Wylewacie resztki zupy do toalety? Może stać się coś o wiele gorszego niż zatkanie jej
AdobeStock
Newsy

Wylewacie resztki zupy do toalety? Może stać się coś o wiele gorszego niż jej zatkanie

Jeżeli regularnie pozbywacie się resztek jedzenia wyrzucając je do toalety, lepiej sprawdźcie, czym może to grozić. Wrażliwych ostrzegamy - raczej nie chcielibyście tego doświadczyć.

Co robicie, gdy okazuje się, że resztki zupy lub sosu zdążyły się już zepsuć? Co za pytanie - na pewno zepsute jedzenie trafia prosto do toalety, jak w większości domów, a zwłaszcza mieszkań w blokowiskach. Okazuje się jednak, że takie działanie może mieć straszne konsekwencje i nie chodzi tutaj nawet o problemy z kanalizacją. Sprawdźcie, czym może się skończyć wylewanie zupy do sedesu. 

Uwaga na wyrzucanie żywności do toalety

Raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć, do czego służy toaleta. Niektórzy jednak wykorzystują ją jako kolejny kosz na śmieci i wyrzucają do niej te odpadki, których trudniej jest się pozbyć. Mowa tutaj zwłaszcza o płynnych potrawach jak zupy, ale także olej po smażeniu. Pamiętajcie, że tłuszczu nigdy nie wolno wylewać do toalety, ponieważ może on zatkać rury i zniszczyć całą instalację.

Natomiast zupełnie inny, jednak nie mniej nieprzyjemny problem może spowodować wylewanie zupy do toalety. Co prawda raczej nie zatka ona rur, ale może sprowadzić do waszej łazienki nieproszonych gości.

Zwabione zapachem jedzenia w kanalizacji szczury raczej nie są tym, co chcielibyście zobaczyć w toalecie po podniesieniu deski sedesowej! Dlatego resztki zupy lepiej wlać do plastikowego worka na śmieci lub słoika i w ten sposób wyrzucić do kosza. 

Wylewacie resztki zupy do toalety? Może stać się coś o wiele gorszego niż zatkanie jej
AdobeStock

Zobacz także
Jak szybko rozmrozić lodówkę? Ten prosty patent sprawi, że pozbędziecie się lodu raz-dwa

Jak szybko rozmrozić lodówkę? Ten prosty patent sprawi, że pozbędziecie się lodu raz-dwa

Naczynia pełne smug po wyjęciu ze zmywarki? Ten produkt działa lepiej niż niejeden nabłyszczacz

Naczynia pełne smug po wyjęciu ze zmywarki? Ten produkt działa lepiej niż niejeden nabłyszczacz

Czego nie można wyrzucać do toalety?

Traktowanie toalet jak koszy na śmieci to ogromny problem. Każdego dnia do sedesów trafiają rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć i następnie niszczą rury kanalizacyjne. 

– Mogę się założyć, że wiele osób myśli sobie 'ach przecież to mała nitka dentystyczna, przecież nic nie popsuje', 'to tylko jeden patyczek higieniczny, przecież nie będę z nim teraz chodzić przez cały dom do kosza', itp. A co ta jedna mała rzecz może zrobić kiedy połączy się z setkami tych innych małych rzeczy, które wyrzucone były przez inne osoby? – napisała na Instagramie @mama.chemik (pisownia oryginalna - przyp. red.). 

Te rzeczy nigdy nie powinny znaleźć się w toalecie:

  • resztki jedzenia

  • olej

  • nawilżane chusteczki

  • ręczniki papierowe

  • plastry

  • patyczki do uszu

  • waciki

  • podpaski i tampony

  • nici dentystyczne

  • guma do żucia

  • prezerwatywy

Źródło: o2.pl, urzadzamy.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Nigdy nie wylewajcie oleju po smażeniu. Pozbędziecie się go w inny, prosty sposób
AdobeStock
Newsy
Nigdy nie wylewajcie oleju po smażeniu. Pozbędziecie się go w inny, prosty sposób
Co zrobić z olejem, który został po smażeniu kotletów? Nigdy nie wylewajcie go do zlewu - to może się bardzo źle skończyć. Istnieje jednak bezpieczny sposób na pozbycie się oleju.

