Specjały przyrządzone w domu kochają wszyscy. W tej wędlinie zakochacie się po uszy! Nie zawiera sztucznych konserwantów, barwników, ani ulepszaczy smaku. Można ją podawać na każdą okazję.

Czy się charakteryzuje schab karkowy?

To część półtuszy wieprzowej, otrzymana za pomocą nacięć z jej odcinka szyjnego. Główne mięśnie składające się na karkówkę to mięśnie szyi i fragment mięśnia najdłuższego grzbietu. Właśnie ta część mięsa nadaje się idealnie na kanapki i na półmisek wędlin.

Karkówka jest poprzerastana tkanką łączną i tłuszczową. Dzięki temu to idealne mięso do duszenia, przygotowania mas mielonych oraz smażonych steków. Po zapeklowaniu karkówki można z niej dodatkowo przygotowywać potrawy gotowane.

Jak wybrać karkówkę?

Karkówka, nazywana potocznie karczkiem, smakuje większości Polaków. Najczęściej jada się karkówkę wieprzową, choć można kupić też wołową, jagnięcą, cielęcą albo baranią. Jest ona mięsem o bogatym smaku, ale zarazem dość tłustym i kalorycznym.  Kupuje się ją dla walorów smakowych i soczystego mięsa.

Zobacz także:

Najważniejsze, by kupić mięso dobrej jakości, które nie jest żylaste i twarde. Im mniejsza i zgrabniejsza, tym bardziej prawdopodobne, że pochodzi od młodego zwierzęcia, a co za tym idzie, będzie bardziej miękka. Przerosty nie mogą być żółte ani poszarzałe.

Młoda i świeża karkówka wieprzowa powinna mieć jasnoróżowe, a najlepiej niemal białe przerosty. Lepiej wybierać też takie kawałki, w których przerosty tłuszczowe są nie za duże. Idealne mięso z karczku powinno być tylko trochę przerośnięte tłuszczem, który nada mu soczystości, ale nie zdominuje całej potrawy.

Przepis na karkówkę pieczoną

Karkówka wieprzowa dobrej jakości ma kolor ciemnoróżowy, nie brunatnoczerwony. Po upieczeniu jej wierzch będzie ciemnobrązowy lub nawet czarny. Świeża karkówka jest wilgotna, ale nie mokra. Do wypieku domowej wędliny wybierzcie właśnie taką. Jej zapach zwali was z nóg!

Składniki:

  • 1,5 kg karkówki

  • 1 łyżka soli

  • 1 łyżka cukru

  • 1 łyżka pieprzu ziołowego

  • 60 ml sosu sojowego

  • 2 łyżki octu balsamicznego

  • 3 małe cebule

  • 4 ząbki czosnku

  • 1 łyżeczka ziół prowansalskich

Sposób przygotowania:

  1. Na początek mięso karkowe należy starannie umyć i osuszyć.

  2. Kolejno, natrzeć je solą, cukrem i pieprzem ziołowym.

  3. Do miski wlewacie sos sojowy i ocet balsamiczny. Wkładacie w to mięso i obtaczacie ze wszystkich stron.

  4. Cebulę obieracie i kroicie na połówki. Czosnek także obieracie i kroicie w plasterki. Czosnkiem i cebulą obkładacie mięso.

  5. Przykrywacie i odstawiacie do lodówki na 2-3 doby. Co kilka godzin należy obrócić mięso.

  6. W garnku gotujecie wodę. Wkładacie mięso i parzycie 15 minut na małym ogniu. Studzicie. Ponownie zagotowujecie i parzycie 15 minut. Jeszcze raz studzicie.

  7. Wyjmujecie gotową porcję na kratkę lub deskę do krojenia.

  8. Gdy odcieknie, chłodzicie karczek w lodówce. Kroicie na plasterki i zachwycacie gości!

Źródło: gotujmy.pl