Miniaturowe kiwi (aktinidia ostrolistna) to owoc, który ma bardzo krótką historię. Jest uprawiany od lat 80. XX wieku i początkowo był znany jedynie jako roślina ozdobna. Pierwsze plantacje tych owoców pojawiły się w Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii. W Europie jest uprawiane w kilku krajach, jednak to Polska stała się miejscem, gdzie jest sadzone najchętniej.

Polskie zbiory, a te zaczynają się we wrześniu, w większości są eksportowane na Zachód. A szkoda, bo minikiwi jest owocem wyjątkowo bogatym w składniki odżywcze.

Prozdrowotne właściwości minikiwi

Minikiwi jest niedużym, słodszym od kiwi owocem przypominającym wyglądem duży agrest. Zawiera ponad 20 związków prozdrowotnych, w tym witamin i minerałów znajdujących się w miąższu, pestkach i zgromadzonych w gładkiej, nadającej się do zjedzenia skórce. Z tego powodu owoce po umyciu powinno się zjadać w całości.

Minikiwi dostarczą witamin każdemu, niezależnie od wieku i potrzeb zdrowotnym. Owoce mają jednak pewne szczególne właściwości, które warto znać i sięgać po nie nie tylko dla przyjemności, ale także chcąc podreperować zdrowie.

Zobacz także:

  • Chronią układ sercowo-naczyniowy. Obniżają poziom złego cholesterolu we krwi
  • Poprawiają trawienie i chronią układ pokarmowy
  • Hamują wzrost niektórych komórek nowotworowych jelita grubego i wątroby
  • Wpływają pozytywnie na popęd płciowy
  • Ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego, polecane są kobietom w ciąży

I choć mają dobry wpływ na organizm człowieka, dostarczają wielu substancji odżywczych, posiadają taki sam obraz alergenów jak tradycyjny owoc kiwi. Z tego powodu osoby uczulone na kiwi, powinny spodziewać się, że będą miały także alergię na minikiwi.

Minikiwi mogą dojrzewać także po zerwaniu

Kiwiberry, bo tak też jest nazywany poza granicami Polski, jest rodzajem owocu, bardzo pożądanym w masowej produkcji żywności. Sposób jego dojrzewania ułatwia pracę plantatorom i handlowcom oraz sprawia, że ilość strat z powodu zepsucia się owoców w transporcie czy podczas magazynowania jest mniejsza niż w przypadku większości owoców.

Minikiwi są bowiem owocami klimakterycznymi. Podobnie jak jabłka, gruszki, banany, arbuzy, śliwki, nektarynki, borówki, a także brzoskwinie. Oznacza to, że mogą być zerwane nie do końca dojrzałe, gdy są jeszcze twarde. Potem mogą spokojnie dojrzewać podczas transportu, magazynowania, w drodze do sklepów lub na leżąc półkach sklepowych.

Ta właściwość owoców wpływa na zmniejszenie ilości odpadów powstających podczas ich produkcji i sprzedaży, a w rezultacie na zmniejszenie ilości wyrzucanej żywności.