Co robicie z olejem po smażeniu kotletów schabowych albo ryby? Wiele osób po prostu wylewa zawartość patelni do zlewu albo toalety. A to wielki błąd! Nie wolno tak robić - chyba, że chcecie mieć do czynienia z zakładem wodociągów... Poznajcie sposoby na bezpieczne pozbycie się oleju po smażeniu. Dlaczego nie można wylewać oleju do zlewu? Niektórych zakaz wylewania oleju do odpływu zlewu lub do toalety może dziwić. W końcu jak inaczej pozbyć się tłuszczu po smażeniu? Okazuje się jednak, że działa on destrukcyjnie na rury. Gdy temperatura się obniża, olej zaczyna tężeć i uszkadzać kanalizację. Powstało nawet zjawisko „góry tłuszczowej” - polega to na tym, że olej, który płynie rurami, napotyka na swojej drodze inne odpadki, które trafiły do kanalizacji. Na przykład chusteczki dla niemowląt, waciki czy podpaski. Taki tłuszczowy twór staje się coraz większy i większy, aż w końcu może zatkać rury i spowodować, że ścieki, nie mając innej drogi ujścia, wypłyną studzienkami na ulicę. Tak właśnie stało się w Londynie w 2013 roku, gdy góra tłuszczowa o wadze 15 ton (!) zatkała kanalizację.  Jak pozbyć się oleju po smażeniu? By bezpiecznie pozbyć się tłuszczu z patelni, użyjcie do tego sody oczyszczonej oraz papieru do pieczenia lub po prostu worków na śmieci. Oto, co należy zrobić: Na patelnię z tłuszczem wysypcie sodę oczyszczoną. Łyżką wymieszajcie wszystko tak, by z sody i tłuszczu powstała zbita papka. Całość przełóżcie na papier do pieczenia albo do worka na śmieci, zawińcie i wyrzućcie do kosza.  Najważniejsze - olej wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane. Inne sposoby na wyrzucenie oleju  Trików na pozbycie się oleju jest jeszcze więcej. Można na przykład przelać olej do słoika lub do butelki, szczelnie zakręcić i wyrzucić -...

czy można wlewać olej do zlewu?
Adobe Stock
Newsy
Większość Polaków wylewa ten produkt spożywczy do zlewu. To duży błąd. Skutki mogą być katastrofalne
Problemy z zapchanym zlewem to chleb powszedni dla dużej części Polaków. Wystarczy jednak zachować większą rozwagę przy wylewaniu niektórych rzeczy, a problem rozwiąże się sam.

Ze świecą trzeba szukać osób, które lubią zmywanie naczyń. Nie dość, że to dość niewdzięczna, żmudna praca, to na dodatek nie do końca doceniana przez domowników. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Na szczęście z odsieczą przychodzi nam rozwój technologiczny. Dlaczego nie można wylewać oleju do zlewu? W coraz większej ilości polskich domów montowane są zmywarki. Wygoda, szybkość, higiena, a nawet oszczędność – to wszystko zalety zmywarek. Zmywarki nie w pełni jednak rozwiązują problem resztek jedzenia, z którymi nie do końca wiadomo co robić. Pozornie nie ma kłopotów z olejem czy innym tłuszczem po smażeniu. Wystarczy przechylić patelnię i zaraz cała jej zawartość popłynie do rur. Takie zachowanie woła jednak o pomstę do nieba. Nic nie robi rurom i waszemu zlewowi tak źle, jak regularny dopływ gęstego, lepkiego oleju. Poza tym, takie działanie przyczynia się do zanieczyszczenia wód.  Jak pozbyć się zużytego oleju i tłuszczu? Kiedy zdarzy wam się nieprzyjemna niespodzianka i okaże się, że wasz zlew jest zatkany, możecie nawet nie mieć świadomości, że to w dużej mierze sprawka oleju i tłuszczów. W takich okolicznościach zdarza się, że popularny „kret” może nie wystarczyć. Po zaaplikowaniu środków udrożniających, czasem trzeba poprosić o pomoc fachowca, czyli hydraulika. By temu zapobiec warto zacząć od podstaw. Czyli przestać wlewać do zlewu tłuste, zużyte, gęste oleje, które czynią w rurach zatory. Lepiej więc po prostu wyrzucać zużyty olej np. w plastikowych pojemnikach do śmieci albo wycierać resztki tłuszczu z patelni papierowym ręcznikiem i wyrzucać je go do kosza, niż wylewać olej do zlewu. Czego jeszcze nie można wrzucać do zlewu? Olej i tłuszcz to nie jedyny wróg rur i...

gdzie wyrzucać karton
Flickr
Newsy
Gdzie wyrzucacie karton po pizzy? Właściwa segregacja śmieci wcale nie jest taka prosta, jak się wydaje
Wbrew pozorom segregacja śmieci potrafi być naprawdę skomplikowana! Sprawdźcie, gdzie powinien trafić karton po pizzy.

