Zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów po zimie wcale nie jest takie proste. Trzeba silnej woli, by odmówić sobie słodkich przekąsek i innych pyszności. Do tego należy koniecznie poprawić swoją dietę i zrezygnować z bardzo tłustych i ciężkich potraw, by zastąpić je na przykład chudym mięsem, warzywami i nabiałem.

Wyjdzie wam to jednak na zdrowie (oczywiście pod warunkiem zachowania zdrowego rozsądku). W osiągnięciu wymarzonego celu pomocne mogą być pewne owoce, które ułatwią odchudzanie i nie tylko. 

Właściwości morwy białej

Mowa tutaj o owocach morwy białej - drzewa, które pochodzi z terenów Azji Wschodniej. Jego owoce z wyglądu do złudzenia przypominają białe jeżyny, są słodkie i mają wiele cennych właściwości:

Zobacz także:

  • Działają przeciwzapalnie i wspomagają organizm w walce z infekcjami górnego układu oddechowego. 

  • Usprawniają pracę nerek.

  • Wspomagają laktację u matek karmiących.

  • Mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

  • Regulują poziom cukru we krwi i zmniejszają wchłanianie cukrów prostych co sprawia, że są naturalnym sprzymierzeńcem w odchudzaniu. 

Jak spożywać morwę białą?

Owoce morwy można najczęściej dostać w formie suszonej w aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością. Jeszcze bardziej popularne są liście morwy białej, które służą do przygotowania herbatki na obniżenie poziomu cukru i cholesterolu.

Poleca się ją osobom cierpiącym na cukrzycę, jednak pamiętajcie - zanim zaczniecie pić taką herbatę, skonsultujcie się najpierw ze swoim lekarzem. Każdy przypadek jest inny i przy pewnych dolegliwościach czy przyjmowanych lekach nie należy stosować ziół na własną rękę. 

Z kolei owoce morwy można jeść także na surowo, choć są znacznie trudniej dostępne ze względu na to, że prędko się psują. Można je dodawać do owocowych koktajli, porannej owsianki, jogurtu czy ciasta. Owoce morwy wykorzystuje się także do robienia soków, dżemów oraz domowych win i nalewek. 

Można się spotkać również z odmianą morwy o czarnych owocach. Inny kolor to główna różnica pomiędzy morwą białą i czarną. Popularność tej pierwszej wynika z tego, że jest po prostu szerzej dostępna.