Wygląda jak stary mop do podłogi, a to wyborny w smaku leśny skarb. Uważajcie tylko na 1 rzecz
Getty Images
Newsy

Wygląda jak stary mop do podłogi, a to wyborny w smaku leśny skarb. Uważajcie tylko na 1 rzecz

Późnym latem oraz jesienią wybieramy się z koszykiem do lasu w poszukiwaniu grzybów. Niekiedy udaje nam się trafić na wyjątkowo ciekawy okaz. Wyróżnia się on bardzo dziwnym kształtem. Ponadto jest on również bardzo smaczny. Jednak przed zjedzeniem tego leśnego skarbu należy zwrócić uwagę na 1 ważną rzecz.

Siedzuń sosnowy zwany także szmaciakiem gałęzistym to grzyb, który wygląda jak morska gąbka. Ponadto niektórym przypomina swoim kształtem kalafiora, a nawet... mózg. Okazuje się, że jest on jadalny i wyjątkowo smaczny. W Polsce pojawia się w lasach pod koniec lipca i można go zbierać aż do listopada. Przed spożyciem tego leśnego skarbu, należy go dokładnie wyczyścić. Jak to zrobić?

Grzyb jak gąbka – charakterystyka i zastosowanie 

Szmaciak gałęzisty z reguły rośnie w lasach iglastych, a szczególnie niedaleko sosen. Jak już wspominaliśmy, grzyb ten wygląda jak gąbka. Cechuje się pofałdowanym kształtem. Ponadto może on osiągać wyjątkowo duże rozmiary.

Mało kto o tym wie, że szmaciak to bardzo smaczny grzyb. Wyróżnia się on wspaniałym orzechowym smakiem oraz korzennym aromatem. Najczęściej dodaje się go do zup. Warto obtoczyć go w jajku oraz bułce tartej, a następnie usmażyć na patelni.

To świetny pomysł na bezmięsne danie obiadowe. Poza tym niektórzy przygotowują z niego pyszne flaczki grzybowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby go wysuszyć bądź zamarynować. Jednak przedtem trzeba go wyczyścić.

Siedzuń sosnowy – jak go wyczyścić?

Po udanych zbiorach nadchodzi czas na oczyszczenie grzybów z piasku oraz mchu. Niestety w przypadku szmaciaka, czynność ta zajmuje wyjątkowo dużo czasu. Okazuje się, że jest to związane z jego charakterystycznym kształtem. Warto jednak zadać sobie ten trud, ponieważ grzyb jest niesamowicie smaczny. 

Szmaciaka możecie przełożyć do durszlaka i płukać pod bieżącą wodą. Należy jednak uważać, aby go nie połamać i nie zniszczyć jego struktury. Grzyb jest wyjątkowo delikatny. Ponadto niektórzy czyszczą go w nieco inny sposób. Należy wtedy przygotować:

  • wodę,
  • miskę,
  • sól.

Potem przystąpcie do działania:

  1. Do miski wlejcie wodę – powinna sięgać połowę wysokości naczynia. Dodajcie niewielką ilość soli. Całość dokładnie wymieszajcie.
  2. Grzyby zanurzcie w wodzie i pozostawcie na kilka minut.
  3. Następnie opłuczcie okazy pod bieżącą wodą. Czynność powtórzcie kilkakrotnie.

Szmaciak gałęzisty – właściwości zdrowotne

Należy także podkreślić, że ten charakterystyczny grzyb, który wygląda jak gąbka, wyróżnia się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Wykazuje on działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Ponadto okaz ten wspiera prawidłową pracę naszego układu odpornościowego. Warto wprowadzić go więc do swojej diety.