Moda na ekologiczny styl życia panuje już w Polsce od dłuższego czasu i została bardzo ciepło przyjęta. Ludzie zdają sobie sprawę ze swojego wpływu na naturalne środowisko i starają się go minimalizować na tyle, na ile to możliwe. Najprostszą rzeczą, którą może robić każdy jest segregacja śmieci. Co więcej, od kilku lat jest praktycznie wymuszona przez przepisy i bardzo wysokie opłaty za wywóz odpadów. Zwłaszcza na wsi większość ludzi segreguje śmieci, bo to się po prostu opłaca. Jednak mimo dobrych chęci nie zawsze śmieci trafiają do właściwych pojemników! Skomplikowane zasady W teorii zasady segregacji odpadów są proste. Papier do pojemnika na papier, plastik do pojemnika na tworzywa sztuczne, a szkło do pojemnika na szkło. Niestety, sytuacja się komplikuje w momencie, gdy ma się do czynienia z odpadami z łączonych materiałów lub takich, co do których nie ma się pewności z czego są dokładnie zrobione. Często dochodzi do nieporozumień zwłaszcza w przypadku kartonów po mleku lub styropianu. Okazuje się, że nawet tak zwyczajne śmieci jak karton po pizzy nie trafiają tam, gdzie powinny! Gdzie powinien trafić karton po pizzy? Zanim po imprezie zabierzecie się za porządki i wyniesiecie kartony po pizzy na śmietnik, dowiedzcie się jak poprawnie je segregować. Dzięki temu będą mogły być poprawnie zutylizowane, z korzyścią dla środowiska naturalnego! Czystość – mycie odpadków brzmi śmiesznie, ale jest konieczne jeżeli je segregujecie. Dotyczy to zwłaszcza opakowań, w których znajdowała się żywność. Zanim wyrzucicie karton po pizzy upewnijcie się, że nie ma w nim resztek jedzenia. Jeśli jest bardzo zabrudzony, zwłaszcza tłuszczem, to wówczas nie nadaje się do ponownego wykorzystania i należy wyrzucić go do pojemnika na zmieszane odpady. Inne elementy – pizza...

Kosz na śmieci brzydko pachnie? Posypcie dno tym produktem z kuchni, a problem sam zniknie
Adobe Stock
Triki kulinarne
Kosz na śmieci brzydko pachnie? Posypcie dno tym produktem z kuchni, a problem sam zniknie
Macie problem z brzydkim zapachem kosza na śmieci? Znamy to dobrze. Na szczęście znamy tani i prosty trik, na pozbycie się tego zapachu.

Na dnie kosza na śmieci zawsze zbiera się wam brzydko pachnący płyn? Wiemy jak sobie z tym poradzić. Na pewno macie ten produkt w domu, posypcie nim dno kosza, a brzydki zapach szybko zniknie. Brzydki zapach kosza na śmieci Kosz na śmieci ma za zadanie przechowywać odpadki. Nikt nie oczekuje, że będzie pięknie pachniał, ale czasami jego zapach potrafi być naprawdę nieznośny. To właśnie kosz na śmieci jest najczęściej źródłem brzydkiego zapachu, jeśli odczuwamy go po przekroczeniu progu mieszkania. Macie problem z nieprzyjemnym zapachem kosza na śmieci, nawet jak nie ma w nim odpadków? Mamy propozycję co z tym zrobić.  Co zrobić, żeby kosz nie śmierdział? Brzydki zapach kosza na śmieci, jest spowodowany dostawaniem się resztek jedzenia na dno. Aby temu zapobiec, stosujcie te rady: Zawsze dobierajcie worki na śmieci właściwe dla rozmiaru waszego kosza Jeśli na dnie kosza zbierze się płyn, zawsze umyjcie kosz i zdezynfekujcie Nie dopuszczajcie do przepełnienia kosza, może to powodować uszkodzenia worków i ich przeciekanie Nigdy nie wyrzucajcie płynów bezpośrednio do worka na śmieci – jest duża szansa, że on przecieknie i płyn dostanie się na dno kosza Dno kosza możecie wyłożyć gazetami, pochłoną one odrobinę wilgoci. Pamiętajcie, aby wymieniać regularnie gazety W awaryjnych sytuacjach, na przykład, kiedy nadchodzą goście, a wasz kosz brzydko pachnie, wykorzystajcie odświeżacz powietrza do zamaskowania brzydkiego zapachu Trik na brzydki zapach z kosza na śmieci Posypcie dno kosza sodą oczyszczoną. Na pewno macie ją w swoim domu.  Skropcie sodę kilkoma kroplami wody, aby aktywować działanie sody oczyszczonej. Odstawcie kosz na kilka godzin albo na noc.  Po tym czasie dokładnie wyszorujcie kosz powstałą masą z sody oczyszczonej.  Opłuczcie kosz i opcjonalnie umyjcie go jeszcze...