny wyjątek stanowią niewielkie ości ryb. 

  • Dynia - ta pozycja może zaskakiwać, jednak przestaniecie się dziwić, gdy poznacie powód. Miąższ dyni ma postać charakterystycznych nitek, które po dostaniu się do odpływu mogą się w nim zaplątać i zatkać rury.

  • Olej - skutecznie zapycha rury, przez co jest jedną z największych zmór dla hydraulika. Za przepychanie rur tak ciężko zapchanych tym gęstym płynem z pewnością policzy sobie sowitą zapłatę...